Concordia jest już w III lidze

2022-06-02 16:21:12(ost. akt: 2022-06-02 16:24:18)
Mimo porażki w 27. kolejce spotkań Concordia Elbląg na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek awansowała do III ligi. Stało to się za sprawą Polonii Lidzbark Warmiński, która pokonała najgroźniejszego rywala elblążan Huragan Morąg 3:1.
• Concordia Elbląg — DKS Dobre Miasto 1:2 (1:0)
1:0 — Edil (41 karny), 1:1 — K. Chojnowski (57), 1:2 — J. Chojnowski (59)
CONCORDIA: Melnychenko — Bukacki, Edil, Szawara, Drewek, Rudziński (57 Skierkowski), Kopka, Łęcki (60 Łojeczko), Szmydt, M. Pelc (57 Wieliczko), Augusto.

Zanim mecz się rozpoczął, to elblążanie już mogli świętować awans, bowiem wcześniej Huragan Morąg nie sprostał Polonii Lidzbark Warmiński, przegrywając 1:3.
— Ta wiadomość podziałała na drużynę rozprężająco — przyznał po meczu trener elblążan Krzysztof Machiński.

W pierwszej połowie groźniejsze sytuacje można było policzyć na palcach jednej ręki, a Concordia wyszła na prowadzenie, tuż przed przerwą, gdy w polu karnym sfaulowany został Joao Augusto, a jedenastkę na bramkę zamienił drugi z Brazylijczyków — Edil.

Jednak w drugiej połowie, ku zaskoczeniu kibiców, role się odwróciły. W 57 minucie Kacper Chojnowski uderzeniem głową z pola karnego doprowadził do remisu, a dwie minuty później Jakub Chojnowski strzałem sprzed pola karnego zmusił do wyjęcia piłki z siatki Vołodymira Melnychenko.

Od tego momentu Concordia zaczęła grać znacznie lepiej, ale bardzo dobrze bronił Bartosz Dzikowski. Dzięki jego interwencjom zespół z Dobrego Miasta wrócił do domu bogatszy o trzy punkty.

Była to pierwsza porażka elblążan na własnym boisku w tym sezonie. Mimo wpadki, po ostatnim gwizdku sędziego wystrzeliły korki od szampanów, a zawodnicy ubrani w okolicznościowe koszulki, wraz z kibicami, świętowali powrót do III ligi po rocznej przerwie.

Olimpia bogatsza o trzy punkty

W drugim spotkaniu rozegranym w Elblągu Olimpia II pokonała broniącą się przed spadkiem Polonię Iłowo 5:0 i stając się bogatsza o trzy punkty, zapewniła sobie dalszą grę w tej klasie rozgrywkowej w przyszłym sezonie.

• Olimpia II Elbląg — Polonia Iłowo 5:0 (2:0)
1:0 — Kozera (5), 2:0 — Branecki (42), 3:0 — Milanowski (64 karny), 4:0 — Branecki (68), 5:0 — Wierzba (72)
OLIMPIA II: Szymanowicz — Branecki, Milanowski, Kazimierowski (86 Berdyczko), Wierzba, Filipczyk, Łabecki (75 Płaza), Pokrywka (86 Leszczyński), Szantyr (46 Panek), Gorzycki, Kozera (68 Winiarski)

Już sam wynik wskazuje, który zespół był lepszy. To była trzecia wygrana z rzędu podopiecznych trenera Karola Przybyły, ale też mogła być okazalsza, gdyby piłkarze byli skuteczniejsi.

Kto pożegna się z IV ligą?

Poznaliśmy już mistrza IV ligi, znamy też pierwszego spadkowicza, jakim jest Mazur Ełk. Do końca rozgrywek toczyć się będzie zapewne walka o utrzymanie kilku drużyn. Jeśli z III ligi spadną: Znicz Biała Piska, Mamry Giżycko, GKS Wikielec, na co się zanosi, wtedy z IV ligą pożegnają się cztery ostatnie zespoły, a ekipy z 11 i 12 miejsca zagrają w barażach z wicemistrzami okręgówki.

Przed nami 28. kolejka spotkań. Lider tabeli Concordia zagra w sobotę na wyjeździe z Motorem Lubawa. Z kolei Olimpia II wyjeżdża do Fromborka, by w niedzielę o godz. 17 zmierzyć się z Zatoką Braniewo. W obu meczach faworytami są elblążanie, a każdy inny wynik niż zwycięstwo będzie niespodzianką in minus.

• Pozostałe mecze (wszystkie w sobotę): Błękitni Pasym — Błękitni Orneta, Polonia Iłowo — Mrągowia Mrągowo, Pisa Barczewo — MKS Korsze, DKS Dobre Miasto — Granica Kętrzyn, Jeziorak Iława — Polonia Lidzbark Warmiński, Huragan Morąg — Mazur Ełk.