"Murem za sędzią Maciejem Rutkiewiczem" [ZDJĘCIA]
2021-11-10 16:51:04(ost. akt: 2021-11-10 17:22:49)
Sędzia Maciej Rutkiewicz, który umorzył postępowanie wobec prokurator prowadzącej sprawę Amber Gold, został zawieszony na miesiąc w czynnościach służbowych. Dziś sędziowie, prokuratorzy i adwokaci "stanęli za nim murem".
Spółka Amber Gold — przypomnijmy — zawarła ok. 50 tysięcy transakcji o wartości ponad 800 milionów złotych. Dotyczyły one tzw. lokat w złoto. W wyniku działalności spółki wielu pokrzywdzonych straciło oszczędności swojego życia.
Sprawę nadzorowała prokurator Barbara K., której Prokuratura Okręgowa w Legnicy zarzuca niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.
W maju 2018 Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym w Warszawie wydał zgodę na pociągnięcie prokuratorki do odpowiedzialności karnej. Mimo jej odwołania decyzję utrzymał Sąd Najwyższy.
W połowie grudnia ubiegłego roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wystąpił z wnioskiem do Sądu Najwyższego o przeniesienie sprawy do innego sądu, gdyż Barbara K. była prokuratorem w Gdańsku.
Sprawa trafiła do Elbląga, gdzie w poniedziałek tutejszy Sąd Rejonowy umorzył postępowanie wobec pani prokurator. Swoją decyzję argumentował tym, że immunitet Barbary K. nie został skutecznie uchylony.
Rutkiewicz powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca 2021, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.
We wtorek decyzją prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszki Walkowiak Maciej Rutkiewicz został zawieszony na miesiąc w pełnieniu czynności służbowych.
W środę 10 listopada sędziowie Sądu Rejonowego i Okręgowego w Elblągu, adwokaci i prokuratorzy pokazali swoje wsparcie wobec Rutkiewicza, organizując spotkanie, podczas którego prezentowali hasło "Murem za sędzią Maciejem Rutkiewiczem".
— Uważam, że w jakiś sposób musimy zamanifestować swój sprzeciw wobec tego rodzaju postępowaniom. Nie możemy się godzić na takie traktowanie sędziów, które godzi w ich niezawisłość — mówi Patrycja Wojewódka, sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu.
I dodaje: — Sędzia wydał orzeczenie, które podlega ocenie instancyjnej — prokuratura ma więc możliwość wniesienia wobec niego zażalenia i, z tego, co wiemy z jej zapowiedzi, zamierza skorzystać z tej drogi. I to jest właściwa droga dla weryfikacji prawidłowości orzeczenia, a nie zarządzenie o zawieszeniu sędziego w czynnościach służbowych.
Prokuratura Krajowa: Decyzja sądu tworzy groźny chaos prawny
Prokuratura Krajowa zapowiada, że postanowienie sędziego zaskarży po otrzymaniu jego pisemnego uzasadnienia.
— Decyzja sądu podważająca skuteczność uchylenia immunitetu prokurator Barbarze K. tworzy groźny dla porządku publicznego chaos prawny. Może prowadzić do podważania biegu innych postępowań w sprawach, które wymagały bądź będą wymagać uchylenia immunitetu prokuratorskiego albo sędziowskiego — podkreśla PK.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
on #3080716 | 109.241.*.* 11 lis 2021 15:37
...osobnik nadzwyczajnej kasty...
odpowiedz na ten komentarz
Janos #3080646 | 78.88.*.* 10 lis 2021 22:04
Ręka rękę myje
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz