Elbląg: Zielone przystanki rosną na naszych oczach
2023-01-03 13:23:11(ost. akt: 2023-07-03 21:12:54)
Dzięki realizacji zadania „Zielone przystanki w Elblągu”, wiaty autobusowe wzbogaciły się o nasadzenia, które wiosną zaczną zielenieć i cieszyć oczy podróżnych.
Nasadzenia ozdobiły dziewięć wiat przystankowych w następujących lokalizacjach: Płk. Dąbka – targowisko miejskie, al. Odrodzenia – kościół, ul. Mickiewicza – Urząd Marszałkowski, Królewiecka – Bank, Królewiecka – Zacisze, Nowowiejska – sklepy, Robotnicza – Gwiezdna, ul. Królewiecka – 12 Lutego, al. Odrodzenia – Szarych Szeregów.
Listę przystanków zaproponował ZKM w Elblągu, które później były weryfikowane przez drogowców pod kątem bezpieczeństwa drogowego.
W sąsiedztwie przystanków ustawiono donice, zamontowano pergole oraz systemy zbierania i odprowadzania wód opadowych, w donicach i w gruncie posadzono rośliny. Jako materiał sadzeniowy wykorzystano rośliny wieloletnie: rośliny cebulowe, trawy ozdobne, byliny oraz krzewy.
— Otoczenie przystanków zostało zazielenione. Teraz czekamy na wiosnę. Na razie pogoda nam sprzyjała, więc mogliśmy już teraz zadbać o nasadzenia. Zobaczymy, czy rośliny się przyjmą i jak będą rozrastać — mów Łukasz Mierzejewski, inspektor ds. kontaktów z mediami Urzędu Miasta w Elblągu.
Zielne przystanki pozytywnie poprawiają estetykę przestrzeni publicznej oraz zwiększają komfort i jakość życia mieszkańców. Poza walorami estetycznymi, zwiększają również produkcję tlenu, wychwytują alergenne pyłki, zmniejszą ryzyko lokalnych powodzi i przeciążeń kanalizacji deszczowej. Istotną ich funkcją jest obniżanie temperatury otoczenia w dni upalne, co ogranicza zjawiska miejskiej wyspy ciepła, oraz tłumienie ulicznego hałasu.
Koszt realizacji zadania „Zielone przystanki w Elblągu” wyniósł 44 tys. zł, z czego połowa kwoty została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach konkursu „Niebiesko-zielone granty dla Warmii i Mazur” w 2022 roku.
— Mamy nadzieję, że zarówno, rośliny, jak i pomysł się przyjmą, ponieważ nie wykluczamy kolejnych nasadzeń w przyszłości — dodaje Mierzejewski.
— Mamy nadzieję, że zarówno, rośliny, jak i pomysł się przyjmą, ponieważ nie wykluczamy kolejnych nasadzeń w przyszłości — dodaje Mierzejewski.
W Elblągu od kilku lat funkcjonuje Zielony Budżet, na który co roku przeznaczano kwotę od 25 do 35 tys. złotych. Dzięki takiemu zagospodarowaniu środków mieszkańcy mogli wskazywać tereny, które miały być poddane zielonej rewitalizacji. Na rok 2023 również została na ten cel zabezpieczona kwota.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez