Przewiewna sypialnia inspirowana naturą

2023-02-24 19:31:07(ost. akt: 2023-02-24 19:38:04)   Artykuł sponsorowany
Trendy odchodzą tak szybko, jak się pojawiają. A mimo to jest kilka wyjątków. Powrót do natury jest widoczny od kilku lat, nie tylko w świecie aranżacji wnętrz. Po prostu preferujemy takie materiały, kolory i wzory. Inspiracja naturą to jeden z wypróbowanych sposobów na urządzenie wszystkich pomieszczeń w domu – i sypialnia nie jest tu wyjątkiem.

Powrót do natury w kolorystyce i materiałach


Sypialniom na ogół bardziej odpowiadają delikatniejsze, bardziej subtelne odcienie, które sprzyjają relaksowi. Eksperci radzą unikać zbyt bogatych i ostrych tonów. Oprócz brązu, beżu czy szarości, w nowoczesnych, inspirowanych naturą sypialniach pojawiają się również różne warianty zieleni. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się niebiesko-zielony odcień, który przywodzi na myśl nie tylko wodne głębiny, lecz także kamienie szlachetne. Dlatego sprawia wrażenie uspokajającego, a jednocześnie bardzo eleganckiego, wręcz luksusowego.

Jeśli chodzi o materiały, w nowoczesnych sypialniach zazwyczaj nie brakuje metalu czy drewna, które chętnie wykorzystywane jest w najczystszej postaci. Z litego drewna wykonane są nie tylko łóżka i inne meble, ale także podłogi i dekoracyjne okładziny ścienne. Innym naturalnym materiałem, który coraz częściej trafia do naszych wnętrz, jest nieco bardziej egzotyczny bambus, z którego również wykonuje się meble i podłogi.

Na koniec warto wspomnieć o tkaninach naturalnych. Należy do nich m.in. bawełna, popularna w świecie tekstyliów. W sypialni najczęściej występuje w pościeli, przyjemnej w dotyku, miękkiej i ciepłej, ale jednocześnie oddychającej. Niemniej, są i inne możliwości, jak łatwa w pielęgnacji krepa, ciepła flanela, szczególnie popularna w miesiącach zimowych, czy luksusowa satyna, ogrzewająca zimą i przyjemnie chłodna latem.


Rośliny pasują do sypialni, tylko dokonaj dobrego wyboru


Natura jest skutecznie reprezentowana w naszych wnętrzach poprzez obecność żywych roślin. Choć długo uważano, że nie pasują do sypialni, teraz mają w niej niezastąpione miejsce. Trzeba jednak zwrócić większą uwagę na ich dobór, bo nie każdy gatunek naprawdę pasuje. Doskonałym wyborem jest aloes leczniczy. Posiada wiele zalet, ponieważ uwalnia tlen w nocy i oczyszcza powietrze, a tym samym pomaga lepiej oddychać. Dzięki tym właściwościom trafił nawet na listę NASA jako środek do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.
Sansewieria, skrzydłokwiat czy bluszcz również mogą poprawić jakość powietrza w sypialni. Także lawenda jest chętnie wybierana ze względu na zapach i działanie uspokajające. Musisz jednak przemyśleć, czy jej aromat nie będzie Ci przeszkadzał. W każdym razie umieść ją dalej od łóżka, aby zapach rozchodził się po całym pomieszczeniu. Z tego właśnie względu do sypialni nie nadają się rośliny o zbyt intensywnym zapachu lub te często kwitnące, zwłaszcza takie, które posiadają alergeny pyłkowe, mogące powodować problemy z oddychaniem, nie tylko u alergików.


Zwiewny efekt


Sypialnia powinna oddychać. Nie tylko odpowiedni dobór kolorów i materiałów, ale także konstrukcja poszczególnych mebli może przyczynić się do tego, że pomieszczenie stanie się bardziej przestronne. Jeśli nie potrzebujesz maksymalnie wykorzystywać każdego skrawka przestrzeni, możesz zdecydować się na bardziej lekki model niż masywne łóżko z miejscem do przechowywania. Unikaj zasłon z grubej tkaniny, które mogą wyglądać nieco kłopotliwie i często stają się niechcianymi zbieraczami kurzu. Oszczędzaj na dekoracjach i innych dodatkach, które tylko niepotrzebnie wypełnią przestrzeń i optycznie ją pomniejszą. W nowoczesnej, przestronnej sypialni warto postawić na tak popularny dziś minimalizm.