Zatrucie tlenkiem węgla. Jak nie dać się cichemu zabójcy?
2021-10-19 18:28:30(ost. akt: 2021-10-19 15:31:26)
Tlenku węgla nie usłyszysz, nie zobaczysz i nie poczujesz, dlatego nazywany jest cichym zabójcą. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, a przy długotrwałym narażeniu, powoduje śmierć. Jak się przed nim uchronić?
Trwa sezon grzewczy, który co roku przyczynia się do powstawania niebezpiecznych sytuacji w gospodarstwach domowych.
— Niskie temperatury sprawiają, że urządzenia grzewcze zamontowane w domach pracują na pełnych obrotach, dostarczając ciepło i gwarantując odpowiednio wysoki komfort termiczny dla mieszkańców. Wszystko jest oczywiste i prawidłowe za wyjątkiem skłonności wielu mieszkańców do odpowiedniego zadbania o stan zarówno urządzeń grzewczych, jak i przewodów kominowych — przekazuje straż pożarna.
Okazuje się, że mimo licznych kampanii informujących o tym, co należy zrobić, by nasze domy i mieszkania były ogrzewane w bezpieczny sposób, nadal istnieje grupa osób, która mając do wyboru zaproszenie kominiarza, czy strażaka, wybiera tego drugiego, dzwoniąc pod odpowiedni numer telefonu dopiero w chwili zagrożenia.
A strażacy apelują: — Większość z realizowanych pożarów sadzy w przewodzie kominowym to efekt zaniedbania i braku kontroli oraz wykorzystywania nie do końca odpowiedniego materiału opałowego. To właśnie w dużej mierze od rodzaju konsumowanego przez nasze piece materiału opałowego zależy ilość odkładanej i gromadzonej wewnątrz przewodu kominowego sadzy. Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet kilkaset stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
O ile zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania, o tyle w przypadku zatrucia czadem, mówimy o tzw. cichym zabójcy.
Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest bezbarwny i bezwonny. Powstaje w wyniku niepełnego spalania się węgla, koksu, drewna i gazu. Do zagrożenia zatruciem przyczyniają się niesprawne przewody kominowe, źle wietrzone pomieszczenia i wadliwe palniki gazowe.
Jak rozpoznać, że zaatakował nas "cichy zabójca"?
Zatruciu czadem towarzyszy ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, zaburzenia równowagi, orientacji i świadomości, a także drgawki i ból w klatce piersiowej. Zatrucie może spowodować nagłe zatrzymanie krążenia.
Aby zmniejszyć ryzyko zatrucia czadem, należy dbać o sprawność przewodów kominowych, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, wietrzyć pomieszczenia i zainstalować i właściwie utrzymywać czujnik czadu, pamiętając jednak, że nie zastępuje on przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
5. W przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
źródło: PSP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez