Pieniężno: czy dojdzie do likwidacji wiejskich szkół?
2021-03-30 14:00:00(ost. akt: 2021-03-30 13:56:03)
W gminie Pieniężno od dwóch lat trwa walka o szkoły, które znajdują się na wsiach. Część mieszkańców chce je utrzymać, część zlikwidować. Za likwidacją opowiada się także burmistrz Kazimierz Kiejdo. Jaki będzie finał tego sporu?
W gminie Pieniężno w tej chwili są cztery szkoły podstawowe: w Pieniężnie, Lechowie, Pakoszach i Piotrowcu. Dwa lata temu Rada Miejska podjęła uchwałę o likwidacji dwóch szkół: w Pakoszach i Piotrowcu i przekształcenia szkoły w Lechowie w szkołę klas 1-6. W tym czasie powstał Komitet Ratowania Szkół Wiejskich w Gminie Pieniężno. Komitet zaczął zbierać podpisy pod petycją o nielikwidowaniu tych placówek. — W ciągu dwóch tygodni zebraliśmy około 550 podpisów — mówi Edyta Wróblewska, sołtys wsi Pakosze, która jest przewodniczącą komitetu.
Jak informuje Edyta Wróblewska, decyzję władz Pieniężna negatywnie zaopiniował warmińsko-mazurski kurator oświaty. — Rada Miejska odwołała się od tej decyzji — kontynuuje nasza rozmówczyni. — Opinię kuratora podtrzymał jednak minister edukacji narodowej. Od tej decyzji samorząd Pieniężna odwołał się do Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd uchylił wyroki wszystkich instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W międzyczasie okazało się, że uchwała rady sprzed dwóch lat została przedawniona. Mimo tego sprawa likwidacji tych dwóch szkół jest nadal w toku, ponieważ Rada Miejska ponownie podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły w Pakoszach i Piotrowcu. Po tej decyzji warmińsko-mazurski kurator oświaty ponownie negatywnie zaopiniował pomysły likwidacyjne. Nie wiemy, jaki będzie kolejny krok. Szczerze mówiąc, jesteśmy w tej chwili bezsilni. W końcu zamkną nam te szkoły — podkreśla sołtys Wróblewska.
Udało się nam porozmawiać również z rodzicem dziecka, które chodzi do jednej ze szkół wiejskich. — To rodzinna szkoła — opowiada nasza rozmówczyni. — Ja się tam uczyłam i moi rodzice również, znam tę szkołę od podszewki. Jestem bardzo poruszona tym, co chcą zrobić nasze władze. Moje dziecko potrafi wieczorem, rozmawiając z nami, prosić o to, żebyśmy nie kazali mu zmieniać szkoły. W tej chwili już nie wiemy, co mamy zrobić, żeby zapobiec tej likwidacji. Dzieci są bardzo ze sobą zżyte, nie wyśmiewają się nawzajem, pomagają sobie, a obawiam się, że w większej szkole już tak dobrze nie będzie.
Jak się okazuje, nie wszyscy mieszkańcy gminy chcą utrzymania tych szkół. Na początku marca 2021 roku część mieszkańców wystosowało pismo do ministra edukacji, w którym piszą: „Uważamy, że dalsze utrzymywanie szkół o tak niskiej liczebności (w przyszłym roku w SP w Piotrowcu uczyć się będzie 24 uczniów, w SP w Pakoszach 33 uczniów ) godzi w szeroko pojęte dobro naszej gminy, zagraża jej funkcjonowaniu oraz blokuje możliwości rozwoju. Ogromne środki wydatkowane na ich prowadzenie winny trafić na inwestycje w infrastrukturę gminną (drogi, wodociągi, ochronę środowiska, bezpieczeństwo) i inne podstawowe usługi. Zdecydowanie nie podzielamy stanowiska Komitetu Ratowania Szkół Wiejskich, że nauka w nowoczesnej szkole w Pieniężnie zagraża dobru dzieci. Wręcz przeciwnie. Jest ona w stanie zapewnić im bardziej dogodne, bezpieczne warunki i wyniki nauczania. Uważamy, że protest wąskiej grupy osób skupionych wokół szkół, nie odzwierciedla powszechnego stanowiska mieszkańców w tej sprawie. Mając na względzie dobro całej gminy, prosimy o zmianę postanowienia kuratora w sprawie wyrażenia negatywnej opinii w sprawie likwidacji szkół i umożliwienie władzom gminy dokonania koniecznych zmian”.
