Uwaga, łoś na drodze! Jak uniknąć kolizji ze zwierzyną leśną? Co robić, gdy do dojdzie do zderzenia?

2023-02-13 20:00:00(ost. akt: 2023-02-16 07:08:45)
Samochód po zderzeniu z łosiem

Samochód po zderzeniu z łosiem

Autor zdjęcia: Policja Warmińsko-Mazurska

Ostatnio informujemy o kolejnych zdarzeniach drogowych z udziałem leśnych zwierząt. Przyciąga je m.in. sól drogowa rozsypana na jezdni. Co zrobić, by uniknąć zderzenia z łosiem lub sarną? I jak należy postępować, jeżeli już dojdzie do kolizji?
Od początku roku na drogach powiatu braniewskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt — przekazują policjanci z Braniewa, ale do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem zwierzyny leśnej dochodzi nie tylko na terenie powiatu braniewskiego.

— Szansa na napotkanie zwierzyny dzikiej w pasie drogowym jest bardzo duża, również zimą kiedy rośnie ich migracja. Dodatkowo sól drogowa rozsypana na jezdni wabi zwierzęta, które ją zlizują z nawierzchni. Ryzyko napotkania zwierząt dziko żyjących rośnie po zachodzie słońca, gdyż to wtedy zwierzęta są bardziej aktywne i spędzają czas na żerowaniu. Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na pobocza jezdni, gdzie zwierzęta często szukają pożywienia. Pamiętajmy również, że zwierzęta takie jak sarny, jelenie czy ostatnimi laty rzadziej spotykane dziki, żyją w stadach. Łosie również grupują się w małe rodziny. Napotkanie jednego zwierzęcia powinno dać nam sygnał, że za nimi mogą podążać kolejne osobniki — ostrzegają policjanci z Braniewa.

I wyjaśniają: — Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta. zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.

— Jeżeli w trakcie podróży na drodze umieszczony jest znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b), należy pamiętać, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach, ale także nakłada na kierowcę obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jako kierowcy jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. W każdej chwili musimy być gotowi do awaryjnego hamowania — podkreślają policjanci.

W przypadku kolizji ze zwierzęciem leśnym, należy:

- zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,

- jeśli są osoby ranne, niezwłocznie udzielić im pomocy,

- każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia zawiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych – nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych. Policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,

- nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

źródło: KPP Braniewo


PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Droga S22: Zderzenie audi z łosiem

Droga S22: Zderzenie audi z łosiem