W parku Dolinka napełniono kaczkomaty. Elbląg dba zimą o zwierzęta?

2023-01-14 04:03:00(ost. akt: 2023-07-03 21:21:04)
Do dyspozycji karmiących są 32 porcje karmy dziennie.

Do dyspozycji karmiących są 32 porcje karmy dziennie.

Autor zdjęcia: EG

Zima jest szczególnie trudnym okresem dla zwierząt dziko żyjących. Miasto Elbląg, podobnie jak w ubiegłych latach, pomaga im przetrwać zimę. Dlatego władze miasta kupiły około tony karmy, która umożliwi kotom i ptakom przetrwanie.
— Kupiliśmy za ponad 12 tys. zł karmę dla kotów, której łączna waga wyniosła pół tony. Trafiła ona już do Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami, które będzie zajmować się dystrybucją w miejscach gromadzenia się kotów i w siedzibie towarzystwa. Mamy nadzieję, że to pozwoli zwierzakom przetrwać zimę — mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Władze starają się również dokarmiać dzikie ptaki, przede wszystkim kaczki, które bytują w Elblągu. Oprócz karmy dla kotów kupiono również 46 worków po 25 kg specjalnej mieszanki ziaren za ponad 3 tys. zł. Ta mieszanka również trafiła do Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami, które zna miejsca gromadzenia ptaków. Karma jest wykładana głównie nad rzeką Elbląg i Kumielą.

Dodatkowo w parkach Dolinka i Traugutta znajdują się kaczkomaty — po dwa w każdym z parków. Ich bieżącą obsługą zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej. W ostatnim czasie pojawiła się na kaczkomatach informacja o braku karmy, ale została ona już uzupełniona. Dzięki tej inicjatywie osoby spacerujące po parku będą mogły samodzielnie dokarmiać ptaki.

Przypomnijmy, że kaczkomaty w Elblągu pojawiły się w 2019 roku i od tamtej pory cieszą się sporym zainteresowaniem spacerujących.

— Kaczkomaty są wyposażone w urządzenia elektroniczne (zasilane akumulatorem) wraz z oprogramowaniem pozwalającym na dozowanie porcji pokarmu. Mieszkańcy i turyści mają możliwość bezpłatnego pobrania karmy poprzez przekręcenie specjalnego pokrętła. Dokarmianie ptactwa karmą z kaczkomatów jest możliwe od grudnia do marca — tłumaczy Łukasz Mierzejewski.

Urządzenia są zaprogramowane do wydawania czterech 60-gramowych porcji karmy na godzinę. Łącznie 32 porcje dziennie. Wydawanie karmy odbywa się w godzinach 10:00-18:00.

— Zarówno ilość karmy, jak i stan akumulatorów sprawdzane są na bieżąco. Jednak akumulatory czasami „padają”. Zanim je wymienimy, będziemy wdzięczni za informację i wyrozumiałość — przekazał Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu.

Obrazek w tresci