W piśmie napisanym do ministra, mieszkańcy zaznaczają również, że „jako członkowie wspólnoty samorządowej i podatnicy oczekujemy, że publiczne środki będą wydatkowane w sposób oszczędny i racjonalny, a nasze dzieci będą miały najlepszą, możliwą ofertę edukacyjną”. Pod tą petycją, jak informuje Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna, podpisało się około 900 mieszkańców.
Dlaczego właściwie samorząd chce likwidacji tych szkół? O to zapytaliśmy Kazimierza Kiejdo, burmistrza Pieniężna. — Jest to podyktowane czynnikiem demograficznym i ekonomicznym — odpowiada burmistrz. — Subwencje otrzymujemy na liczbę dzieci. Im mniej dzieci, tym mniejszą mamy subwencję, natomiast koszty utrzymania szkół są stałe. Dzieci nam ciągle ubywa. Na osiem klas w jednej ze szkół uczy się 27 dzieci, a w drugiej 40.
Jak wyjaśnia Kazimierz Kiejdo, założenie było takie, że rząd utrzyma nauczycieli, a samorząd zapewni dowóz i utrzyma budynki. Niestety, z biegiem czasu zaczęło się to zmieniać. Faza wysokiego bezrobocia skutkowała tym, że młodzi ludzie w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia wyjechali do większych miast, często opuszczając ojczyznę. Mieszkańców jest coraz mniej. W szkołach mamy rok do roku około 60 dzieci mniej.
— Mamy piękną szkołę w Pieniężnie. Jest to jeden z bardziej nowoczesnych obiektów w województwie warmińsko-mazurskim — zapewnia burmistrz Kiejdo. — Zapewnia ona możliwość nauki wszystkim dzieciom. Po reorganizacji wszystkich szkół miejsce znalazłoby tu 400 dzieci, czyli właśnie z całej gminy. Warto też zauważyć, że w tych szkołach wiejskich w tej chwili brakuje niektórych klas a klasy istniejące liczą po dwoje, troje uczniów. Zwolennicy pozostawienia szkół nie patrzą na konsekwencje swoich działań, a te w tym przypadku są ogromne. Tu dodam, że tylko do dwóch likwidowanych szkół w 2021 r. dołożymy z dochodów własnych kwotę około 1,5 mln zł. Tu zaznaczę, że w tej chwili mamy cztery szkoły podstawowe, a problemy demograficzne dotyczą trzech placówek. Przecież te pieniądze, które teraz wydajemy na te szkoły, można by przeznaczyć na konkretne, niecierpiące zwłoki zadania takie jak wodociągi, drogi czy kanalizacja, nie mówiąc o remoncie zamku czy ratusza. Żeby ludzie chcieli tu pozostać, muszą mieć odpowiednie warunki na miarę czasu. Warunki te musi stworzyć samorząd. A jak je ma tworzyć i być samorządem, kiedy nam się nie pozwala albo przeszkadza w podjęciu kluczowych dla lokalnej społeczności decyzji — pyta Kazimierz Kiejdo. — Jeżeli ktoś decyduje czy chce decydować, niech przejmie również ciężar swojej decyzji.
K
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Maniek #3063625 | 83.23.*.* 30 mar 2021 19:59
Zamykać! Dzieci do cywilizacji!
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz