WMOSG podsumowuje kontrole legalności zatrudnienia na Warmii i Mazurach

2021-10-08 16:00:39(ost. akt: 2021-10-08 12:39:51)
WMOSG podsumowuje kontrole legalności zatrudnienia

WMOSG podsumowuje kontrole legalności zatrudnienia

Autor zdjęcia: WMOSG

Od początku roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej objęli kontrolą 4 800 cudzoziemców i stwierdzili, że ponad 470 pracowało niezgodnie z przepisami. Które branże wiodą prym pod względem ilości nielegalnie pracujących cudzoziemców?
76 proc. nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców na Warmii i Mazurach stanowią obywatele Ukrainy. Ponad 60 proc. obcokrajowców zatrudnionych było niezgodnie z przepisami przez agencję pośrednictwa pracy.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od 1 stycznia do 31 sierpnia 2021 wszczęli blisko 155 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Pracodawcy powierzali wykonywanie obowiązków obcokrajowcom bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej.

Naruszenia przepisów w powierzeniu pracy stwierdzono w branżach pośredniczących w zatrudnianiu – 62 proc. W budownictwie pracowało nielegalnie 22 proc. cudzoziemców, a branża produkcyjna zatrudniała niezgodnie z przepisami 9 proc. obcokrajowców.


Najwięcej cudzoziemców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim – 31 proc., ełckim – 14 proc., nidzickim – 12 proc. Natomiast w powiatach: mrągowskim, działdowskim i gołdapskim zatrudnionych niezgodnie z przepisami było po 8 proc. obcokrajowców.

Od początku roku sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 150 tys. zł.


Natomiast na przestrzeni ponad 10 lat — od momentu otrzymania przez SG nowych, ustawowych zadań, uprawniających do przeprowadzania kontroli legalności zatrudniania i wykonywania pracy przez cudzoziemców — funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili nieprawidłowości w zatrudnianiu cudzoziemców. W związku z tym skierowali wnioski do sądów o ukaranie pracodawców. Wymierzone grzywny opiewały na kwotę 1,2 mln zł.

Zgodnie z zapisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, orzeczone i wyegzekwowane kary, sądy przekazują bezpośrednio na fundusz pracy.

Wsparcie kierowane jest do pracodawców oraz osób niepracujących. Środki pieniężne z tego funduszu wspomagają m.in. aktywizację, szkolenie oraz przekwalifikowanie osób bezrobotnych, a także rozwój pośrednictwa zawodowego. Realizowane prace interwencyjne, roboty publiczne również znajdują źródła finansowania w środkach pieniężnych przekazywanych do funduszu pracy.

źródło: WMOSG