Elbląg: Relikwie kardynała Wyszyńskiego w hospicjum
2022-09-01 10:48:33(ost. akt: 2022-09-01 15:49:58)
W Hospicjum Elbląskim im. dr Aleksandry Gabrysiak miejsce miała niezwykła uroczystość. Do kaplicy pod wezwaniem św. Jana Pawła II wprowadzone zostały relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mszy przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski.
O możliwość pozyskania relikwii błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego dyrektor Hospicjum pani Wiesława Pokropska zwróciła się do Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego ze szczególnych powodów — zaczyna Anna Podhorodecka ze Stowarzyszenia na rzecz Hospicjum Elbląskiego.
— Przede wszystkim jest spokrewniona z Prymasem — matka z domu Wyszyńska była stryjeczną siostrą kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pani dyrektor zadbała więc o to, aby kult błogosławionego Stefana w kaplicy hospicyjnej był żywy. Od 2008 roku modliliśmy się o beatyfikację Kardynała 28 dnia każdego miesiąca. Modlitwy z powyższą intencją kontynuowane były do czasu beatyfikacji, aktualnie modlimy się w intencji kanonizacji — 28 dnia każdego miesiąca — przekazuje Anna Podhorodecka.
I podkreśla: — Dodatkowo pani dyrektor przekazała świadectwo uzdrowienia ks. Jana Sindrewicza, który był pierwszym dyrektorem i kapelanem Hospicjum Elbląskiego. W czasie trwania procesu beatyfikacyjnego — od 20 lutego 2017 roku, czyli dnia zachorowania ks. Jana, do końca 2017 roku odbywały się modlitwy i msze św. za wstawiennictwem kardynała Stefana Wyszyńskiego o uzdrowienie ks. Jana. Znając historię choroby ks. Jana, uważamy, że wydarzył się cud. Ksiądz Jan doznał bowiem ciężkiego zawału serca z uszkodzeniem przegrody serca, a następstwem były liczne poważne powikłania. Był trzykrotnie operowany i trzykrotnie znajdował się na granicy życia i śmierci. Dzisiaj ks. Jan żyje, funkcjonuje normalnie, jest rezydentem w parafii św. Józefa w Pasłęku, nadal służąc Panu Bogu i ludziom.
— Pani dyrektor Hospicjum Elbląskiego — dr Wiesława Pokropska w roku 2018 udała się z tym świadectwem do kardynała Kazimierza Nycza, który potwierdził niezwykłość działania łaski Bożej w przypadku księdza Jana. Tym właśnie świadectwem umotywowaliśmy pragnienie pozyskania relikwii błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w naszej kaplicy, w której codziennie sprawowana jest msza św. i znajduje się w niej na stałe Najświętszy Sakrament — informuje Anna Podhorodecka.
Relikwie już w hospicjum
Wyjątkowa uroczystość miała miejsce we wtorek 30 sierpnia. Relikwie błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w obecności biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego wprowadzone zostały do kaplicy pod wezwaniem św. Jana Pawła II, która mieści się w Hospicjum Elbląskim.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną i dobro pacjentów uroczystość miała kameralny charakter — obecny był jednak prezydent Elbląga Witold Wróblewski, a także pracownicy i podopieczni hospicjum.
Stefan Wyszyński — urodzony w 1901 roku w Zuzeli. W roku 1924 przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1925-1929 był studentem Wydziału Prawa Kanonicznego oraz Wydziału Prawa i Nauk Ekonomiczno-Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie, od 1931 do 1939 roku był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. W czasie II wojny światowej przebywał w Zakopanem oraz w Laskach. W latach 1946-1948 był ordynariuszem diecezji lubelskiej, a od 1948 roku, do śmierci w 1981 roku arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Nominację kardynalską otrzymał na tajnym konsystorzu w Rzymie 12 stycznia 1953 roku. Zmarł 28 maja, dwa tygodnie po zamachu na Jana Pawła II, jaki miał miejsce na Placu Św. Piotra w Watykanie. Kiedy prymas się o tym dowiedział, miał powiedzieć: Ostatnie wydarzenie związane z Ojcem Świętym zespoliło mnie z nim na przepadłe. Jestem z nim duchem i żyję dla niego, nawet gdy będę na progu życia. Stefan Wyszyński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. 12 września 2021 został beatyfikowany i włączony w poczet Błogosławionych Kościoła Katolickiego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez