22 marca — Światowy Dzień Wody

2022-03-22 14:33:00(ost. akt: 2022-03-22 11:39:46)

Autor zdjęcia: gov.pl

Światowy Dzień Wody został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Woda to dobrodziejstwo, które dla nas jest czymś codziennym, łatwo dostępnym, oczywistym. Jest wśród nas wszędzie, w końcu z każdej strony otaczają nas rzeki, morza, jeziora. Ponadto, przecież mamy ją w domach. Odkręcimy kurki w kranie i cieszymy się jej niezliczoną ilością. Do wyboru w sklepach mamy wody z różnymi dodatkami mineralnymi, w różnych pojemnościach.

Woda po prostu jest. A gdyby tak na chwilę zatrzymać wodę, którą się otaczamy? Zablokować dostęp do wody ogólnodostępnej, wodociągowej, pitnej. Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie taki czarny scenariusz tylko na parę godzin. Gdy w grę wchodzi jakaś krótka awaria wodociągów. Niestety na dłuższy okres życia ta wizja kompletnie do nas nie przemawia. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że obecnie ponad miliard osób zamieszkujących naszą planetę nie ma dostępu do czystej wody pitnej.

Ziemia bardzo często określana jest jako „Błękitna planeta” — w końcu otaczają nas morza i oceany. Woda jest życiem, w końcu wszędzie powtarzane jest, że organizm ludzki składa się w 60-70% z wody. Większość procesów życiowych, przemysłowych czy technologicznych do pełnej wydajności potrzebuje wody, to dzięki tym procesom otrzymujemy wiele dóbr.

Woda jest środowiskiem życia dla wielu gatunków. Co roku naukowcy odkrywają nowe gatunki, które do swojej egzystencji potrzebują wody. Jest ona niezbędna nie tylko do prawidłowego funkcjonowania organizmów, ale również do codziennego, domowego użytku. Woda to dobro wspólne, dostępne dla wszystkich. Jednak natura nie rozmieściła jej równomiernie.

Dlatego tak ważne jest, aby dbać o nią wspólnie a współpraca na tym obszarze była spójna i zgrana. Gdy zanieczyszczamy wodę, inni nie mogą z niej korzystać. Niestety, ale w dzisiejszych czasach sposób, w jaki eksploatujemy i oczyszczamy wodę, pozostawia wiele do życzenia. Szkody, które wyrządzamy w połączeniu z nieustającymi zmianami klimatu, tworzą powiększający się kryzys wodny.

Światowy Dzień Wody jest corocznym dniem od 1993 r. Jest to święto ustanowione przez wszystkie kraje należące do ONZ. Jest to dzień, w którym bardziej niż zwykle powinniśmy zastanowić się jak lepiej i mądrzej dbać i oszczędzać wodę.

Od czego zacząć?


Zakręcanie kranu podczas mycia zębów, golenia czy mycia naczyń
To taka banalna czynność, a niestety wciąż większość nas o niej zapomina. Podczas 2-minutowego mycia zębów oszczędzimy 10 litrów wody. Zakładając, że myjemy zęby minimum 2 razy dziennie, w skali roku zaoszczędzimy 14 600l wody rocznie. Jeżeli gospodarstwo domowe liczy np. 3 osoby, osiągamy wynik 43 800l.
To imponująca liczba, prawda?

Eliminacja usterek



Uszkodzone spłuczki, nieszczelne uszczelki, wycieki z rur czy kranów to kolejne ogromne ilości wody zdatnej, która nie zostanie wykorzystana. Zaobserwowane usterki niwelujmy od razu. Każda zaoszczędzona kropla to nie tylko dobro dla środowiska, ale również dla funduszu domowego.

Prysznic przyjacielem środowiska


Użytkownicy wanien kochają długie i relaksujące kąpiele. W dzisiejszych czasach producenci wanien oferują nam wiele produktów do wyboru. Wanny z hydromasażem, kolorowymi światłami, radiem, mniejsze, większe, wieloosobowe. Na jedną kąpiel dziennie średnio zużywamy około 200 l. wody. W przypadku prysznica każda minuta to zużycie około 10l. Rezygnując z wanny, oszczędzamy mnóstwo wody.

Nawadnianie ogrodu


Chyba każdy właściciel domu lubi mieć piękny i zachęcający do odpoczynku ogród. Doskonale jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że aby to uzyskać musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu. Do podlewania kwiatów i drzew wykorzystujmy po prostu deszczówkę. Możemy regularnie zbierać ją do specjalnych pojemników, które w trakcie opadów zbierają opady. Warto również zaznaczyć, aby podlewać ogród rankiem, zanim podwyższone południowe temperatury spowodują wyparowanie wody z powierzchni ziemi. Dajmy tej wodzie wsiąknąć w głąb gleby.

Pralka i zmywarka


Nastawiajmy pranie czy mycie naczyń tylko w przypadku, gdy urządzenie jest zapełnione.

To takie proste czynności, które wprowadzone do naszego codziennego życia wejdą w nawyk. Woda to dobro, które przy nieumiejętnym pielęgnowaniu szybko się skończy. Dbajmy o nie razem, wspólnie. Dajmy dobry przykład inny. To właśnie dziś, 22 marca w Światowy Dzień Wody rozpocznijmy nasz wkład w ochronę środowiska. Sami nie zdziałamy nic, ale razem osiągniemy wiele.