środa, 21 kwietnia 2021. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Pani Helena kończy dziś 90 lat! [ZDJĘCIA]

2021-04-01 07:00:00 (ost. akt: 2021-04-01 07:19:45)
Helena Pilejczyk

Helena Pilejczyk

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Jestem dumna, że jestem elblążanką — ludzie tutaj są wspaniali — mówi Helena Pilejczyk. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich z 1960, sportowa sława Elbląga i honorowa obywatelka miasta obchodzi dziś 90. urodziny.

Helena Pilejczyk urodziła się 1 kwietnia 1931 roku w Zieluniu (obecnie woj. mazowieckie). Do Elbląga, gdzie został odkryty jej talent do łyżwiarstwa szybkiego, trafiła w 1950.

— Kiedy tutaj przyjechałam byłam jeszcze panną. Trafiłam do Elbląga z nakazem pracy, po tym jak skończyłam Liceum Pedagogiczne w Kwidzynie — wspominała kiedyś w rozmowie z nami pani Helena. — Pierwsze wrażenie było korzystne. Może sam dworzec autobusowy w Elblągu nie wywarł na mnie większego wrażenia, ale al. Grunwaldzka już tak — szeroka, piękna ulica, po której jeździły tramwaje — opowiadała olimpijka.


Jeszcze zanim zaczęła trenować łyżwiarstwo szybkie, próbowała swoich sił w innych dyscyplinach. Grała w siatkówkę i trenowała lekką atletykę — biegi na różnych dystansach, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, skoki wzwyż i w dal.

— I byłam w tym dobra. Ale nie najlepsza — przyznała po latach Helena Pilejczyk, która w 1960 zdobyła brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim na 1500 metrów podczas igrzysk olimpijskich w amerykańskim Squaw Valley.

Jej ogromny talent został odkryty właśnie w Elblągu. Jesienią 1952 Kazimierz Kalbarczyk, ówczesny trener elbląskich łyżwiarzy szybkich, zaprosił ją na trening.

— Zgodziłam się. Do ćwiczeń w przysiadzie, naśladujących jazdę na łyżwach zabrałam się z pasją. Efekt był taki, że na drugi dzień miałam takie zakwasy, że nie mogłam chodzić. Wtedy pomyślałam, że te łyżwy to nie dla mnie — wspominała mistrzyni.

Jednak już zimą 1952 wróciła na lód.

— I znowu falstart! — opowiadała w rozmowie z nami. — Założyłam łyżwy, chciałam jechać i... od razu się przewróciłam, bo chciałam się na tych łyżwach odbić z czuba. Ależ mi było wstyd. Ale zaczęłam obserwować innych i zauważyłam, że odbijają się tak w bok. Powoli, powoli, przestałam się przewracać i całkiem nieźle mi szło.

Panią Helenę odwiedziliśmy 5 lat temu przy okazji jej 85. urodzin
Fot. Michał Kalbarczyk
Panią Helenę odwiedziliśmy 5 lat temu przy okazji jej 85. urodzin


Co było dalej?


Mistrzostwa Polski w Zakopanem w 1953 roku, podczas których kobieca sztafeta łyżwiarska pobiła rekord Polski.

Następnie przyszły kolejne zawody i kolejne sukcesy, a wśród nich ten najważniejszy — brązowy medal olimpijski zdobyty na igrzyskach w Squaw Valley.

Helena Pilejczyk jest wielokrotną mistrzynią Polski, zdobyła srebro na mistrzostwach świata w Szwecji i ustanowiła ponad 40 rekordów Polski.

Luty 2020 podczas projekcji filmu Panczeny sławią Elbląg
Fot. Marek Lewandowski
Luty 2020 podczas projekcji filmu Panczeny sławią Elbląg


Po 1972 sportsmenka wróciła za to do pracy pedagogicznej i trenerskiej. Jej wychowankami byli m.in. Celina Tłustochowicz, Małgorzata Tomporowska, Mariusz Maślanka i olimpijka Ewa Borkowska-Wasilewska.

