Barometr zawodów 2023. Sprawdzamy zapotrzebowanie na pracowników i zawody deficytowe

2023-01-20 15:01:12(ost. akt: 2023-01-20 10:42:34)

Autor zdjęcia: pixabay

Wraz z początkiem roku opublikowany został tzw. barometr zawodów będący prognozą dotyczącą sytuacji na rynku pracy w 2023 roku. Sprawdzamy, co przedstawione dane mówią o sytuacji w kraju i regionie, oraz jak tegoroczny barometr różni się od ubiegłorocznego.
Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji na lokalnych rynkach pracy pod względem ilości reprezentantów danych zawodów. Badanie ma charakter jakościowy, wyniki są efektem dyskusji grupowej (tzw. panel ekspertów), w której biorą udział pracownicy powiatowych urzędów pracy ze wszystkich województw w Polsce.
Analiza dotyczy 177 zawodów. Jak dowiadujemy się ze strony PUP, badanie "opiera się na danych statystycznych i wszechstronnej wiedzy i doświadczeniu ekspertów powiatowych".

Analizowane zawody są w efekcie klasyfikowane według trzech kategorii — zawodów deficytowych (duże zapotrzebowanie pracodawców, podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach niewielka), zawodów zrównoważonych (liczba ofert pracy zbliżona do liczby osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie) i zawodów nadwyżkowych (znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na niskie zapotrzebowanie i wielu kandydatów spełniających wymagania pracodawców).

POLSKA
Jeżeli chodzi o prognozy na 2023 dla całego kraju, na liście zawodów deficytowych pojawiło się około 30 pozycji, a wśród nich: cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharze, lekarze, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, psycholodzy i psychoterapeuci, robotnicy budowlani, samodzielni księgowi, spawacze i
ślusarze.
Pozostałe spośród analizowanych zawodów zostały w prognozie ogólnokrajowej zakwalifikowane w kategorii zawodów zrównoważonych. Są tam m.in.: brukarze, cukiernicy, dentyści, ekonomiści, farmaceuci, instruktorzy nauki jazdy, nauczyciele nauczania początkowego, piekarze, pracownicy poczty i pracownicy socjalni, tapicerzy, weterynarze czy windykatorzy.
Jak prognoza różni się od tej na 2022? Z listy zawodów deficytowych zniknęli w tym roku: betoniarze i zbrojarze, brukarze, ratownicy medyczni, robotnicy obróbki drewna i stolarze. Na liście pojawili się za to nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących.

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Lista zawodów deficytowych w województwie warmińsko-mazurskiej według prognoz na 2023: betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharze, lekarze, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, psycholodzy i psychoterapeuci, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, ślusarze.
Do kategorii "nadwyżka" zaklasyfikowano w tym roku — podobnie jak w poprzednim — ekonomistów.
Na liście zawodów deficytowych też są zmiany, w tegorocznej prognozie pojawili się na niej nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, psycholodzy i psychoterapeuci, Z listy zniknęli za to piekarze i ratownicy medyczni.

POWIAT ELBLĄSKI I MIASTO ELBLĄG
Lista zawodów deficytowych w Elblągu i powiecie elbląskim według prognoz na 2023: betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, cieśle i stolarze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharze, lakiernicy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, szefowie kuchni, ślusarze, tapicerzy.
W prognozie na miniony 2022 rok wśród zawodów deficytowych można znaleźli się jeszcze: brukarze, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, farmaceuci, kierownicy budowy, kosmetyczki, lekarze, monterzy elektronicy, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, robotnicy budowlani.
Do kategorii "nadwyżka" zaklasyfikowano w tym roku — podobnie jak w poprzednim — ekonomistów. Z grupy tej zniknęli natomiast: filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, specjaliści administracji publicznej.

POWIAT BRANIEWSKI
Sprawdzamy prognozy dla powiatu braniewskiego. Na liście zawodów deficytowych znaleźli się przedstawiciele kilkunastu zawodów: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, lekarze, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, spawacze.
W porównaniu do ubiegłorocznego barometru z listy zawodów deficytowych zniknęli murarze i tynkarze, za to z listy zawodów nadwyżkowych — ekonomiści.
Pozostałe zawody zakwalifikowano jako zrównoważone.

Barometr zawodów znajdziesz tutaj.