Za nami I Kongres Środowisk Patriotycznych w Elblągu [ZDJĘCIA]

2022-11-06 16:22:23(ost. akt: 2022-11-09 08:13:18)
Za nami I Kongres Środowisk Patriotycznych, który odbywał się w miniony weekend w Elblągu. Kongres to trzy dni ciekawych rozmów, wyjątkowych wystąpień i wydarzeń, wśród których wymienić należy wręczenie medali Pro Patria i Pro Bono Poloniae.
W miniony piątek w elbląskim Ratuszu Staromiejskim rozpoczął się I Ogólnopolski Kongres Środowisk Patriotycznych, który trwał przez cały weekend.

Podczas uroczystego otwarcia Kongresu list od prezydenta RP Andrzeja Dudy adresowany do uczestników i uczestniczek wydarzenia odczytała Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, będącego głównym organizatorem wydarzenia.

— Z okazji I Ogólnopolskiego Kongresu Patriotycznego w Elblągu przekazuję jego organizatorom wyjątkowy dar — flagę Rzeczpospolitej Polskiej — eksponujcie ją z dumą jako znak patriotycznej służby i oddania ojczyźnie oraz troski o wspólne dobro i wspaniałe dziedzictwo historii i kultury naszego państwa, oraz narodu — przekazał prezydent Duda.

I zaznaczył w liście: — Biało-czerwona to jeden z najczcigodniejszych symboli Rzeczpospolitej, jednoczy nas we wspólnotę, jest świadkiem dziejów ojczyzny, znakiem tożsamości narodowej. Nasi przodkowie spoglądali na nią z szacunkiem i miłością, gdy przelewali krew w walce o własne niepodległe państwo. To ona towarzyszyła nam, kiedy służyliśmy Rzeczpospolitej swoją pracą, nauką, twórczością, oraz trudem wychowania młodych pokoleń duchu wierności Bogu i ojczyźnie.

— Niech i dziś widok flagi państwowej umacnia patriotyzm, solidarność i wzajemny szacunek. Niech stanie się natchnieniem do budowania silnej, bezpiecznej, nowoczesnej i gotowej na wyzwania przyszłości Rzeczpospolitej — napisał prezydent Andrzej Duda.

— Ta flaga jest przesłaniem, które ma dla nas pan prezydent. Jest nam niezmiernie miło jako organizatorom, że nasza inicjatywa została doceniona właśnie w ten sposób — powiedziała Anna Szczepańska.

Głos zabrał również m.in. wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.
— Kiedy dziś mówimy o patriotyzmie, pamiętajmy, że to, co łączy patriotów polskich XVI, XVII, XVIII i XIX, XX czy XXI wieku, to nie jest jakaś nowa postać patriotyzmu, ale umiłowanie ojczyzny od początku do końca, wymagające odrzucenia tego, co subiektywne, egoistyczne i związane z egotyzmem pojedynczego człowieka.

Włodzimierz Bernacki przyznał też, że ma nadzieję, że I Ogólnopolski Kongres Środowisk Patriotycznych w Elblągu jest tylko wstępem do tego typu spotkań.
Kolejne dni Kongresu obfitowały w ciekawe wydarzenia: w sobotę można było obejrzeć film dokumentalny „WiN. Ostatnia Nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego, później do uczestników przemawiał ppor. Franciszek Batory, ostatni świadek procesu IV Zarządu WiN, brat zamordowanego z Łukaszem Cieplińskim kpt. Józefa Batorego. Tego samego dnia o swojej działalności opowiadali przedstawiciele instytucji, fundacji i stowarzyszeń, których celem jest dbanie o polską historię i pamięć o bohaterach. Następnie wręczone zostały medale, pamiątkowe ryngrafy i odznaczenia.

Medale Pro Patria otrzymali: szer. Fabian Kudra, Agnieszka Borysewicz-Filipek, ppłk Adam Książak, mjr Jacek Szpakowski, Tomasz Kubat, Jarosław Sztabiński, Marta Sałdan, Sławomir Seremak, Marcin Wyszyński, Piotr Gnidiuk, szer. Marcianna Błudzień i Andrzej Wysocki.

Medale Pro Bono Poloniae otrzymali: Włodzimierz Jakub Staszak i Romuald Rzeszutek, a medale za pracę na rzecz środowiska Armii Krajowej: Marcin Lasoń, Kuba Staszak, Jarosław Wórblewski, Maciej Nowak-Kreyer, Piotr Maletka, Grzegorz Wydrowski i Małgorzata Kaczyńska.

Sobotnie wydarzenia zwieńczył koncert Norberta Smolińskiego oraz Dziecięcej Ferajny i Soul Sanok.

W niedzielę o 10 rozpoczął się kolejny dzień kongresu, a z nim pojawili się kolejni ciekawi goście. Kongres zakończył się podpisaniem wspólnej rezolucji uczestników.