Vocantus: Skoczna średniowiecza nuta w wydaniu elblążan

2022-07-23 08:00:00(ost. akt: 2022-07-22 11:34:03)

Autor zdjęcia: Vocantus

W wykonywanej przez nich muzyce niewątpliwie czuć ducha folku. Jest żywo i skocznie, choć nie brak też bardziej stonowanych momentów. Znacie już zespół Vocantus?
Premiera drugiego teledysku grupy miała premierę 20 lipca. Zespół Vocantus wykonuje folk średniowieczny, a współtworzą go muzycy z Elbląga i Gdyni. Zaprezentowany materiał to autorska aranżacja „Palastinalied”, utworu opowiadającego o krucjatach, który został napisany na początku XIII wieku przez minnesingera Walthera von der Vogelweide. Jest to jedna z najbardziej znanych współcześnie pieśni z okresu średniowiecza. Jako ciekawostkę warto dodać, że Vocantus nagrał „Palastinalied” w języku średnio-wysoko-niemieckim, a tekst spisał z kopii XIV-wiecznego manuskryptu członek zespołu, Przemysław Piejdak.

Vocantus został założony w 2020 r. w Elblągu przez Przemysława Piejdaka i Tomasza Czypula. W zespole występuje troje elblążan: Urszula Leśniewska, Marcin Skotnicki i Przemysław Piejdak. Uzupełniają ich pochodzący z Gdyni: Eliza Fronszczyk, Kinga Skowronek i Tomasz Czypul. Grupa wykonuje muzykę historyczną z okresu XIII-XV wieku na replikach instrumentów z epoki późnego średniowiecza. Instrumenty wykonał lutnik i zarazem członek Vocantusa – Tomasz Czypul. To, co ich wyróżnia na tle innych zespołów parających się muzyką dawną, to niewątpliwie folkowe podejście do jej interpretacji. Członkowie Vocantusa sami określają gatunek wykonywanej muzyki jako „medieval folk”.

Zespół Vocantus można usłyszeć na żywo przede wszystkim podczas różnych imprez i festiwali historycznych. Najbliższa ku temu okazja będzie w pierwszy weekend sierpnia – 6.08 zespół wystąpi w Świecinie podczas imprezy poświęconej rekonstrukcji bitwy z 1463 roku, a już następnego dnia zagrają w Gniewie podczas „Vivat Vasa!”, jednej z największych imprez rekonstrukcji historycznej w Polsce.

Fot. Julia Cimofiej