W Elblągu rusza Zielony Budżet!

2021-06-30 11:30:48(ost. akt: 2021-06-30 11:33:53)
Ten murek wkrótce się zazieleni

Ten murek wkrótce się zazieleni

Autor zdjęcia: kk

Chcielibyśmy, by mieszkańcy aktywnie zazieleniali Elbląg — mówi wiceprezydent miasta Michał Missan. Swoje propozycje na upiększenie miejsc, które do najpiękniejszych nie należą, będzie można składać już od jutra.
Wraz z początkiem lipca w Elblągu startuje nowa ciekawa inicjatywa. Zielony Budżet będzie funkcjonował na podobnych zasadach, obowiązujących w przypadku Budżetu Obywatelskiego, ale ma dotyczyć wyłącznie inwestycji ekologicznych.

— Dużo jest dyskusji na temat tego, by oddzielić inicjatywy ekologiczne od tych mniej ekologicznych. Stąd pomysł na utworzenie Zielonego Budżetu — chcieliśmy zainicjować jako miasto pewne przykłady, bo mamy w Elblągu takie miejsca, które chluby nie przynoszą, a mogłyby stać się ładne i zielone. Chociaż przypomnę, że w konkursach ekologicznych miasto od lat zdobywa laury i mamy się czym szczycić — oświadczył prezydent Witold Wróblewski.

Na Zielony Budżet przeznaczono 30 tysięcy złotych, z czego 5 pochłoną pierwsze inicjatywy zaproponowane przez władze miasta — obsadzenie pnączami jednej ze ścian po drugiej stronie rzeki Elbląg, murka przy ulicy Wiślickiej i ścian garażowych przy parku Planty.

Kolejne projekty zgłaszać mają elblążanie i elblążanki.
— Chcemy, aby to właśnie mieszkańcy składali swoje propozycje, do czego zachęcamy wszystkich. A my co roku będziemy starali się powielać tego typu przedsięwzięcia — zapowiedział Wróblewski.

A Michał Missan przekazał, że do projektu zgłaszać będzie można nie tylko własne projekty, ale również uwagi do całej jego organizacji, które będą mogły zostać wykorzystane w kolejnych edycjach.

Witold Wróblewski: Chcemy, aby to właśnie mieszkańcy składali swoje propozycje, do czego zachęcamy wszystkich
Fot. kk
Witold Wróblewski: Chcemy, aby to właśnie mieszkańcy składali swoje propozycje, do czego zachęcamy wszystkich

— Swoje pomysły będzie można zgłaszać już od jutra, powinny być one zgodne z regulaminem dostępnym na stronie elbląskiego Urzędu Miejskiego. Po zgłoszeniu pomysły będą podlegały weryfikacji, której dokonamy wspólnie z Zielenią Miejską. Te, które będą możliwe do realizacji, będziemy wyceniali — koszt jednego projektu nie może przekraczać 5 tysięcy złotych. W kolejnej fazie mieszkańcy będą mogli głosować na projekty i do realizacji wybranych zostanie pierwszych pięć z największą liczbą głosów — tłumaczy Michał Missan.

Pomysły będzie można zgłaszać do końca lipca. Głosowanie zaplanowane jest od 16 do 21 sierpnia, 3-10 września to czas na wyłonienie wybranych do realizacji projektów i ogłoszenie wyników. A od 11 września do 31 października Zarząd Zieleni Miejskiej zajmie się przygotowaniem i realizacją zwycięskich inicjatyw.