Zakaz hodowli klatkowej od 2027 roku? [SONDA]

2021-07-06 20:01:44(ost. akt: 2021-07-06 14:18:38)
W Polsce w klatkach hodowanych jest 82 proc. zwierząt gospodarskich

W Polsce w klatkach hodowanych jest 82 proc. zwierząt gospodarskich

Autor zdjęcia: pixabay

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Europejską Inicjatywę Obywatelską „End the Cage Age”, w Polsce w klatkach hodowanych jest aż 82 procent zwierząt gospodarskich. Zakończenie „epoki klatkowej” poparło 54 039 Polek i Polaków. Komisja Europejska planuje wycofanie klatek do końca 2027 roku.
Setki milionów zwierząt gospodarskich w UE trzymanych jest przez większość życia w klatkach. Zamknięte zwierzęta cierpią. Wzywamy Komisję Europejską do wprowadzenia zakazu niehumanitarnego traktowania zwierząt gospodarskich.Klatki są co roku przyczyną cierpienia ogromnej liczby zwierząt gospodarskich. Są one niepotrzebnym okrucieństwem. Możliwe jest prowadzenie chowu w systemie bezklatkowym, który chroni dobrostan zwierząt – przekazuje Europejska Inicjatywa Obywatelska „End of the Cage Age”.

Inicjatywa wzywała Komisję Europejską do zaproponowania przepisów zakazujących stosowania klatek dla kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów hodowlanych, kur niosek hodowlanych, przepiórek, kaczek i gęsi; legowisk dla loch karmiących; klatek dla macior oraz indywidualnych zagród dla cieląt. 

Inicjatywę poparło ponad milion mieszkańców i mieszkanek Europy, w tym ponad 54 tys. Polek i Polaków.


– Komisja postanowiła pozytywnie zareagować na europejską inicjatywę obywatelską (ECI) „End the Cage Age”, szóstą udaną inicjatywę wspieraną przez ponad milion obywateli w całej UE. Ta inicjatywa obywatelska odzwierciedla żądanie przejścia do bardziej etycznych i zrównoważonych systemów hodowli, w tym zmianę istniejących unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Odpowiadanie na to zapotrzebowanie społeczne jest dla Komisji priorytetem, zgodnie z jej zobowiązaniami w ramach strategii „od pola do stołu” i Europejskiego Zielonego Ładu – przekazała Komisja Europejska.

Komisja zobowiązała się do przedłożenia do końca 2023 wniosku ustawodawczego w sprawie stopniowego wycofania, a ostatecznie zakazu stosowania systemów klatkowych dla wszystkich zwierząt wymienionych w inicjatywie.

Zakończenie stosowania klatek będzie wymagało wielu zmian w obecnych systemach hodowli, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych, których przeprowadzenie ma odbyć się maksymalnie do początku 2022 roku.

Stopniowy zakaz chowu klatkowego miałby wejść w życie w 2027 roku.

Na tę chwilę w Polsce aż 82 proc. zwierząt gospodarskich hodowanych jest w klatkach. Dla porównania w Austii – 3 proc., w Niemczech – 14 proc., Irlandii – 53 proc., a we Włoszech 68 proc.

W gorszej sytuacji są tylko zwierzęta ze Słowacji (83 proc. zwierząt hodowanych w klatkach), Litwy (88 proc.), Portugalii (89 proc.), Hiszpanii (89 proc.) i Malty (99 proc.).

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu chowu klatkowego?
Tak
68.75%
Nie
31.25%