Sobota, 8 maja 2021. Imieniny Kornela, Lizy, Stanisława

Elbląscy restauratorzy zapłacą mniej za sprzedaż alkoholu

2021-01-29 17:43:06 (ost. akt: 2021-02-11 11:39:39)

Autor zdjęcia: UM Elbląg

33 procent — o tyle mniej przez cztery pierwsze miesiące tego roku będą płacić elbląscy restauratorzy za sprzedaż alkoholu. W ten sposób miasto chce wesprzeć branżę podczas przymusowego lockdownu.

Po tym, jak 26 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy covidowej, która pozwoliła samorządom na zwalnianie z opłat za sprzedaż alkoholu na miejscu, prezydent Witold Wróblewski postanowił skorzystać z tego prawa. 29 stycznia zwołano w Elblągu sesję nadzwyczajną podczas której radni, po burzliwej dyskusji, jednogłośnie opowiedzieli się za projektem uchwały.

Przed sesją prezydent zwołał konferencję prasową. — Jesteśmy w kontakcie z przedsiębiorcami — mówił Witold Wróblewski. — Wiemy, że koronawirus wiele firm bardzo boleśnie dotyka, szczególnie te, które nie mogą normalnie prowadzić działalności gospodarczej. W ostatnich dniach dotarł do mnie i do przewodniczącego Rady Miejskiej wniosek dotyczący tzw. zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu alkoholizmowi przedsiębiorcy do 31 stycznia składają oświadczenia i wnoszą opłaty. Ci przedsiębiorcy wystąpili o wsparcie w tej sprawie. Jest to bardzo ważny temat dla nich, dlatego pochyliliśmy się nad nim. Zwołana została nadzwyczajna sesja, przygotowaliśmy projekt uchwały, który pozwoli w 1/3 umorzyć lub zwolnić przedsiębiorców z tej opłaty.

— Chciałem podziękować pracownikom Biura Rady Miejskiej i urzędnikom poszczególnych departamentów, to dzięki nim udało się przygotować odpowiednie przepisy i szybko zwołać sesję — mówił Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej. — To tryb nadzwyczajny, ale jako samorząd reagujemy na takie możliwości. Pozwoli to zmniejszyć obciążenia finansowe przedsiębiorców z branży gastronomicznej.

— Jestem w stałym kontakcie z naszymi gastronomikami i dlatego dziękuję wszystkim tym, którzy tak szybko stosowną uchwałę przygotowali — mówił podczas konferencji poprzedzającej sesje senator Jerzy Wcisła. — Na chwilę obecną nie ma aż tak dużo miast, które się na to decydują. Z jednej strony trudną sytuację mają gastronomicy, ale z drugiej na swoje barki taką pomoc biorą samorządy, a ich dochody nie są rekompensowane z budżetu centralnego. Dlatego w Senacie chcemy wnieść inicjatywę, aby takie obciążenia przerzucić z samorządu na budżet centralny.

Przed przystąpieniem do głosowania radni podjęli projekt uchwały pod dyskusję. — Chciałbym w imieniu radnych Prawa i Sprawiedliwości wnieść poprawkę, aby z 1/3 zrobić 100 procent zwolnienia lub zwrotu z opłaty — mówił radny Rafał Traks.

— Chcemy pomóc naszym przedsiębiorcom jak najbardziej skutecznie — odpowiadał radnemu Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. — Być może zbyt optymistycznie, ale założyliśmy, że 1/3 opłaty, to są cztery miesiące i być może po tym czasie przedsiębiorcy będą mogli wznowić swoją działalność. Jeśli tak się nie stanie, będziemy się przyglądać sytuacji na bieżąco, ustawa nie zakazuje zwiększenia tej ulgi.

Witold Wróblewski nie wyraził zgody na zmiany proponowane przez radnych z klubu PiS. — Opłata jest uzależniona także od obrotu. Jeżeli ktoś w poprzednim roku sprzedał bardzo mało, to ta kwota jest niewielka — tłumaczył. Prezydent wspomniał także o tym, że pieniądze z funduszu związanego z tzw. „kapslowym” są przeznaczone na konkretne działania samorządu. Jeżeli ulga będzie za duża, to samorząd będzie musiał szukać środków na to, co było w budżecie pod to zaplanowane.

Ostatecznie, radni jednogłośnie opowiedzieli się za projektem uchwały, który zwalnia elbląskich przedsiębiorców w 1/3 z opłat za sprzedaż alkoholu na miejscu.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. to w ramach promocji #3052953 | 31.0.*.* 30 sty 2021 08:38

  alkoholizmu i wspierania kolesi wróbelku opasły?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. :( #3052878 | 176.221.*.* 30 sty 2021 05:38

  A w Olsztynie wprowadzą prohibicję od 10 do 15 i z bani . Jezu kiedy ten Grzymowicz i te jego urzędniki odejdą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Sad #3052925 | 159.205.*.* 30 sty 2021 02:01

   A Wcisła to co tam robi ? Zaczął rządzić w tym zasranym mieście czy pobłądził nieborak ? Ot pomorek.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja #3052904 | 37.248.*.* 30 sty 2021 00:56

   Wrobel wie co dobre! :) Alkohol wedlug tego pana jest towarem pierwszej potrzeby podczas pandemii :) Kto go wybral???

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Propozycja #3052772 | 94.254.*.* 29 sty 2021 23:10

   A może mniej za prąd, wodę i gaz?

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (8)