Zakaz hodowli zwierząt na futra i handlu futrami w Polsce? [SONDA]

2021-06-22 16:01:00(ost. akt: 2021-06-21 15:42:36)
Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz hodowli zwierząt na futra?

Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz hodowli zwierząt na futra?

Autor zdjęcia: pixabay

Na początku czerwca Izrael, jako pierwszy kraj, wprowadzający tak rygorystyczne przepisy, zakazał handlu naturalnymi futrami na potrzeby branży mody. Hodowanie zwierząt na futra jest już natomiast zabronione w wielu krajach. A co z Polską?
Handel futrami zwierzęcymi, import i eksport będą zakazane, poza potrzebami związanymi z badaniami, edukacją i niektórymi tradycjami religijnymi — informuje izraelskie ministerstwo środowiska.

— Przemysł futrzarski powoduje u zwierząt niewyobrażalne cierpienia i ten dekret zmieni rynek izraelskiej mody, przystosowując go do norm środowiskowych — przekazuje pani minister środowiska Gila Gamliel.

Co ciekawe, Izrael już w 1976 zakazał hodowli zwierząt na futra. Częściowy zakaz handlu futrami wprowadziło już wiele krajów na świecie, ale całkowity zakaz obowiązywał dotychczas jedynie w kilku miastach (m.in. Sao Paulo w Brazylii i w amerykańskim stanie Kalifornia).

A jak ma się biznes futerkowy w Polsce?

W naszym kraju najczęściej na futra hoduje się norki, jenoty i lisy. Temat stał się głośny w minionym roku w związku z tzw. piątką dla zwierząt, która wywołała falę protestów w całej Polsce.

Do ustawy wprowadzono poprawki — m.in. tę przewidującą, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 31 lipca 2023 roku — które do tej pory nie zostały rozpatrzone.

Zakaz hodowli zwierząt na futro wprowadzono już m.in. w Holandii, Czechach, Słowacji, Norwegii, Chorwacji, Austrii, Wielkiej Brytanii i Belgii. Do tego grona w czerwcu 2021 roku dołączyła też Estonia.

Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz handlu futrami i zakaz hodowli zwierząt na futra?
Tak
42%
Nie
48%
Zakaz handlu futrami tak, zakaz hodowli zwierząt na futra nie
0%
Zakaz handlu futrami nie, zakaz hodowli zwierząt na futra tak
10%