Powiat elbląski: Barszcz Sosnowskiego w Stankowie

2022-07-04 12:12:44(ost. akt: 2022-07-04 10:26:35)

Autor zdjęcia: OSP Krzewsk

Stankowo to niewielka miejscowość położona w powiecie elbląskim, w gminie Markusy. Właśnie tam interweniować musieli strażacy. Zagrożenie stanowił barszcz Sosnowskiego.
Barszcz Sosnowskiego jest groźną rośliną inwazyjną, stanowiącą duże zagrożenie dla zdrowia człowieka ze względu na jej właściwości parzące. We wszystkich częściach rośliny znajduje się olejek eteryczny zawierający duże stężenie substancji światłouczulających, które przy jednoczesnym zadziałaniu promieni UV mają właściwości fototoksyczne i rakotwórcze.

— Dziś jeden zastęp naszej jednostki udał się do Stankowa do działań związanych z neutralizacją zagrożenia w postaci barszczu Sosnowskiego — przekazała 2 lipca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzewsku.

— Dysponentem był Urząd Gminy w Markusach. Działania prowadziliśmy z wykorzystaniem wzmożonych środków ochrony osobistej przy użyciu środka chemicznego — przeznaczonego do zwalczania tego typu zagrożeń — rozpylanego opryskiwaczem dalekiego wyrzutu. Teren został odizolowany i oznaczony przy pomocy stosownej tabliczki informacyjnej — informuje OSP Krzewsk.

Fot. OSP Krzewsk


Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?


Barszcz Sosnowskiego to bylina:
- o masywnej budowie (inne podobne gatunki mogą dorastać do tej samej wysokości, ale są drobniejsze w budowie);
- dorastająca w ciągu jednego sezonu do 3 - 5 metrów wysokości;
- o łodygach pustych w środku, pokrytych w dolnej części fioletowymi plamkami;
- z białymi, drobnymi kwiatami zebranymi w bardzo duże parasolowate kwiatostany o średnicy ok. 50 cm (przypominają kwiaty kopru);
- o bardzo dużych złożonych liściach (ok. 150 cm średnicy), które są skrętolegle ułożone na łodydze.

Objawy:


Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego. Następnie – zależnie od nasilenia poparzenia – mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany.

Wdychanie olejków eterycznych może prowadzić do bólu głowy, nudności, poparzenia dróg oddechowych


Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną – największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin. Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin.

Jak się ustrzec przed poparzeniem?


Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk. Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.

W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otoczenia, które mogą osadzać się na skórze.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu
Fot. MZ / Państwowa Inspekcja Sanitarna
Pierwsza pomoc przy oparzeniu



Pierwsza pomoc przy poparzeniu:


Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia, należy jak najszybciej (w ciągu 5-10 minut) obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.

W każdym przypadku – niezależnie od stopnia nasilenia objawów – należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin). Zaleca się w ramach profilaktyki zastosowanie kremu z wysokim filtrem UV.

W przypadku wystąpienia objawów (opuchlizna i reakcja zapalna) należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.


Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem, w celu złagodzenia symptomów, można zastosować okłady z mokrych kompresów lub lodu oraz podać doustnie wapno, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Jeżeli pojawiły się rumienie bądź pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.

W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.