Earth Day Everyday najlepszym projektem w Polsce. Stworzyły go licealistki z Elbląga

2022-05-29 17:00:00(ost. akt: 2022-05-28 10:28:18)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Mirella, Kamila, Laura i Klaudia stworzyły Earth Day Everyday, by dzielić się swoją wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Dziewczyny odniosły prawdziwy sukces, a ich projekt zdobył mnóstwo nagród. Teraz chcą kontynuować swoje działania.
Podczas finału tegorocznej olimpiady Zwolnieni z Teorii uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu otrzymały szereg wyróżnień, a wśród tych najważniejszych znalazła się nagroda dla najlepszego projektu społecznego w województwie warmińsko-mazurskim i Złoty Wilk za najlepszy projekt społeczny w dziedzinie ekologii w całej Polsce.

— Wszystkich projektów było około tysiąca, ale to właśnie my — jako jedyne — otrzymałyśmy grant w wysokości pięciu tysięcy złotych na dalszy rozwój naszych działań w ramach programu „Mniej Plastiku”, miałyśmy też szansę skonsultować przyszłość naszej inicjatywy z ekspertką. Wielki finał Zwolnionych z Teorii 2022 był dniem pełnym wrażeń i niesamowitej atmosfery, a także okazją do poznania wielu wspaniałych ludzi, którzy również stworzyli swoje projekty społeczne. Wysłuchałyśmy ciekawych przemów, a na koniec udzieliłyśmy wywiadu jednej z warszawskich stacji radiowych — relacjonują autorki projektu Earth Day Everyday.

— Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że udało nam się tyle osiągnąć i dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i dopingowali — przekazują dziewczyny.

Projekt, za którego stworzeniem stoją Mirella Kłosińska, Kamila Pater, Klaudia Banaś i Laura Wyszomirska polegał przede wszystkim na organizowaniu prelekcji w elbląskich szkołach podstawowych. Licealistki, które Dzień Ziemi świętują codziennie, przeprowadzały również wywiady ze specjalistami z zakresu ekologii, a zwieńczeniem ich działań było wspólne sprzątanie elbląskiej Bażantarni, podczas którego razem z mieszkańcami autorkom projektu udało się zebrać prawie 200 worków śmieci.

— Jednym z najtrudniejszych wyzwań było dla nas dobranie treści prelekcji. Chciałyśmy, by tematy wykładów były jak najbardziej ciekawe i dopasowane do grupy wiekowej uczniów. Prowadziłyśmy prelekcje dla szkół podstawowych i średnich, więc tematy musiały być nieco inne, aby były interesujące i wartościowe dla wszystkich uczniów. Kolejnym problemem, z którym się przez chwilę zmagałyśmy, były przygotowania do wywiadów. Było to dla nas nowe doświadczenie i – mówiąc szczerze – na początku szło nam trochę opornie, jednak z każdym wywiadem było coraz łatwiej, a dziś z czystym sumieniem możemy przyznać, że jesteśmy zadowolone z efektów – mówi Kamila Pater.

– Mamy w planach rozwijać projekt i w przyszłości zacząć działać na rzecz ekologii i ochrony środowiska jako organizacja. Chcemy między innymi zorganizować akcje sprzątania lasów z nagrodami za każdy worek śmieci w kilku polskich miastach, prowadzić comiesięczne webinary z osobowościami z dziedziny ekologii i ochrony środowiska, zrealizować akcję “Wielorazówki zamiast foliówki” popularyzującą używanie wielorazowych worków, oraz pisać i publikować artykuły na temat aspektów ekologicznych. Aktualnie kompletujemy zespół młodych, ambitnych i – tak jak my – chętnych do działania dla środowiska osób, aby zacząć rozwijać się jeszcze prężniej – przekazuje Mirella Kłosińska.

A Kamila dodaje: – Działalność społeczna to coś, co sprawia nam satysfakcję i pozwala się rozwijać, bo dzięki niej zdobywamy nowe doświadczenia i uczymy się rzeczy, których nie wyniesiemy z lekcji w szkole, więc poszerzamy swoje horyzonty. Mamy nadzieję, że jako organizacja będziemy mogły w dalszym ciągu przyczyniać się do szerzenia świadomości ekologicznej.

– Udział w olimpiadzie nauczył nas też pracy w grupie i dobrej organizacji własnego czasu – realizację projektu łączyłyśmy przecież z naszymi codziennymi obowiązkami. Wszystkie umiejętności, jakie udało nam się zdobyć, lub podszlifować, na pewno przydadzą nam się w życiu zawodowym. Działania nad projektem dały nam również szansę dowiedzieć się czegoś o samych sobie, bo było to nasze pierwsze bezpośrednie spotkanie z działalnością społeczną – podsumowuje Laura Wyszomirska.

Działania elbląskich licealistek można śledzić tutaj.