Jesteśmy gotowi na ten nowy rok
2021-09-01 08:07:50(ost. akt: 2021-09-01 08:10:02)
Płyny do dezynfekcji, maseczki i... plecaki. W trybie stacjonarnym rozpoczyna się rok szkolny. Na jak długo? Tego nie wie nikt. Wiadomo jednak, że w szkołach będą panowały zasady, o których jeszcze dwa lata temu nikt nie myślał.
W trzech braniewskich szkołach podstawowych naukę rozpoczyna prawie 1 770 uczniów. Centrum Usług Wspólnych w Braniewie informuje, że wszystkie placówki przygotowane są do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, a podczas wakacji w podstawówkach odbywały się różne bieżące remonty. W SP 6 stanęło nowe ogrodzenie od ul. Armii Krajowej, naprawiono elewację sali gimnastycznej, uzupełniono instalację deszczową, wybudowano parking dla rowerów, wymalowano aulę i łazienki w szkole. W SP 5 m.in. odmalowano 3 sale lekcyjne, wyburzono budynek pomiędzy budynkami szkolnymi, ułożono chodnik oraz zabezpieczono dach na sali gimnastycznej. W SP 3 odbył się m.in. remont korytarza przy świetlicy szkolnej, odnowiono pomieszczenia sekretariatu, gabinetu dyrektorów i sali 034. Wyremontowano również dach sali gimnastycznej i bocznych schodów wejściowych. W przedszkole nr 2 pomalowano kuchnię, wyremontowano salę 6-latków, odnowiono parkiet w dwóch salach i wyremontowano szatnię dla pracowników. W przedszkolu nr 4 z kolei wymieniono parkiet w trzech salach i wyremontowano kuchnię.
Czy w szkołach będą punkty szczepień? Tego jeszcze nie wiadomo, ponieważ w sprawie utworzenia takich punktów CUW oczekuje najpierw na zgłoszenia rodziców. Jeśli takie zgłoszenia będą, to wówczas szkoła będzie podejmować stosowne działania we współpracy z NFZ.
Czy szkoły są przygotowane na nowy rok szkolny? O tym opowiedział nam Marek Czapliński, dyrektor Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6 w Braniewie — To już kolejny rok nauki w dobie pandemii, więc jesteśmy już przygotowani do tych warunków pandemicznych — mówi Marek Czapliński. — Ubiegły rok był dla nas trudny, zresztą tak samo jak i dla wszystkich. Było wiele zawirowań, organizacyjnie nie było to łatwe przedsięwzięcie, ale daliśmy sobie radę.
W placówce panuje wiele zasad, które jeszcze dwa lata temu nie miały miejsca. Do szkoły mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, na terenie placówki obowiązuje zakrywanie ust i nosa, a przed wejściem trzeba zdezynfekować swoje ręce. — Dzieci mają wyznaczoną salę lekcyjną na stałe, to nauczyciele przemieszczają się i przychodzą do klas — informuje Marek Czapliński.
Wiele szkół początek roku przeznacza na adaptację dzieci. — Nasza kadra jest bardzo uczulona na dobro dzieci — zauważa dyrektor SPS nr 6 w Braniewie. — Gdy dzieci wracały do szkół, nauczyciele stawali na wysokości zadania, podchodzili do uczniów z wielką empatią i odpowiedzialnością, co zresztą zaowocowało bardzo wysokimi wynikami egzaminów w tym roku. Jesteśmy bardzo uczuleni i uwrażliwieni na całą tę sytuację. Chcemy, żeby uczniowie czuli się w szkole bardzo dobrze.
A jak sytuacja wygląda w Elblągu? 1 września 17 139 uczniów rozpocznie nowy rok szkolny. — Podobnie jak w roku poprzednim, priorytetem było przygotowanie szkół pod kątem pandemii koronawirusa — mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. — Wszystkie placówki pracować będą zgodnie z wytycznymi MEiN, MZ i GIS. Szkoły wystąpiły do ministerstwa o dodatkowe środki ochrony, m.in. stacje do dezynfekcji, płyny do dezynfekcji, maseczki, rękawiczki i termometry.
Do wszystkich elbląskich placówek trafią broszury informacyjne dot. szczepień. Co do samej organizacji, miejsca i przebiegu szczepień — to dyrektorzy będą ustalali je na bieżąco z koordynatorem, w zależności od liczby chętnych. Samorząd, mając na uwadze dobro dzieci i młodzieży mocno wspiera te działania.
Co nowego od września w elbląskiej oświacie? Wraz z początkiem miesiąca z połączenia Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3, IV Liceum Ogólnokształcącego i Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego funkcjonowanie rozpocznie Zespół Szkół i Placówek Sportowych. — Kiedy powstawała Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3, zapowiadaliśmy, że będziemy rozwijać tę placówkę, tworząc nowe dyscypliny i zapewniając ciągłość kształcenia na kolejnych etapach, aż do osiągnięcia poziomu szkoły Mistrzostwa Sportowego. I tę wizję z sukcesem realizujemy — zaznacza prezydent Witold Wróblewski.
W roku szkolnym 2021/2022 kontynuowany będzie projekt pt. „Matematyka – indywidualizacja i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej”. Utworzono już Międzyszkolną Pracownię Eksperymentowania w Szkole Podstawowej nr 19 — trwa jej doposażanie. W ramach tego projektu, od połowy sierpnia br. nauczyciele klas I – III uczestniczą w szkoleniach, prowadzonych przez specjalistów z całej Polski, z zakresu robotyki.
W Zespole Szkół Gospodarczych oraz Elbląskim Centrum Edukacji Zawodowej rozpocznie się natomiast realizacja projektu współfinansowanego ze środków unijnych pt. „Mistrzowie Zawodu – wzrost jakości systemu kształcenia zawodowego w Elblągu”.
W najbliższym czasie planowane jest uroczyste otwarcie Eksperymentarium w Elbląskim Centrum Edukacji Zawodowej, z którego będą korzystali uczniowie elbląskich szkół ponadpodstawowych.
Okres wakacyjny to czas, w którym również w elbląskich placówkach oświatowych przeprowadzany jest szereg prac remontowych. Sale dydaktyczne są odświeżane, malowane, tak, aby przedszkolaki oraz uczniowie z uśmiechem przywitali nowy rok szkolny. Poza pracami malarskimi w placówkach wymieniane są w razie potrzeby podłogi oraz drzwi. Modernizowana jest również infrastruktura placów zabaw.
K
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez