Ruszył nabór wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie

2022-07-28 05:00:00(ost. akt: 2022-07-28 19:55:12)

Autor zdjęcia: pixabay

Ruszył nabór wniosków w programie "Ciepłe Mieszkanie", dzięki któremu otrzymać można dofinansowanie na wymianę tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Kto może otrzymać pomoc?
Program skierowany jest do właścicieli lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. O uzyskanie dofinansowania mieszkańcy mogą starać się w swoich gminach. Budżet programy to 1,4 miliarda złotych.

— Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów, oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w co najmniej 80 tys. lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych — przekazuje Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

Jakie rozwiązania będzie wspierał program? Zastosowanie kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie będzie także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

— Program kierujemy do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. Przeznaczamy kwotę 1,4 mld złotych na działania, dzięki którym właściciele takich mieszkań będą mogli ogrzać się zdecydowanie wydajniej, korzystając z bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania swoich mieszkań.
Dofinansowanie w programie „Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie oferty względem wdrażanego już od 2018 r. programu „Czyste Powietrze” i kolejny krok w szeregu działań, których efektem ma być poprawa stanu powietrza w Polsce. Liczymy, że i tym razem Polacy chętnie skorzystają z oferowanej formy uzyskania bezzwrotnych dotacji i rozpoczną remonty w swoich domach — informuje Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Przeciętna wysokość dotacji może wynosić od 15 do nawet 37,5 tysiąca złotych na jeden lokal mieszkalny.

— Dystrybutorem środków w programie będą poszczególne gminy, które najlepiej znają lokalne potrzeby. To one od dziś mogą wnioskować do właściwych miejscowo wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o środki potrzebne do realizacji programu na swoim terenie. Staraliśmy się zostawić im jak największy margines swobody, określając jedynie maksymalne dofinansowanie z podziałem na maksymalny udział dotacji w kosztach kwalifikowanych, w zależności od dochodów wnioskodawcy. Może to być 30,60 lub nawet 90 proc. kosztów kwalifikowanych zadań finansowanych w ramach programu — zaznacza Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Mieszkańcy gmin z listy tych o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu mogą wnioskować o jeszcze wyższe dofinansowanie — odpowiednio 25, 65 i 95 proc. kosztów.

Szczegółowe informacje dotyczące programu powinny być dostępne na stronach internetowych poszczególnych gmin.