Jak pracowali XVIII-wieczni cyrulicy? [ZDJĘCIA]

2021-06-19 18:31:49(ost. akt: 2021-06-19 18:47:16)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

17 czerwca w Bibliotece Elbląskiej miało miejsce nietypowe wydarzenie. Otwarciu wystawy pn. „Druki medyczne – anatomia i chirurgia” towarzyszyła bowiem historyczna rekonstrukcja. Na czym polegała?
Otwarcie tej wystawy, to zarazem oficjalne otwarcie pracowni regionalnej Regioteka. — Byliśmy na to gotowi już w marcu ubiegłego roku, ale niestety pandemia uniemożliwiła nam zrealizowanie tego wydarzenia — mówi Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej.

W Regiotece znajduje się specjalistyczny system wystawienniczy do prezentacji zbiorów zabytkowych, którego wcześniej biblioteka nie posiadała. — Dzięki temu możemy pokazywać zbiory zabytkowe, których wcześniej "na żywo" nie pokazywaliśmy, jedynie w zdigitalizowanej formie — tłumaczy Aleksandra Buła. — Wystawa „Druki medyczne — anatomia i chirurgia” otworzyła cykl wystaw, które będziemy organizować. Zamierzamy pokazywać kolekcje z naszych zbiorów zabytkowych. We wrześniu otworzymy kolejną, ale jeszcze nie zdradzimy, co to będzie.

Otwarciu wystawy towarzyszyły inne wydarzenia, między innymi mini wykłady: „Morowe powietrze w Elblągu. Środki zapobiegawcze i lecznicze” — prof. Andrzej Groth, „Elbląskie kalendarze nowożytne a ówczesna medycyna” — dr Piotr Paluchowski oraz „Szarlatani, balwierze, cyrulicy, czyli o dawnych uzdrowicielach i ich terapiach” — mgr Radosław Kubus. — Odbyła się też rekonstrukcja historyczna warsztatu XVIII-wiecznego chirurga, który pokazał, jak wówczas wyglądała medycyna — opowiada Aleksandra Buła. — Ówcześni lekarze zazwyczaj byli dla zwykłego człowieka niedostępni, bo zwyczajnie byli za drodzy. Dlatego te usługi „medyczne” były świadczone głównie przez cyrulików.

— W trakcie rekonstrukcji, która prowadzona była przez Krzysztofa Kucharskiego, publiczność brała udział w różnych zabiegach — kontynuuje nasza rozmówczyni. I dodaje: — Coć publiczność nie była chyba zbyt chętna, do brania udziału w tych wydarzeniach, być może trochę z obawy o siebie, to, muszę przyznać, pan Krzysztof poradził sobie z tym doskonale.


Regioteka Biblioteki Elbląskiej
Jak czytamy na stronie Biblioteki Elbląskiej, „spotkania w ramach Regioteki poświęcone są różnorodnym zagadnieniom dotyczącym historii regionu. Region należy tu definiować bardzo szeroko, przede wszystkim jako tereny bliskie kulturowo i dziejowo miastu nad rzeką Elbląg i jego najbliższym okolicom. Tak szeroka definicja pozwala na podejmowanie w ramach spotkań różnorodnej tematyki. Pod względem geograficznym, poprzez region rozumie się przede wszystkim miasto Elbląg i jego najbliższe okolice, jak również dalsze tereny, obecne dziś w granicach województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego.”

Wystawę będzie można oglądać do końca wakacji.

K