Uchodźcy z pobliskich samorządów trafiają do Elbląga

2022-03-07 14:49:19(ost. akt: 2022-11-10 14:29:54)

Autor zdjęcia: Ewelina Gulińska

W poniedziałek 7 marca prezydent Elbląga zwołała konferencję prasową, podczas której podsumował dotychczasowe wsparcie elbląskiego samorządu dla mieszkańców Ukrainy.
13 lutego — przypomnijmy — rozpoczęto przygotowania elbląskiego samorządu do ewentualnej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Okazało się, że planowanie pomocy było potrzebne, a Elbląg od początku wojny starał się pomagać i przeciwdziałać tragedii, na miarę swoich możliwości.

Obecnie w Elblągu przyjęto 370 osób — głównie matek z dziećmi. Te dane jednak cały czas się zmieniają. Prezydent poinformował o tym, że uchodźcy przybywający do innych pobliskich samorządów, są odsyłani do Elbląga.

— To mnie dziwi, gdyż wszystkie gminy powinny pomóc i w sposób racjonalny podejść do tego problemu — oznajmił Witold Wróblewski.

Elbląg pomaga


Ratusz przypomniał o zadeklarowanych 420 miejscach dla uchodźców i przesunięciu 200 tys. zł w budżecie na pomoc humanitarną. Wsparcie jest kierowane przede wszystkim do mieszkańców Tarnopola — miasta partnerskiego Elbląga. Pierwszy transport z darami dotarł do nich na początku marca. Niestety sytuacja na miejscu stale się pogarsza i zaistniał problem z wysłaniem kolejnych transportów na terytorium Ukrainy. Elbląg będzie się starał wciąż dostarczać potrzebne rzeczy do Tarnopola, jednak przeszkodą jest brak chętnych na taką podróż. Miasto zadeklarowało, że jeśli znajdzie się chętny kierowca z samochodem, samorząd pokryje koszty paliwa.

Podjęto też działania wspólnie z powiatowym urzędem pracy. Dla osób, które chciałyby podjąć pracę, postanowiono stworzyć taką możliwość. 14 przedsiębiorców i instytucji zaoferowało pomoc i pracę dla uchodźców.

Urząd miejski apeluje do mieszkańców, którzy indywidualnie zaoferowali schronienie uchodźcom, aby zgłaszali taką informację do Urzędu Miejskiego. Dzięki temu będą mogli w myśl przyszłych przepisów skorzystać z przygotowywanej przez rząd pomocy.

Uchodźcy przebywający w Elblągu są zwolnieni z opłat za usługi komunikacji miejskiej, mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów autobusowych i tramwajowych.

Prezydent czeka na zmiany legislacyjne w sprawie uchodźców


Punkt informacyjny działający w hali MOSiR przy al. Grunwaldzkiej 135 jest centrum pierwszego kontaktu z uchodźcami. W Elblągu działa też całodobowa infolinia dotycząca zgłaszania potrzebnego wsparcia. Środki na ten cel zostały uruchamiane z budżetu przeznaczonego na zarządzanie kryzysowe.

— Czekamy w tej chwili na rozwiązanie wielu spraw, które legislacyjne nie są podjęte. To nie jest zadanie należące do samorządu lokalnego tylko państwa i wojewodów. Aby podejmować różne działania, musimy posiadać też podstawy prawne — powiedział Wróblewski.

— Oczekujemy na specjalną ustawę w tej sprawie, bo ci ludzie codziennie potrzebują wparcia i żywności. Nie możemy jednak zwlekać, aż pojawią się przepisy i dopiero wtedy pomagać — dodał prezydent.

— Wiemy, że jest już ponad milion uchodźców w Polsce. Zostawienie tej sprawy osobom prywatnym i samorządom nie jest rozwiązaniem problemu. Nie budujemy gett, nie mamy potężnych obozów z uchodźcami – tylko dzięki społeczności i samorządowi. Oczekujemy na wsparcie i rozwiązania legislacyjne — podsumował Wróblewski.

Co jest teraz potrzebne uchodźcom ?


Głos zabrał także Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga koordynujący akcję pomocową ze strony samorządu.

— Gdyby były osoby, które chciałyby się zaangażować i pomóc, chociaż na chwilę przy opiece nad dziećmi, prosimy je o przybywanie do punktu informacyjnego przy al. Grunwaldzkiej. Taka pomoc jest potrzebna całą dobę — apeluje.

— Tak się złożyło, że to właśnie w Elblągu jest jeden z niewielu punktów w okolicy, do którego przybywają uchodźcy. Każdego przyjmujemy, każdemu dajemy wyżywienie i odzież. W każdej chwil, jeśli jest taka potrzeba, te osoby mogą przychodzić ponownie, nawet codzienne, jeśli potrzebują odzieży albo prowiantu — mówi wiceprezydent. W tej chwili potrzebna jest m.in. nowa bielizna i kapcie.

I informuje: — Można jeździć indywidualnie na granicę, przywozić uchodźców. Należy to robić jednak w sposób przemyślany i poinformować o tym samorząd już w trakcie transportu. Dzięki temu miasto będzie mogło skontaktować się z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, które ma wykupione miejsca w różnych ośrodkach w województwie i wskazuje docelowy punkt zakwaterowania. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnego transportu do Elbląga, skąd organizować będzie trzeba następny — do właściwego miejsca — tłumaczy wiceprezydent.


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. err #3094691 | 77.253.*.* 8 mar 2022 10:06

    Bogaty kraj, bogate miasto...

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. on #3094633 | 109.241.*.* 7 mar 2022 19:09

    ...gdyby sprawa dotyczyła nachodźców ekonomicznych z Afryki to dla komentujących poniżej byłoby ok...obyście nigdy nie byli w takiej sytuacji i potrzebie jak teraz są Ukraińcy.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

  3. Tymoteusz #3094616 | 79.124.*.* 7 mar 2022 18:11

    przez dwa lata z powodu COVID-a Polacy mieli zamknięty dostęp do usług medycznych czyli do P O Z-etów i szpitali a teraz Ukraińcy będą mieli nieograniczony dostęp do tych placówek medycznych - w taki sposób polsko-języczni politycy traktują Polaków w Polsce czyli nadal przez polityków jesteśmy traktowani jako obywatele drugiej kategorii

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  4. a ja to lach #3094608 | 79.124.*.* 7 mar 2022 17:28

    z powodu takiego napływu Ukraińców już niedługo we własnym kraju będziemy mniejszością narodową a mieszkania będą tylko dla nich

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  5. Ambroży #3094601 | 79.124.*.* 7 mar 2022 17:15

    dzięki ,,wspaniałemu'' gestowi ze strony samorządowców Ukraińcy mają full wypas ulgi , natomiast Polak we własnym kraju nadal ma zaprdlać za grosze i płacić za wszystko bez taryfy ulgowej ...taka nowa forma sprawiedliwości dziejowej

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)