Wtorek, 9 marca 2021. Imieniny Dominika, Franciszki, Katarzyny

Przekop Mierzei Wiślanej: prace zostały wstrzymane

2021-02-16 15:21:25 (ost. akt: 2021-02-16 15:23:26)

Autor zdjęcia: materiały prasowe NDI/BESIX

Z powodu ujemnych temperatur wstrzymano prace przy budowie kanału żeglugowego od strony Zalewu. Jak informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni, nie wpływa to na termin wykonania inwestycji.

— Prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” trwają — wyjaśnia Magdalena Kierzkowska. — Warunki pogodowe i wynikające z nich wstrzymanie prac od strony Zalewu nie wpływają na terminową realizację przyjętego harmonogramu. Sprzęt wykorzystywany przez wykonawcę do budowy sztucznej wyspy został odstawiony i zabezpieczony w Kątach Rybackich i Tolkmicku — są to działania i okoliczności, które zostały uwzględnione na etapie planowania prac.

Jak dodaje rzeczniczka nadal realizowane są prace od strony Zatoki Gdańskiej (obrzuty kamieniem hydrotechnicznym), przy śluzie, mostach oraz wykończeniowe w obiektach kubaturowych (Kapitanat Nowy Świat).

Przypomnijmy: całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wyniesie blisko 23 km, natomiast przejście przez Zalew Wiślany ponad 10 km. Około 10 km wyniesie droga po rzece Elbląg, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał oraz tor wodny będą miały 5 m głębokości.

22 grudnia 2020 r. Urząd Morski w Gdyni wybrał ofertę firmy Budimex SA w przetargu na drugą część inwestycji pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. W ramach tej części ma zostać pogłębiony tor wodny od przekopu do Elbląga i zbudowany nowy most w Nowakowie. Ostateczna cena za tę część inwestycji ma wynieść ponad 574 mln zł. Czas realizacji zadania to 24 miesiące od podpisania umowy.

K[highlight]Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztyniak #3060620 | 95.49.*.* 16 lut 2021 20:56

    GośkaI zgłoś to jeszcze dla Rozy Thun ona potrafi blokować to w PE i ostro walczy azeby to zablokować. Gośka chyba nie pływasz jachtami , bo byś doświadczyła jak przeoływa się ciesninę

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Gośka #3060617 | 188.146.*.* 16 lut 2021 20:43

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Oby zamknęli na zawsze-tylko niech. najpierw bekną za przepierdzielenie grubych milionów i zniszczenie środowiska- megalomania psiorów