Nie skracaj sobie drogi do śmierci. Kampania Bezpieczny Przejazd zawitała do Elbląga

2022-10-27 16:50:55(ost. akt: 2023-07-03 23:10:28)

Autor zdjęcia: Estera Turkot

Ignorowanie znaku STOP, zamkniętych rogatek lub włączonego czerwonego światła to prowokowanie niebezpiecznych sytuacji i skracanie sobie drogi do śmierci. Statystyki pokazują, że 99 procent niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieuważności kierowców i z braku przestrzegania zasad ruchu drogowego.
Akcja „Bezpieczny przejazd” jest prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe już od 17 lat. W czwartek 27 października zawitała do Elbląga. Jej celem było przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego bezpiecznych zasad przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych.

Każdy przejazd w Polsce oznakowany jest Żółtą Naklejką PLK. Jest umieszczona na krzyżu św. Andrzeja lub na rogatkach. Znajdują się na niej dane, które informują o lokalizacji przejazdu, numerze alarmowym 112 oraz numerze do dyspozytora, który gdy tylko uzyska informacje o usterce lub zagrożeniu na przejeździe kolejowo-drogowym lub w jego pobliżu natychmiast wstrzymuje ruch pociągów.

W tym roku w Polsce doszło już do 134 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. W ich wyniku śmierć poniosło 29 osób.

W 2022 roku w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 10 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych, w których zginęło łącznie 5 osób – z winy kierowców, którzy nie przestrzegając zasad ruchu drogowego, wjeżdżali na przejazdy przy działającej już sygnalizacji świetlnej lub zamykających się rogatkach, albo z powodu ignorowania znaku B-20, czyli znaku STOP.