Poniedziałek, 12 kwietnia 2021. Imieniny Juliusza, Lubosława, Wiktoryny

Nie zgłosił towaru w SENT

2021-04-08 12:00:00 (ost. akt: 2021-04-08 11:28:45)

Autor zdjęcia: nadesłane

Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze KAS zatrzymali pojazd, w którym przewożony był towar niezgłoszony w SENT. Kierowca Renault Master przewoził 700 l oleju napędowego. Właścicielowi towaru oraz kierowcy grozi grzywna.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze KAS z Referatu Realizacji w Elblągu zatrzymali w ramach kontroli SENT na drodze S7 samochód marki Renault Master na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był obywatel Ukrainy. W wyniku oględzin samochodu funkcjonariusze stwierdzili przewóz cieczy przypominającej wyglądem i zapachem produkt ropopochodny w ilości ok 700 l. Kierowca nie posiadał dokumentów potwierdzających własność oraz tożsamość towaru. Wraz z pasażerem oświadczyli, że przewożony olej napędowy był własnością firmy z siedzibą w Wielkopolsce.

Funkcjonariusze ustalili, że przemieszczenie towaru nastąpiło bez zgłoszenia SENT oraz innych dokumentów, określonych przepisami. W trakcie trwających czynności właściciel towaru złożył w systemie SENT stosowne zgłoszenie, dzięki któremu przewóz mógł być kontynuowany. Funkcjonariusze pobrali próby przewożonej cieczy oraz sporządzili protokół, który będzie podstawą wszczęcia postępowania.

Przypominamy, że niedopełnienie obowiązku przez podmiot wysyłający towar w zakresie przesłania do rejestru SENT zgłoszenia i uzyskania numeru referencyjnego dla tego zgłoszenia zagrożone jest karą pieniężną w wysokości nie niższej niż 20 000 tys. zł. Odpowiedzialność karna ciąży również na kierowcy, który zdecydował się na podjęcie przewozu pomimo braku stosownych dokumentów. Podlega on karze grzywny, w wysokości od 5 do 7,5 tys. zł. Ponieważ kierowca odmówił przyjęcia mandatu, sprawa zostanie skierowana do sądu.

mł.asp. Marta Rosiak, oficer prasowy, Izba Administracji Skarbowej w OlsztynieKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB