Poniedziałek, 12 kwietnia 2021. Imieniny Juliusza, Lubosława, Wiktoryny

Sanepid zbiera wywiady epidemiologiczne i ostrzega przed oszustami

2021-03-08 14:37:07 (ost. akt: 2021-03-08 14:45:32)

Autor zdjęcia: pexels

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadza wywiady epidemiologiczne z obywatelami w celu prowadzenia działań przeciwepidemicznych — informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Okazuje się, że sytuację wykorzystują oszuści.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wywiady epidemiologiczne przeprowadzają z osobami, których dane zawarte są w systemach teleinformatycznych, wykorzystywanych zgodnie z przepisami prawa w pracy Inspekcji — czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

GIS ostrzega: — Sytuacje, w których anonimowe osoby dzwonią do obywateli i proszą o podanie danych osobowych w celu np. umówienia osoby na test, są próbą wyłudzenia tych danych. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że osobom anonimowym, które proszą o podanie danych osobowych, a nie o ich potwierdzenie, nie należy takich informacji udzielać.

W październiku ubiegłego roku — przypomnijmy — GIS ostrzegał przed podejrzanymi SMS-ami i informował, że inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości tekstowych o treści "Inspekcja Sanitarna: Proszę o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57... w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJĘ".

Podejrzane SMS-y należy traktować jako spam i oszustwo. Na taką wiadomość nie należy odpowiadać ani oddzwaniać pod wskazane numery. Najlepiej usunąć ją ze skrzynki odbiorczej, a każdą próbę wyłudzenia bądź oszustwa zgłosić na policję.[highlight]Czytaj e-wydanie Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerzeKliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB