Wypadki przy pracy w 2021. Warmińsko-mazurskie w czołówce

2022-04-08 14:03:19(ost. akt: 2022-04-08 12:21:56)
Prawie 80 procent poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn

Prawie 80 procent poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn

Autor zdjęcia: freepik/pvproductions

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące wypadków przy pracy w 2021. Jak prezentują się statystyki GUS za miniony rok? Okazuje się, że w 2021 najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano m.in. w województwie warmińsko-mazurskim.
W 2021 zgłoszono 68 777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy — to o 9,6 proc. więcej niż w roku 2020. Zwiększył się również wskaźnik wypadkowości, czyli liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących. W 2020 wynosiła 4,62, a w minionym 2021 już 5,1.

Udział osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniósł — podobnie jak w 2020 - 0,3 proc. W wypadkach ciężkich - 0,5 proc. (spadek o 0,1 punktu proc.), a liczba osób poszkodowanych w wypadkach z innym skutkiem zwiększyła się o 9,7 proc.

Warmińsko-mazurskie w czołówce


Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: podlaskim — 6,53, opolskim — 6,32 i warmińsko-mazurskim — 6,13. Najniższym wskaźnikiem wypadkowości mogą pochwalić się za to dwa województwa: mazowieckie — 3,67 i małopolskie — 3,91.

Poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących (bez gospodarstw indywidualnych w rolnictwie) w 2021 r.
Fot. GUS
Poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących (bez gospodarstw indywidualnych w rolnictwie) w 2021 r.


W jakiej branży najwięcej wypadków?


W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie — 14,17, dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywascja — 13,23 i przetwórstwo przemysłowe — 8,27.

Najrzadziej do wypadków przy pracy dochodzi w sekcjach: informacja i komunikacja — 0,74, działalność finansowa i ubezpieczeniowa — 1,17, oraz pozostała działalność usługowa — 1,22.

Poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących według sekcji w 2021 (bez gospodarstw indywidualnych w rolnictwie)
Fot. GUS
Poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących według sekcji w 2021 (bez gospodarstw indywidualnych w rolnictwie)


A jakie wydarzenia najczęściej powodowały urazy w 2021?


Najwięcej — zderzenie z lub uderzenie w nieruchomy obiekt, uderzenie przez obiekt w ruchu, kontakt z ostrym przedmiotem, obciążenie psychiczne lub fizyczne oraz uwięzienie, lub zmiażdżenie.

Najrzadziej urazy pojawiały się wśród pracowników w wyniku przejawów agresji ze strony zwierzęcia lub człowieka, kontaktu z prądem czy niebezpiecznymi substancjami i w wyniku tonięcia, zakopania lub zamknięcia.

Co ciekawe, najczęstszą (60,8 proc.) przyczyną wypadków przy pracy w 2021 roku było nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

Czynnością najczęściej wykonywaną przez poszkodowanego w chwili wypadku było poruszanie się (38,1 proc.). Wypadki, które przytrafiły się poszkodowanym podczas obsługiwania maszyn, stanowią za to jedynie 9,2 proc. wszystkich wypadków przy pracy. Nieco ponad 12 proc. poszkodowanych uległo za to wypadkowi przy pracy, kierując pojazdem lub jadąc środkiem transportu, lub podczas obsługi maszyn ruchomych.

79,4 proc. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn. 9,9 proc. to urazy głowy. Najrzadziej poszkodowani doznawali urazów szyi i kręgosłupa szyjnego.

Śmiertelne wypadki przy pracy


W 2021 doszło do 218 śmiertelnych wypadków przy pracy. Najwięcej takich sytuacji miało miejsce w województwie mazowieckim — 30 i dolnośląskim — 20. Na Warmii i Mazurach odnotowano w 2021 roku 4śmiertelne wypadki przy pracy.

Co uważane jest za wypadek przy pracy?


Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności, lub poleceń przełożonych oraz czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
2. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, traktuje się również wypadek, któremu pracownik uległ m.in. w czasie podróży służbowej.

Za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć osoby poszkodowanej na miejscu wypadku lub w okresie 6 miesięcy od chwili wypadku.

Za ciężki wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, a mianowicie: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, trwała, całkowita lub znaczna niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe poważne zeszpecenie, lub zniekształcenie ciała.

źródło: GUS