Jodła Jagna powalczy o tytuł drzewa roku

2021-03-08 11:42:04(ost. akt: 2021-03-08 11:49:07)

Autor zdjęcia: powiat.elblag.pl

Do tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgłoszono prawie 150 drzew z całej Polski. Do finału zakwalifikowało się 16 – w tym jedno z województwa warmińsko-mazurskiego. O zaszczytny tytuł powalczy Jodła Jagna z Nadleśnictwa Młynary.
W ubiegłym roku – przypomnijmy – w finale konkursu znalazła się Gruba Kaśka – 300-letnia sosna rosnąca na terenie Leśnictwa Klasztorne Nadleśnictwa Młynary. Drzewem Roku 2020 została jednak Lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej. 

Czy tym razem zwycięskim drzewem okaże się to pochodzące z naszego regionu? 

Wśród 16 finalistów tegorocznej edycji znalazły się Topola w Słońsku (gmina Słońsk, woj. lubuskie), Lipa Ocalona w Wiśniewie (gmina Wiśniew, woj. mazowieckie), Dąb Fredry w Rzeszowie (woj. podkarpackie), Dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew, woj. podlaskie), Cypryśnik w Kórniku (gmina Kórnik, woj. wielkopolskie), Kasztan jadalny w Reptach Śląskich (gmina Tarnowskie Góry, woj. śląskie), Joshua Tree w Gliwicach (woj. śląskie), Drzewo podwórkowe w Brzegu Dolnym (gmina Brzeg Dolny, woj. dolnośląskie), Dąb w Lublinie (woj. lubelskie), Najstarsze drzewo w mieście (Zduńska Wola, woj. łódzkie), Dąb Obrońca w Śladowie (gmina Brochów, woj. mazowieckie), Wierzbowa brama Krakowa (Kraków, woj. małopolskie), Samotna Sosna (Słowiński Park Narodowy, woj. pomorskie), Magiczne drzewo na Cieńkowie (Wisła, woj. śląskie), Strażnik Kopalni w Sosnowcu (gmina Sosnowiec, woj. śląskie) oraz Jodła Jagna w Nadleśnictwie Młynary (gmina Młynary, woj. warmińsko-mazurskie)

– Wybrani przez jury konkursu finaliści to bohaterowie naszych czasów i walki o przyrodę w Polsce. To drzewa często mocno okaleczone przez piły, które ciągle żyją, drzewa zagrożone wycinką i te ocalone, otaczane opieką i ochroną – przekazują organizatorzy.

Reprezentantka naszego województwa – Jodła Jagna – to około 123-letnia jodła pospolita o wysokości 32 metrów i obwodzie równym 320 centymetrów. Jagna jest niezwykła, bowiem jodła w Nadleśnictwie Młynary jest rzadkością – występuje poza granicami swojego naturalnego występowania. 

– Jagna została posadzona tu ponad 120 lat temu w ramach doświadczeń naukowych, których rezultaty możemy dzisiaj podziwiać w imponujących rozmiarach tego drzewa. Jej szyszki przypominają świece, których próżno szukać pod drzewem, ponieważ po osiągnięciu dojrzałości rozpadają się na gałęziach – dowiadujemy się z opisu drzewa.

Jodłę Jagnę spotkacie na ścieżce przyrodniczej w Nadleśnictwie Młynary. Drzewo jest chętnie odwiedzane przez miejscową młodzież i turystów, a imię nadali jej uczniowie Szkoły Podstawowej w Młynarach. Dzięki staraniom lokalnej społeczności Jagna zostanie wkrótce prawnie chronionym pomnikiem przyrody. 

Głosowanie na Drzewo Roku 2021 rusza w czerwcu na stronie internetowej www.drzeworoku.pl. 

Fot. powiat.elblag.pl


[highlight]Czytaj e-wydanie Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerzeKliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl