Kardynał Stefan Wyszyński upamiętniony w Braniewie. Posadzono na jego cześć dąb pamięci

2022-09-07 10:13:07(ost. akt: 2022-09-07 10:16:30)

Autor zdjęcia: Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa

Nie bez powodu kardynała Stefana Wyszyńskiego zwykło określać się mianem "Prymasa Tysiąclecia". To jedna z kluczowych postaci najnowszych dziejów Polski, człowiek, który w trudnych czasach pozostawał wzorcem postępowania dla wielu Polaków — przyznaje burmistrz Tomasz Sielicki.
Stefan Wyszyński urodził się w 1901 roku w Zuzeli. W roku 1924 przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1925-1929 był studentem Wydziału Prawa Kanonicznego oraz Wydziału Prawa i Nauk Ekonomiczno-Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Następnie, od 1931 do 1939 roku był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. W czasie II wojny światowej przebywał w Zakopanem oraz w Laskach. W latach 1946-1948 był ordynariuszem diecezji lubelskiej, a od 1948 roku, do śmierci w 1981 roku arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski. Nominację kardynalską otrzymał na tajnym konsystorzu w Rzymie 12 stycznia 1953 roku.

Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja, dwa tygodnie po zamachu na Jana Pawła II, jaki miał miejsce na Placu Św. Piotra w Watykanie. Kiedy Prymas się o tym dowiedział, miał powiedzieć: Ostatnie wydarzenie związane z Ojcem Świętym zespoliło mnie z nim na przepadłe. Jestem z nim duchem i żyję dla niego, nawet gdy będę na progu życia.

Stefan Wyszyński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. 12 września 2021 został beatyfikowany i włączony w poczet Błogosławionych Kościoła Katolickiego.

Upamiętniony w Braniewie


W miniony piątek kardynał Stefan Wyszyński został upamiętniony w Braniewie. 2 września w Alei Dębów na Skwerze Sybiraków posadzono na jego cześć dąb pamięci.

— Nie bez powodu kardynała Stefana Wyszyńskiego zwykło określać się mianem "Prymasa Tysiąclecia". To bez wątpienia jedna z kluczowych postaci najnowszych dziejów Polski, człowiek, który w trudnych czasach pozostawał wzorcem postępowania dla wielu Polaków, choć znaczenie jego działalności i dokonań dalece wykracza poza granice naszego kraju. Był on także jednym z najważniejszych hierarchów Kościoła Powszechnego drugiej połowy XX wieku — przyznaje burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice mniejszej pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. O 12:00 nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz rozpoczęło się sadzenie dębu. Wydarzenie stanowiące formę upamiętnienia ubiegłorocznej beatyfikacji Kardynała poprowadzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Senatu RP w Braniewie.
red.