Elbląg: Grota w parku Planty będzie obiektem kulturalnym
2022-10-08 06:00:00(ost. akt: 2023-07-03 23:24:01)
Od lat stoi pusta i niezagospodarowana. Ale to się niedługo zmieni — słynną Grotę czeka rewitalizacja. Po remoncie "ślimacza górka" wróci do mieszkańców w zupełnie nowej odsłonie — stanie się obiektem kulturalnym oraz miejscem do rekreacji i wypoczynku.
Grota w elbląskim parku Planty to obiekt kultowy. Od lat zamknięta, wciąż żyje w pamięci elblążan, którzy wspominają z nostalgią, że była miejscem, gdzie serwowano przepyszne lody. A były też i rurki z kremem.
— To było jedno z ważniejszych miejsc dla mnie jako dzieciaka — mówi pani Sylwia.
I dodaje: — Do Groty biegłyśmy z siostrami w każdą niedzielę po mszy w katedrze. Oczywiście na lody. Teraz to sobie może trudno wyobrazić — ciastkarni, lodziarni jest multum. Wtedy jednak nie było ich tak dużo, a te, które istniały — tak jak Grota — były miejscami dla dzieciarni bardzo ważnymi.
I dodaje: — Do Groty biegłyśmy z siostrami w każdą niedzielę po mszy w katedrze. Oczywiście na lody. Teraz to sobie może trudno wyobrazić — ciastkarni, lodziarni jest multum. Wtedy jednak nie było ich tak dużo, a te, które istniały — tak jak Grota — były miejscami dla dzieciarni bardzo ważnymi.
Miasto ogłosiło przetarg na rewitalizację Groty zwanej też ślimaczą górką. Wszystko wskazuje więc na to, że w to miejsce znów powróci życie. Jednak dla Groty przeznaczono już nową funkcję i najprawdopodobniej pyszne lody zostanie elblążanom kosztować już tylko w ich pamięci.
— Obiektowi nadane zostaną funkcje kulturalne i rekreacyjne, realizowane m.in. poprzez takie planowane wydarzenia jak kameralne koncerty i plenery malarskie — przekazuje Urząd Miejski w Elblągu.
Zamówienie dotyczące rewitalizacji Groty obejmuje: odnowienie posadzek wejść na wzniesienie oraz istniejących schodów, wykonanie rampy dla osób niepełnosprawnych w biegu istniejących schodów od strony południowej, wymiana posadzek dwóch górnych tarasów widokowych i utwardzenie dolnego tarasu, odrestaurowanie istniejących murków oporowych przy wejściach na tarasy widokowe, montaż oświetlenia LED w murkach oporowych, dostawę i montaż altany z kutych elementów na górnym dużym tarasie widokowym i wykonanie schodów prowadzących na taras dolny od strony ul. Armii Krajowej (etap I) oraz usługę pielęgnacji wykonanych nasadzeń zieleni z wyłączeniem pielęgnacji trawników przez okres 36 miesięcy od daty odbioru końcowego przedmiotu zamówienia (etap II).
Oba tarasy pełnić będą funkcje tarasów widokowych. Taras wyższy wyposażony w ławki i pokryty kutą altaną ozdobną będzie miejscem rekreacji i wypoczynku.
Niższy taras oprócz funkcji tarasu widokowego pełnić będzie funkcję sceny dla występujących animatorów, muzyków, a także wykorzystywany będzie jako miejsce dla plenerów malarskich itp.
Taras niski położony poniżej tarasów widokowych będzie pełnił funkcje sceny lub widowni — w zależności od rodzaju wydarzeń (zajęć sportowo-rekreacyjnych, występów lub zajęć o charakterze kulturalnym typu inscenizacje, performensy artystyczne itp.).
W lipcu pisaliśmy też o innej inwestycji, którą w parku Planty miał podjąć elbląski samorząd.
Planowane zadanie miało dotyczyć rewitalizacji parku i znajdującej się nieopodal — przy ul. 1 Maja — fontanny. Niestety na ogłoszony przez miasto przetarg nie wpłynęła żadna oferta, postępowanie unieważniono.
Magicznego Parku Światła na razie nie będzie
W ostatnim czasie Urząd Miejski w Elblągu ogłosił też postępowanie przetargowe na wykonanie dekoracji świetlnej w parku Planty. Zadanie inwestycyjne pod nazwą "Magiczny Park Światła" miało być zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Tę inicjatywę poparło 910 głosujących. Projekt zakładał stworzenie iluminacji świetlnej.
— Podświetlone drzewa, figury przestrzenne, tunel z lampami LED będą stanowić dodatkową atrakcję dla mieszkańców i turystów w okresie zimowym — tłumaczył autor wniosku, szacując, że koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 500 tys. złotych.
Postępowanie zostało jednak unieważnione. A wszystko to przez wysokie i wciąż rosnące koszty energii elektrycznej.
Postępowanie zostało jednak unieważnione. A wszystko to przez wysokie i wciąż rosnące koszty energii elektrycznej.
— W związku z kryzysem energetycznym, który może skutkować wysokim kosztem energii oraz przewidywanymi ograniczeniami w dostawach, Gmina Miasto Elbląg podjęła czynności w zakresie przeglądu możliwości ograniczenia zużycia energii. W wyniku prowadzonej analizy stwierdzono, że w celu zminimalizowania wydatków i zapewnienia możliwości realizacji podstawowych zadań oraz zabezpieczenia najbardziej uzasadnionych potrzeb mieszkańców Elbląga, plan oszczędnościowy obejmować będzie wyłączenia i ograniczenia zużycia energii elektrycznej w wielu obiektach użytku publicznego. W tej sytuacja realizacja projektu "Magiczny Park Światła" realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego została zawieszona, co wymaga unieważnienia ogłoszonego postępowania — czytamy w piśmie unieważniającym przetarg.
Park Planty kiedyś
Kiedyś park Planty był większy niż obecnie, rozciągał się również tam, gdzie dzisiaj znajdują się czołg — pomnik i miasteczko handlowe. Był okolony murem, który zaczęto stawiać w 1869 roku. Historia parku sięga jednak aż XVIII wieku, gdy w miejscu szańca, będącego częścią fortyfikacji Nowego Miasta, rozpoczęto plantowanie — czyli uprawę roślin. Teren ten — należący do niemieckiej rodziny Bartelt — został od niej zakupiony przez resursę „Humanitas”. Był jednym z największych przedwojennych parków Elbląga. Znajdowały się w nim alejki, kwiaty, altanki, ślimacza góra, fontanna, restauracja i plac zabaw.
Przed 1945 rokiem zwano go Cassino Garten od nieistniejącego już budynku kasyna, które tam funkcjonowało.
Po dawnych umocnieniach ostało się jedynie wzniesienie nazywane wtedy „Schneckeberg”, czyli ślimak. We wzniesieniu wydrążono grotę, w której przed wojną znajdowała się herbaciarnia, a w czasach peerelu działała lodziarnia „Smocza jama”.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez