Elbląg: Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych rozpoczął nowy rok akademicki [ZDJĘCIA]

2022-10-04 15:01:14(ost. akt: 2022-10-04 15:05:54)

Autor zdjęcia: Estera Turkot

Czytanie rozluźnia napięcie wokół ust i oczu, a poziom stresu redukuje aż o 68 procent, czyli relaksuje bardziej niż picie herbaty czy spacer. Te i wiele innych ciekawostek na temat czytania poznali studenci i studentki III wieku z Elbląga.
Historia elbląskiego Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych jest długa. Za inicjatorkę stworzenia w Elblągu uczelni dla seniorów uważana jest Helena Kilen, pomysł udało się urzeczywistnić dzięki świętej pamięci Ewie Sprawce, która niemal całe swoje życie poświęciła na pomoc osobom starszym i potrzebującym, pełniąc m.in. funkcję dyrektora biura Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Wszechnica, bo tak nazywała się pierwsza elbląska uczelnia dla seniorów, powstała w 1999 roku. Wkrótce Uniwersytet przyjął obecną nazwę, a jego dyrektorką została Iwona Orężak, która funkcję tę sprawuje do dziś.

Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu dynamicznie rozwija się od ponad dwudziestu lat, osiągając kolejne sukcesy i przyciągając kolejnych studentów i studentki. Cel i misja UTWiON są jasne, to podnoszenie aktywności fizycznej, psychicznej i intelektualnej seniorów, co przekłada się na poprawę jakości ich życia.

— Głównym celem UIIIW jest włączenie osób starszych i niepełnosprawnych do kształcenia ustawicznego, aktywizacji intelektualnej, psychicznej i fizycznej słuchaczy, jak również opracowanie metod edukacji i wdrażania profilaktyki gerontologicznej. Wszystko to ma prowadzić do poprawy jakości życia seniorów. Przez swoje formy działania Uniwersytet III Wieku przełamuje izolację społeczną, buduje możliwość edukacji obywatelskiej, zdrowotnej i kulturalnej osób starszych — przekazuje Uniwersytet.

A jego studenci mają, w czym wybierać. Warto zaznaczyć, że wszystkie zajęcia prowadzone są przez profesjonalną kadrę, składającą się z nauczycieli, lekarzy, terapeutów i instruktorów. Uczelnia oferuje mnóstwo zajęć, a wśród nich te dotyczące obsługi komputera, nauki języka angielskiego, warsztaty rękodzieła, malarskie i relaksacyjne. Jest też gimnastyka, zajęcia na basenie, sekcja piosenki i kółko teatralne. A to jeszcze nie wszystko, bo propozycji jest sporo, do tego wspólne spacery, wycieczki i ciekawe wykłady.

Jednym z nich był ten, którego studenci i studentki mogli wysłuchać podczas inauguracji nowego roku akademickiego, która odbyła się 4 października w murach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. O terapeutycznej roli książki słuchaczom opowiedziała mgr Marlena Derlukiewicz. Nie zabrakło też występów, a na scenie, prócz uczniów szkoły muzycznej, swoje umiejętności zaprezentowali sami studenci UTWiON.

— To mój pierwszy rok, można więc powiedzieć, że moja przygoda z Uniwersytetem III Wieku dopiero się rozpoczyna — mówi jedna ze studentek.

— Na początku trochę się stresowałam, nie wiedziałam, czego się spodziewać — czułam się tak jak dziecko w pierwszym dniu szkoły. Jestem jednak pozytywnie nastawiona, podczas inauguracji widziałam same uśmiechnięte twarze i już wiem, że będzie miło. Z wielu propozycji wybrałam kilka, które najbardziej mnie zainteresowały. Najbardziej cieszę się na lekcje angielskiego, bo może wreszcie na emeryturze będę miała czas trochę się go poduczyć — przyznaje elblążanka.

Okazja do ciekawego spotkania dla słuchaczy nadarzy się już 8 października, a to za sprawą gry terenowej organizowanej przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Do udziału w zabawie, podczas której będzie można poznać historie i ciekawostki okolicznych miejscowości, zaproszeni zostali m.in. studenci i studentki UTWiON. Wydarzenie zakończy się wspólnym ogniskiem.