Sprawdzają poniemieckie ziemianki wojskowe pod Braniewem [ZDJĘCIA]

2021-03-25 16:00:00(ost. akt: 2021-03-25 16:33:25)

Autor zdjęcia: Warmińska Grupa Eksploracyjna

Warmińska Grupa Eksploracyjna za pomocą koparki zaczęła penetrować poniemieckie ziemianki, które znajdują się pod Braniewem. Czy udało im się coś znaleźć?
- Podjęliśmy nowy temat, a mianowicie zaczęliśmy rozkopywać poniemieckie ziemianki za pomocą koparki. Oczywiście załatwienie formalności nie było proste, zajęło nam to przeszło pół roku, ale jak widać było warto. Dziękuję wszystkim za pomoc. Dalej planujemy kolejne akcje, bądźcie z nami – napisał na profilu Grupy Norbert Ogiński.

Jak się okazało, ziemianki są dość głębokie. Większość ma 2-3 metry głębokości, znaleziono jednak również taką, której głębokość sięgała 4 metrów. W ich badaniu musiała wziąć udział także koparka.

Jak czytamy na stronie zwiadowcahistorii.pl, ziemianki, to prymitywne schronienie wykopane w ziemi, przeważnie przykryte gałęziami i poszyciem leśnym, dodatkowo zabezpieczone brezentem czy innym nieprzemakalnym materiałem od którego często rozchodzą się na boki linie okopów. Jego ściany zbudowane były z desek, ale i nie zawsze. Ziemianki wszelkiego rodzaju służyły jako pomieszczenia konieczne do wykonywania codziennych zadań wojskowych, oprócz nich istniały jeszcze prostsze konstrukcje jak; wiaty i inne zadaszenia pełniące role kuchni polowych, czy pomieszczeń gospodarczo magazynowych.

Co ciekawego udało im się odkryć w trakcie tych poszukiwań? Sporo niemieckiego sprzętu wojskowego jak; hełmy, skórzane ładownice, resztki amunicji, nieśmiertelniki, klamrę od pasa, manierkę itp. Do tego wyszło trochę przedmiotów osobistych jak portfel, zegarek kopertowy, zabawki jak np. ołowianego żołnierzyka czy szczoteczkę do zębów z napisem „Czyste Zęby – To Zdrowie, Koła Młodzieży Pol. Czerw. Krzyża” – pierwsze takie koła powstały w roku 1921. Wraz z tymi przedmiotami odkryto też wiele tych codziennego użytku jak; garnki, noże, łyżki, puste butelki, porcelanę w tym ciekawie sygnowaną „Hotel Reichshof”.

źródło: www.zwiadowcahistorii.pl