Bakterie coli w wodzie. Gmina czeka na wyniki badań
2021-02-19 13:28:21(ost. akt: 2021-02-19 13:55:34)
Wczoraj na stronie UMiG Młynary pojawił się komunikat dotyczący występujących w wodzie bakterii z grupy coli. Dziś opublikowano kolejną informację w tej sprawie, ale mieszkańcy nadal nie wiedzą, czy woda jest w pełni bezpieczna.
Państwowy Powiatowy lnspektor Sanitarny w Elblągu informuje, że w badaniach jakości wody z dnia 15.02.2021 r. z wodociągu sieciowego w Młynarach, zaopatrującego miejscowości: Młynary, Błudowo, Młynarska Wola, Bronikowo, Kraskowo, Gardyny, Janiki Pasłęckie, Krasinek, Kurowo Braniewskie, Nowe Sadłuki, Rucianka, Ojcowa Wola, Kobyliny, Mikołajki, Sąpy, Sucha, Olszówka, Płonne, Zaścianki, Podgórze — w gminie Młynary w powiecie elbląskim, stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości: w próbce wody pobranej na Stacji Uzdatniania Wody 7 jtk/100 ml oraz 8 jtk/100 ml — w próbce wody pobranej na sieci wodociągu — czytaliśmy we wczorajszym komunikacie.
Według przekazanych informacji woda nadawała się do spożycia wyłącznie po uprzednim przegotowaniu.
Dziś na stronie Urzędu Miasta i Gminy Młynary pojawiła się kolejna informacja w tej sprawie.
"W związku z wczorajszym komunikatem dotyczącym skażenia wykrytego w próbce wody oraz w świetle wielu nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji powielanych w mediach społecznościowych, publikujemy stan faktyczny wydarzeń:
19 stycznia 2021 roku ZWiK Młynary zlecił przeprowadzenie badań jakości wody w gminie. Wyniki z dnia 22 stycznia 2021 nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Zostały opublikowane na stronie mlynary.pl.
15 lutego 2021 roku pracownicy Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego dla Powiatu Elbląskiego przeprowadzili okresowe badanie jakości wody.
18 lutego 2021 roku o godz. 13.30 otrzymaliśmy wynik badań oraz decyzję od Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego O WARUNKOWEJ PRZYDATNOŚCI DO SPOŻYCIA WODY z SUW Młynary. Decyzja ta została podjęta na podstawie wykrycia 7 jtk bakterii z grupy Coli w próbce 100 ml wody, pobranej ze Stacji Uzdatniania Wody i 8 jtk bakterii z grupy Coli w próbce 100 ml wody pobranej na sieci wodociągu.
Przypominamy, że bakterie z grupy Coli są to bakterie powszechnie występujące w środowisku naturalnym (w glebie, wodzie, materiale roślinnym). Skażenie jest niewielkie, co sugerować może, że uzyskany wynik mógł być spowodowany błędem laboratoryjnym (błąd pomiaru) lub błędem ludzkim (błąd podczas poboru do badań prób wody). Jednakże mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców w trybie pilnym wdrożyliśmy procedury zgodnie z zaleceniami SANEPID-u.
Tego samego dnia, tj. 18 lutego 2021 roku, po otrzymaniu powyższej informacji NIEZWŁOCZNIE POWIADOMILIŚMY O TYM PAŃSTWA z wykorzystaniem najszybszych sposobów komunikacji takich jak strona www, profil na Facebooku oraz ogłoszenia na tablicach ogłoszeń. Poprosiliśmy także sołtysów o włączenie się w akcję informacyjną i przekazanie wiadomości mieszkańcom poszczególnych sołectw.
W trybie pilnym podjęte zostały decyzje o niezwłocznym wdrożeniu działań naprawczych polegających na:
• szczegółowym badaniu szczelności sieci;
• 12-godzinnym płukaniu sieci;
• intensywnym chlorowaniu wody.
• szczegółowym badaniu szczelności sieci;
• 12-godzinnym płukaniu sieci;
• intensywnym chlorowaniu wody.
Działania naprawcze rozpoczęto 18 lutego 2021 r. od godziny 14:00.
Po przeprowadzeniu wymienionych działań woda zostanie poddana kolejnym badaniom pod względem bakteriologicznym. O wynikach powiadomimy Państwa natychmiast po ich otrzymaniu" — czytamy w wiadomości.
Po przeprowadzeniu wymienionych działań woda zostanie poddana kolejnym badaniom pod względem bakteriologicznym. O wynikach powiadomimy Państwa natychmiast po ich otrzymaniu" — czytamy w wiadomości.
Gmina przypomina mieszkańcom wspomnianych miejscowości, że zgodnie z komunikatem Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego dla Powiatu Elbląskiego woda w tamtejszym wodociągu nadaje się do użytkowania po wcześniejszym przegotowaniu do spożywania, przygotowywania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, czy mycia naczyń.
Wodę bez przegotowania wykorzystywać można do codziennego mycia, prania odzieży, i prac porządkowych. Mogą ją także spożywać zwierzęta gospodarskie.
— Do momentu przeprowadzenia ponownych badań prosimy o zastosowanie się do zaleceń SANEPID-u — przekazuje UMiG Młynary.
[highlight]Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez