Co, gdzie, kiedy w Braniewie i powiecie braniewskim. Kalendarz imprez

2023-02-09 13:51:18(ost. akt: 2023-07-03 20:57:15)

Autor zdjęcia: Pixabay

CO: Tydzień miłości do książek
GDZIE: Biblioteka Publiczna Gminy Braniewo im. Marii Zientary-Malewskiej
KIEDY: od 13 do 16 lutego

13.02.2023 — Książkowy Dzień Kota, warsztaty dla dzieci, godzina 16:00,
14.02.2023 — Warsztaty Walentynkowe dla dużych i małych, godzina 16:00,
15.02.2023 — Serduszkowe LOVE dla dzieci ze słodkimi niespodziankami,
16.02.2023 — Warsztaty Literackie dla dzieci, godzina 16:00.
Wzorem lat ubiegłych od dnia 14.02 do 16.02 trwać będzie akcja czytelnicza "Randka w ciemno z książką" polegająca na wylosowaniu książki zgodnie z wybranym wcześniej numerem. Uwaga, w jednej z tajemniczych książek będzie kryła się niespodzianka — sesja zdjęciowa ufundowana przez radną Gminy Braniewo Ewelinę Szkudlarek.

CO: Walentynkowe zwiedzanie Wieży
GDZIE: Wieża bramna w Braniewie
KIEDY: 14 lutego
Walentynki to idealna okazja, aby zaprosić ukochaną osobę na zwiedzanie wieży bramnej w scenerii miłosnej. W programie atrakcje dla zwiedzających: zimowa panorama miasta, bookcrossing. Walentynkowe zwiedzanie odbywać się będzie w godzinach 9-16.


CO: Koncert Walentynkowy
GDZIE: Braniewskie Centrum Kultury

KIEDY: 14 lutego o 18:00
Z okazji święta zakochany Braniewskie Centrum Kultury przygotowało dla mieszkańców wyjątkowy Koncert Walentynkowy. W niecodziennej romantycznej odsłonie z repertuarem dobranym specjalnie na tę okazję na scenie zaprezentują się Aniela Buta, Lena Czekawy, Zuzanna Przygodzka, Dagmara Gawryło, Norbert Tabor. W swoim pierwszym recitalu będziemy mogli podziwiać Julię Smujkis. Koncert dopełnią zaproszeni goście oraz Teatr Pomyłek. Ponadto wszyscy uczestnicy koncertu będą mieli szansę wygrać jedną z dwóch romantycznych kolacji dla dwojga. Wstęp na wydarzenie jest wolny.



CO: Zwyczaje i obrzędy weselne na Warmii
GDZIE: Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku
KIEDY: od 14 lutego

Od 14 lutego zapraszamy na wystawę "Zwyczaje i obrzędy weselne na Warmii" w CKB we Fromborku. Wystawa przedstawia tradycje związane z zaślubinami pochodzące z regionu Warmii i Mazur. Ślub i wesele w kulturze ludowej były jednymi z najważniejszych wydarzeń rodzinnych i społecznych. To czas, w którym młodzi członkowie społeczności osiągali dojrzałość, przechodząc przez poszczególne etapy — zamknięcie jednego i ponowne „narodziny” w kolejnym. Prezentowana wystawa przybliża ten niezwykły świat i jest doskonałą możliwością poznania dziedzictwa niematerialnego Warmii. Na planszach znajdziemy opisy: poszczególnych etapów zaślubin, strojów, prezentów, zabobonów i przekonań związanych z tym wyjątkowym dniem, a także słownik weselnych terminów w gwarze warmińskiej.
Ilustracje do wystawy wykonała Vera Kobylinska, szatą graficzną zajęła się Klaudia Majek. Wystawę przygotowała Izabela Treutle w ramach realizacji stypendium artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

CO: Zielona Biblioteka
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 17 lutego

W piątek 17 lutego o godzinie 17:00 w Czytelni dla dorosłych MBP odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Zielonej Biblioteki, gościem będzie pan Roman Michalski, a temat spotkania to: "Zioła na bóle ciała i duszy".


CO: Filmowe nowości na dużym ekranie
GDZIE: Kino Baszta
KIEDY: Od 17 do 20 lutego

Już od najbliższego czwartku trzy nowości w braniewskim Kinie Baszta. Najmłodszym kinomanom na pewno przypadnie do gustu "Skarb Mikołajka" i spotkanie z bohaterem, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. A na poprawę humoru dla starszych widzów najnowsza polska komedia "8 rzeczy, których nie wiecie o facetach" z Alicją Bachledą-Curuś, Mikołajem Roznerskim i Maciejem Zakościelnym. Mocnych wrażeń przysporzy za to kolejny film Patryka Vegi "Miłość, seks i pandemia", w którym zobaczymy sporo znajomych twarzy — między innymi Annę Muchę, Małgorzatę Rozenek-Majdan i Zofię Zborowską.

CO: Wystawa malarstwa Daniel Ratz „Moje Madonny”
GDZIE: Galeria w Podziemiach – Braniewskie Centrum Kultury
KIEDY: do końca lutego

Daniel Ratz – artysta z Płocka, który obecnie mieszka w Kierpajnach Wielkich jest barwną i ciekawą postacią. To artysta plastyk, poeta i pisarz. Wydał trzy książki, maluje kwiaty, pejzaże i Madonny, ozdabiając je biżuterią, bursztynami i koronkami. – Madonna jest dla mnie symbolem wszystkiego. Cały świat polega na kobiecie, wszystko zaczęło się od matki. Moje Madonny są często podobiznami naszych matek, znajomych kobiet – mówi artysta. Jego kompozycje są pełne wschodnich ornamentów i wyglądają jak arrasy z tajemnicą ukrytą w środku.

CO: Don Vasyl & Gwiazdy Cygańskiej Pieśni
GDZIE: Braniewskie Centrum Kultury
KIEDY: 19 marca o 17:00

Don Vasyl jest poetą, animatorem ruchu kulturalnego polskich Cyganów. Jego wiersze ukazały się w dwóch zbiorach poezji „Kujawy piórem malowane” (1995) oraz „Twórcy regionu 2” (1996). Sam jest autorem tomiku wierszy „Pasażerowie niebieskiego taboru” (1998, wznowienie 2005) oraz śpiewnika „Piosenki Don Vasyla – Jedno jest niebo dla wszystkich” (2007), a także twórcą monologu Cyganki do spektaklu „Mam na imię Psyche” w reżyserii Marka Wysockiego, w wykonaniu Anny Marii Grabińskiej. Premiera spektaklu odbyła się w kwietniu 2013 roku. Dwie ostatnie solowe płyty Don Vasyla „Niech pędzą konie” z 2011 roku oraz „Gdzie moja młodość” z 2013 roku zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem przez fanów nie tylko muzyki cygańskiej. Don Vasyl & Roma Don Vasyl jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów.