Jest sprawozdanie z badań archeologicznych w Janowie
2021-02-05 11:53:28(ost. akt: 2021-02-05 11:56:15)
Badania przeprowadzone na placu przed pałacem w Janowie (gmina Elbląg) były pierwszym etapem projektu, mającego doprowadzić do odkrycia cmentarzyska związanego z emporium Truso. Elbląskie muzeum opublikowało sprawozdanie z prac archeologicznych.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne opublikowało sprawozdanie przygotowane przez Marka Franciszka Jagodzińskiego — archeologa i odkrywcę staropruskiej osady Truso w Janowie koło Elbląga.
Badacz przypomina, że przed rozpoczęciem prac, wykonano nieinwazyjne badania geomagnetyczne i pełnordzeniowe odwierty geologiczne. — Nieinwazyjne rozpoznanie przyszłego terenu badań wykopaliskowych było konieczne, przede wszystkim z uwagi na brak jakiegokolwiek punktu zaczepienia, pozwalającego wskazać miejsca, które należałoby przebadać archeologicznie — zauważa Jagodziński.
Archeolog przekazuje, że obecność przybyszy z północy na obszarach zachodniobałtyjskich była faktem. Dowodzić tego mają odkryte w latach 30. XX wieku groby Skandynawek — m.in. 35 grobów skandynawskich na terenie Pola Nowomiejskiego w Elblągu — oraz wiele innych pochówków o charakterze skandynawskim w innych rejonach Elbląga.
— Mając rozpoznane główne uwarunkowania związane z poszukiwanym cmentarzyskiem, przystąpiono do badań wykopaliskowych. Główny wykop badawczy o parametrach 7 × 5,3 m wytyczono w miejscu wyraźnych i regularnych anomalii zarejestrowanych podczas nieinwazyjnych pomiarów geofizycznych, gdzie spodziewano się odsłonić fragment prostokątnej w planie budowli — czytamy w sprawozdaniu.
W badanym wykopie, poza nowożytnymi warstwami niwelacyjnymi można było zidentyfikować 3 obiekty — dół posłupowy z częściowo zachowanym drewnem, bruk kamienny, który w różnym natężeniu wystąpił na całej powierzchni wykopu oraz relikty murów ceglanych budynku gospodarczego.
Równolegle z eksploracją wykopu głównego wytyczono i eksplorowano wykopy sondażowe — w różnych częściach placu przed pałacem rozlokowano ich 11, ale oprócz gruzu budowlanego i współczesnych fragmentów przedmiotów żelaznych nie odkryto żadnych artefaktów.
— W dalszych poszukiwaniach cmentarzyska związanego z emporium Truso, przydatne mogą okazać się informacje, które uzyskałem od mieszkańców Janowa jeszcze w latach 80. XX wieku. Dotyczyły one odkryć, jakich dokonano w latach 60. XX wieku, podczas budowy jednopiętrowych bloków mieszkalnych w funkcjonującym wówczas w Janowie pegeerze. Podczas prac ziemnych związanych z budową tych bloków odkryto szkielety ludzkie. Niestety nie powiadomiono o tym fakcie służb konserwatorskich i nie jest jasne, z jakiego okresu pochodziły — informuje w sprawozdaniu Marek F. Jagodziński.
Sprawozdanie z badań archeologicznych prowadzonych w Janowie w ramach projektu „Bałtycka Odyseja” znajdziesz tutaj.
Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez