Topowy festiwal słowa i poezji śpiewanej
2022-03-19 20:02:49(ost. akt: 2022-03-22 08:51:41)
W sobotę 19 marca rozpoczął się pierwszy dzień XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” Na widowni można było spotkać aktora Michała Kurka. Co uważa o elbląskim festiwalu?
Do konkursu recytatorskiego oraz piosenki poetyckiej zgłosiło się 40 uczestników z całej Polski. Tematyka prezentowanych utworów była różnorodna. Każdy z wykonawców przedstawiał hasło przewodnie festiwalu w swój indywidualny, przewrotny sposób. Często sięgano do ciemniejszych stron miłości — które można spotkać na przykład w toksycznym związku dwójki ludzi, czy też w rodzinnym domu — ze strony rodzica.
Nie zabrakło również wesołych utworów, a także przedstawionych w sposób żartobliwy. Kacper Rokosz z Tarnowa udowodnił widzom, że recytacja poezji miłosnej może rozbawić ich niczym komedia czy kabaret. Przekazał w humorystyczny, a w momentach nawet groteskowy sposób zagadnienie, jakim jest miłość. Przedstawiając kompilację utworów od Jana Kochanowskiego poprzez Andrzeja Morsztyna, Franciszka Karpińskiego, Jakuba Kawalca aż do prozy Jeremiasza Przybory — doprowadził publiczność do łez.
Na widowni zasiadł Michał Kurek — polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego we Wrocławiu. Znany między innymi z roli Czarka Łomacza, kolegi Franka Berga — z serialu „Na Wspólnej”.
Michał brał udział w elbląskim festiwalu w 2015 r. i otrzymał wyróżnienie. Od tej pory przyjeżdża regularnie na to wydarzenie. Z uwagi na posiadane wykształcenie, nie może brać już udziału w konkursie — który zarezerwowany jest dla amatorów.
— Przyjechałem z Warszawy, razem ze mną jest Ela Jakubczyk reprezentująca Tomaszów Mazowiecki i Łódź, są też dziewczyny z Trzcianki i z Poznania, Magda Stefańska ze Skarżyska-Kamiennej — jesteśmy jedną wielką rodziną recytatorów. Mamy około 10 imprez ogólnopolskich rocznie i jeździmy od miasta do miasta — aby podzielić się emocjami, powiedzieć o sobie, o świecie i o literaturze— mówi Michał Kurek.
I dodał: — Jesteśmy elitarnym ruchem — recytatorów w Polsce jest bardzo mało. Jeśli już są to na dość dobrym poziomie — to nie jest recytacja w klimacie „Ala ma kota” w podstawówce, tylko to są ludzie, którzy przez cały rok kleją kilka fragmentów wierszy i poezji — aby stworzyć jeden występ na konkretny temat, którym chcą się podzielić. Po to jest ta scena — jeśli człowiek nie mieści się w sobie — to musi się podzielić. I Elbląg daje do tego przestrzeń.
I wspomina: — Elbląg miał zawsze taką rodzinną atmosferę. Bardzo chętnie tu wracamy. Konkursu nie było przez dwa lata z powodu Covid-19 i trzymaliśmy kciuki, aby w tym roku również go nie odwołali. Gdy tylko dowiedziałem się, że festiwal jednak się odbędzie — odwołałem wszystkie spektakle, aby przyjechać tu — do Elbląga. Jestem, oglądam, wzruszam się — tu jest bardzo wysoki poziom.
I zaznacza: — Po skończeniu szkoły i pracując w zawodzie — wracam tu z pasji — aby zobaczyć znakomite, najlepsze w Polsce występy recytatorskie i poezji śpiewanej. To fantastyczny konkurs — ten festiwal to poziom top of the top. Najwyższy poziom w Polsce.
Dziś 19 marca trwały również przesłuchania wykonawców piosenki poetyckiej.
Spośród ponad 40 uczestników wyłonieni zostaną najlepsi, którzy wystąpią podczas niedzielnego Koncertu Laureatów. Odbędzie się on w niedzielę 20 marca.
Dziś 19 marca trwały również przesłuchania wykonawców piosenki poetyckiej.
Spośród ponad 40 uczestników wyłonieni zostaną najlepsi, którzy wystąpią podczas niedzielnego Koncertu Laureatów. Odbędzie się on w niedzielę 20 marca.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez