Mobilizują lokalną społeczność do działania

2021-03-22 16:00:00(ost. akt: 2021-03-22 13:38:01)

Autor zdjęcia: OSP Gronowo Elbląskie

W pierwszej trójce plebiscytu na najpopularniejszą jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu elbląskiego mamy Markusy, Zwierzno i Krzewsk. Jednak głosowanie nadal trwa i wszystko może się jeszcze zmienić. Poznajcie druhów z OSP Gronowo Elbląskie.
Poświęcają swój wolny czas, aby pomagać potrzebującym. Angażują także lokalną społeczność w rozwój i integrację — druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Gronowa Elbląskiego, mimo pandemii, nie przestają działać.

Jak opowiadają Katarzyna Musionek i Anna Woźniak z OSP Gronowo Elbląskie, ta praca jest dla jej członków drugim domem, a ludzie — drugą rodziną. — W swoich szeregach mamy osoby, które pracują w Państwowym Ratownictwie Medycznym i Państwowej Straży Pożarnej — to od nich czerpiemy ogrom wiedzy — mówią.

— W swoich szeregach zrzeszamy ludzi, którzy są gotowi poświęcić swój wolny czas na pomoc innym — tłumaczą nasze rozmówczynie. — Na co dzień, to dźwięk syreny wyznacza nam czas, kiedy ktoś potrzebuje naszej pomocy. To właśnie wtedy, w miarę możliwości, każdy strażak udaje się do remizy w celu ratowania życia i mienia.

— Jako strażacy ochotnicy podnosimy swoje kwalifikacje biorąc udział w wewnętrznych szkoleniach — dodają panie Katarzyna i Anna. — Mimo, iż jesteśmy ochotnikami, zależy nam na pozyskaniu jak największych kwalifikacji, które pozwolą sprawnie, bezpiecznie i skutecznie działać na miejscu zdarzenia, gdyż niejednokrotnie pojawiamy się w miejscu zgłoszenia jeszcze przed przybyciem służb zawodowych. W dużej mierze to od nas zależy zabezpieczenie miejsca i udzielenie tej pierwszej pomocy.

W całych tych działaniach niezmiernie ważne jest także dbanie o bezpieczeństwo osobiste każdego strażaka, a na to przekłada się dobre wyposażenie jednostki — zarówno w odpowiedni sprzęt jak i umundurowanie. — Tu w ubiegłym roku z dużą pomocą przyszło nam dofinansowanie z Ministerstwa Sprawiedliwości, które w sposób znaczący pozwoliło doposażyć naszą jednostkę.

Jak zaznaczają nasze rozmówczynie, lokalne społeczeństwo powoduje, że druhom chce się działać nie tylko w obszarze niesienia pomocy. — Gronowo Elbląskie, to miejscowość, która w dużej mierze skupia się na osiedlu bloków mieszkalnych. Domy jednorodzinne są w bliskim sąsiedztwie. Dzięki temu nie ma ogromnego rozrzutu i każdy jest „na miejscu”. Boisko, hala czy plac dożynkowy ulokowane są tak, że każdy ma do nich dostęp bez potrzeby przemieszczania się z jednego końca miejscowości na drugi. Jako mieszkańcy, mamy również bardzo dobre relacje z samorządem gminy. Wójt jest zawsze gotowy do wysłuchania naszych pomysłów, pomaga nam merytorycznie, ale i finansowo, w realizacji wielu działań. Jest to wójt, na którego można liczyć w każdej chwili.

— Mieszkańcy naszej miejscowości tworzą swoiste grupy, w zależności od ich zainteresowań, co dodatkowo daje nam możliwość realizowania zadań na wielu płaszczyznach. Podkreślamy też zaangażowanie naszej młodzieży. Na dzień dzisiejszy mamy 17 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jest to młodzież w różnym wieku. Zawsze możemy liczyć na ich pomoc, pomysłowość i chęć w podejmowaniu działań. Nie zamykamy się na działanie tylko we współpracy z mieszkańcami Gronowa Elbląskiego, ponieważ do organizacji dołącza się również sołectwo Karczowiska Górne, sołectwo Fiszewo, OSP Fiszewo, jak również Stowarzyszenie Oleśno - Wieś z pomysłem, oraz OSP Jegłownik. Warto podkreślić, że mieszkańcy zawsze reagują pozytywnie na nasze inicjatywy i działania dla społeczności lokalnej.

Jak podkreślają nasze rozmówczynie, OSP Gronowo Elbląskie nastawiona jest na integrację lokalnego społeczeństwa. Druhom udało się dostać do akcji Msz Głos! Prowadzonej pod patronatem Fundacji Batorego. — W związku z tą akcją chcemy realizować zadania, które pozwolą na rozwój kultury, poczucia bezpieczeństwa i wspólnoty. Jesteśmy mieszkańcami gminy, w której jest mnóstwo ludzi z pozytywną energią oraz super pomysłami, my jako Ochotnicza Straż Pożarna z pomocą Fundacji Batorego chcemy dać im bodziec do działania.

Jak wyjaśniają druhny, realizacja pierwszego działania, w związku z tą akcją, jest tak naprawdę uzależniona od restrykcji jakie będą obowiązywały w związku z Covid-19. — Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna zarówno w kraju jak i w naszym regionie się ustabilizuje i będziemy mogli realizować cykliczne spotkania w małych grupach — dodają panie Katarzyna i Anna. — Jako Ochotnicza Straż Pożarna w pierwszej kolejności chcemy postawić na świadomość mieszkańców w momencie zagrożenia. Czyli jak poradzić sobie w sytuacji doznania obrażeń lub co zrobić, gdy nagle przez nieuwagę zacznie nam się palić olej na patelni. Stawiamy też na zaangażowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która działa przy OSP, w różnego rodzaju akcje. Mamy tu na myśli organizację spotkań, gier i zabaw, w trakcie których całkowicie wyeliminujemy korzystanie z nowoczesnych technologii i internetu. Myślimy, że takie swoiste oderwanie się od komputera czy telefonu jest każdemu potrzebne. Zwłaszcza teraz, gdzie praca i nauka odbywają się zdalnie.

Akcja Masz Głos 2021 jest wydarzeniem które jest samo z siebie określone w ramach czasu, trwa dokładnie 10 miesięcy. — W zależności od przebiegu tegorocznej edycji będziemy analizować potrzeby społeczności do startowania w kolejnej akcji Masz Głos — kończą nasze rozmówczynie.

***

Głosowanie na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną rozpoczynamy 5 marca. Plebiscyt zakończymy 22 kwietnia 2020 roku. Wtedy poznamy najpopularniejsze jednostki w miejscowościach naszego powiatu, a także dwie najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach. W tym drugim przypadku OSP powalczą w dwóch kategoriach, w pierwszej znajdą się te, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, i te, które się w nim nie znajdują.
Wybierzemy także najpopularniejszą w regionie Kobiecą Drużynę Pożarniczą oraz najpopularniejszej Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.

RANKING POWIATOWY

DRUŻYNY KOBIECE

DRUŻYNY MŁODZIEŻOWE

Regulamin: kliknij tutaj