Rok 1997 przyniósł kolejny sukces — łyżwiarka zdobyła złoty medal w wieloboju w kategorii powyżej 65 lat na torze w Berlinie. Helena Pilejczyk uprawiała łyżwiarstwo szybkie do 75. roku życia.

Od 2002 roku nasza duma jest honorową obywatelką Elbląga.


W 2008 odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie, a w 2013 replikę swojego olimpijskiego medalu w Alei Gwiazd Sportu w Dziwnowie.

Helena Pilejczyk została odznaczona m.in. srebrnym i brązowym medalem za wybitne osiągnięcia sportowe, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2017 uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu przyznali olimpijce tytuł Osobowości Regionu.

— Nie ma wątpliwości, że pani Helena jest dla nas autorytetem. Była i jest wybitną trenerką i wychowawczynią młodzieży, która dzięki sportowym osiągnięciom rozsławiła Elbląg. Pomimo tylu sukcesów pozostała jednak osobą bardzo skromną i ciepłą — mówił wówczas jeden z uczniów.

W 2017 uczniowie I LO w Elblągu przyznali Helenie Pilejczyk tytuł Osobowości Regionu
Fot. Michał Kalbarczyk
W 2017 uczniowie I LO w Elblągu przyznali Helenie Pilejczyk tytuł Osobowości Regionu


Jeszcze w lutym 2020 mistrzyni spotkała się z młodzieżą z elbląskich szkół podstawowych. Helena Pilejczyk wraz z trenerem łyżwiarstwa szybkiego Romanem Rycke opowiedzieli nie tylko o poświęceniu i wyrzeczeniach w sporcie, ale też o przyjaźni i pasji. Cel był jeden — pokazać młodym elblążanom, że warto inwestować w siebie, mieć marzenia i pielęgnować swoje pasje.

Dziś — 1 kwietnia 2021 — Helena Pilejczyk obchodzi okrągłe urodziny.— Kiedyś sobie planowałam, że na dziewięćdziesiątkę zaproszę wszystkich swoich przyjaciół, a mam ich sporo, i będziemy mogli świętować razem — mówi nam olimpijka. — Teraz niestety nie ma na to szans i te urodziny będą zupełnie inne, niż planowałam. Spodziewam się kilku gości, ale będzie skromnie. Podzieliliśmy się tak, by nie wszyscy przyszli w jednym czasie — przekazuje pani Helena.

I dodaje: — Obecna sytuacja jest bardzo przykra. Koronawirus nas zaatakował i nie chce odejść. Ale co zrobić? Mogę tylko nosić maseczkę i jak najmniej wychodzić. Na szczęście jestem już po drugiej dawce szczepienia, bo w moim wieku, zostałam zakwalifikowana jako jedna z pierwszych.

Helena Pilejczyk przyznaje, że przepisem na długie i szczęśliwe życie jest po pierwsze uśmiech.

— Trzeba lubić ludzi i, co również jest ważne, starać się jak najdłużej zachowywać dobrą kondycję fizyczną — mówi elblążanka.

Redakcja "Dziennika Elbląskiego" składa pani Helenie najserdeczniejsze życzenia — po pierwsze zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia! A poza tym niekończących się powodów do uśmiechu i pogody ducha.

Za to sama Helena Pilejczyk życzy naszym Czytelnikom zdrowych, spokojnych i pogodnych świąt wielkanocnych.

Helena Pilejczyk
Fot. Ryszard Biel
Helena Pilejczyk


Kamila Kornacka
k.kornacka@dziennikelblaski.plKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kika #3063669 | 88.220.*.* 1 kwi 2021 08:42

    Duuuuuużo zdrowia dla Pani Heleny i oby uśmiech nigdy nie schodził z Jej twarzy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz