Czwartek, 4 marca 2021. Imieniny Adrianny, Kazimierza, Wacława

Elbląg: miasto zmniejsza ilość miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych

2021-01-27 12:00:00 (ost. akt: 2021-01-27 11:31:38)

Autor zdjęcia: K

Elbląg jest kolejnym miastem, w którym powstają stacje ładowania samochodów elektrycznych. Pierwsze zlokalizowano w Strefie Płatnego Parkowania na miejscach, które do tej pory były przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

— Wybór miejsca uzależniony został od możliwości odpowiedniego zasilenia stacji i lokalizacji istniejących parkingów z miejscami ogólnodostępnymi — tłumaczy decyzję Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. — Ten plan został poddany konsultacjom społecznym, a w czerwcu 2020 zatwierdziła go Rada Miejska.

Inwestorem zadania została firma Energa-Operator SA, która przy współpracy z Departamentem Gospodarki Miasta przygotowała stosowny dokument, w którym umieszczono 27 lokalizacji takich stacji ładowania.

— Z uwagi na fakt, że część miejsc znajdowała się na terenach objętych Strefą Płatnego Parkowania, Departament Zarząd Dróg, zweryfikował racjonalne wykorzystanie istniejących miejsc postojowych i zgodnie z art. 12a ustawy o drogach publicznych dostosował ilości stanowisk dla osób niepełnosprawnych do ogólnej ilości miejsc postojowych na danej ulicy — wyjaśnia Łukasz Mierzejewski. — Według tych przepisów zmniejszono ilość stanowisk dla osób niepełnosprawnych po jednej sztuce na ul. Bałuckiego, ul. Łączności, ul. Krótkiej i na ul. Przymurze. Rzeczywiste potrzeby parkingowe miejsc dla osób niepełnosprawnych, na wyżej wymienionych ulicach, będą przez ZKM monitorowane, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania Departamentem Zarząd Dróg podejmie starania o stosowne ich zwiększenie.

Na przełomie roku 2020/2021 wybrani przez inwestora wykonawcy przystąpili do realizacji stosownych zmian. Wszystkie koszty tych zmian ponosi Energa-Operator SA.

W Elblągu stacje ładowania będą miały po 2 stanowiska o szer. 2,5m i 3,6 m, tak, jak jest w przypadku miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Miejsca te będą oznaczone białymi poziomymi kopertami z symbolem EE i znakami pionowymi D-18a z tabliczką informująca, że miejsce jest dostępne tylko na czas ładowania pojazdu elektrycznego.

Dlaczego w Elblągu powstają miejsca ładowania samochodów elektrycznych? Zgodnie z art. 62 Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych miasta takie jak Elbląg, w których jest ponad 100 tysięcy mieszkańców, zostały zobowiązane do opracowania planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB