Sprintem: Najważniejsze sportowe wiadomości z Elbląga i okolic

2022-11-03 16:30:00(ost. akt: 2023-07-03 22:52:04)

Autor zdjęcia: IKS Atak Elbląg

JUDO
WRÓCILI Z DWOMA MEDALAMI

W miniony weekend w Kielcach odbyły się mistrzostwa Polski młodzików (do lat 16). W mistrzowskich zmaganiach startowali także reprezentanci dwóch elbląskich klubów Tomity i MKS Truso, którzy wywalczyli dwa medale. Srebrny medal w wadze +70 kg wywalczyła Aleksandra Kocięba z Truso. W drodze do finału elblążanka pokonała Kingę Cichon (Ippon Tychy), Nikolę Zarębę (Kume Judo Warszawa), Nicolę Widłak (Czarni Bytom). W finale reprezentantka elbląskiego klubu przegrała walkę o mistrzowski tytuł z Zuzanną Banaszowską (Lemur Warszawa). Z kolei Maciej Dryka (Tomita Elbląg) startował w wadze +90 kg i wywalczył medal brązowy. W pierwszej walce pokonał Pawła Roszka (Galeon Gdynia), w drugim pojedynku przegrał z późniejszym mistrzem kraju Olafem Płotkiem (Judo Shamo Ełk), ale pozostał w turnieju, walcząc w barażach. W tej fazie spotkań pokonał Bartosza Somstyko (Mako Judo Wrocław) a w walce o najniższe miejsce na podium wygrał z Dawidem Kamińskim (Grizzly Gdańsk). Punktowane miejsce wywalczył w wadze 73 kg Dawid Romanowski (Tomita Elbląg), który mistrzowskie zmagania zakończył na siódmym miejscu.

SPORT NIEPEŁNOSPRAWNYCH
DZIAŁACZE I KLUB WYRÓŻNIENI

W Warszawie w Hotelu Plaza odbyła się Gala Sportowa z okazji 70-lecia istnienia Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start". To bogata historia tego Zrzeszenia. Docierać do ludzi i zmieniać ich losy. Przez ten okres czasu Polska wywalczyła na Igrzyskach Paraolimpijskich 743 medale. Z okazji jubileuszu Gala była miejscem i okazją do wspomnień oraz wyróżnień odznaczeniami państwowymi i resortowymi zasłużonych zawodników, trenerów, działaczy i klubów. Podczas uroczystości za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu niepełnosprawnych oraz za wybitne osiągnięcia sportowe Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę uhonorowany został prezes Integracyjnego Klubu Sportowego Atak Elbląg Tomasz Woźny, który tę funkcję sprawuje już od 25 lat. To także były uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich, gdzie w 1996 roku w Atlancie (USA) z reprezentacją Polski wywalczył brązowy medal, a także występował w Sydney (Australia) w 2000 roku. Ponadto Tomasz Woźny reprezentując barwy biało-czerwone w 1998 roku w Olsztynie z drużyną wywalczył tytuł mistrzów świata paraolimpijczyków, a rok później wywalczył Puchar Świata w Montrealu. Podczas uroczystości wyróżnienie resortowe PZSN "Start" otrzymała także Aneta Rękas-Woźna, która w elbląskim klubie na stanowisku dyrektora pracuje już prawie ćwierć wieku. Jest doskonałym organizatorem imprez sportowych, a także osobą dbającą o środki finansowe w tym wielosekcyjnym klubie. Wyróżnienie otrzymał także klub, który należy do wyróżniających się w Polsce.

BOKS
PIĘŚCIARZ TYGRYSA JEDZIE NA MŚ

Na wniosek trenera kadry narodowej juniorów Dariusza Kochanowskiego, decyzją Wydziału Wyszkolenia PZB, aktualny mistrz Polski juniorów w wadze 80 kg Nikodem Kozak z KSW Tygrys Elbląg został powołany do reprezentacji Polski na zbliżające się mistrzostwa świata juniorów, które odbędą się w dniach 13-27 listopada w La Nucii (Hiszpania). W mistrzowskich zmaganiach przewidziany jest udział ponad 600 zawodniczek i zawodników z blisko 90 krajów. Reprezentacja Polski mężczyzn do mistrzostw świata przygotowuje się w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Giżycku. Zgrupowanie rozpoczęło się 2 listopada i potrwa do 11 listopada. W skład reprezentacji biało-czerwonych wchodzi dziewięciu zawodników. Oto oni: