Emilia Orzechowska odpowiada na kilka pytań. Jedno z nich brzmi: Czy feminatywy powinny stać się normą języka polskiego?

2023-03-12 10:00:00(ost. akt: 2023-03-10 13:16:53)

Autor zdjęcia: Alina Żemojdzin

Wolałabym, żebyśmy jako społeczeństwo hucznie i masowo jak 8 marca, świętowali co roku również 10 grudnia, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka — mówi Emilia Orzechowska, dyrektorka Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu.
W dzisiejszej odsłonie naszego cyklu rozmawiamy z Emilią Orzechowską, dyrektorką Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu.
Emilia Orzechowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z którego pochodzi. Kształciła się w zakresie edukacji artystycznej, ukończyła również Studium Amatorów Kultury, specjalizacja filmowa. Nasza rozmówczyni przez dwie dekady aktywnie angażowała się w życie kulturalne i artystyczne nie tylko samego Trójmiasta, ale i całego kraju. 2017 rok przyniósł Emilii Orzechowskiej wyjątkowe wyróżnienie, została bowiem laureatką honorowej odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej". A październik 2021 roku postawił na drodze naszej rozmówczyni kolejne i to niewątpliwie ciekawe zadanie, polegające na zarządzaniu instytucją o długiej historii — elbląską Galerią El.
Warto też dodać, że Emilia Orzechowska wykładała na gdańskiej ASP i jest współzałożycielką trzech organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia A KuKu Sztuka, Stowarzyszenia Arbuz oraz Fundacji W788. To jednak nie wszystko, nasza rozmówczyni ma również wieloletnie doświadczenie w pracy jako producentka teatralna (Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku) oraz kuratorka i kierowniczka działu wystaw i produkcji (Trafo Trafostacja Sztuki w Szczecinie).

Emilia Orzechowska w swoim żywiole. Wernisaż Leona Dziemaszkiewicza i Magdaleny Peli w Galerii El
Fot. Centrum Sztuki Galeria El
Emilia Orzechowska w swoim żywiole. Wernisaż Leona Dziemaszkiewicza i Magdaleny Peli w Galerii El

Emilia Orzechowska w swoim żywiole. Wernisaż Leona Dziemaszkiewicza i Magdaleny Peli w Galerii El

— Kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa?
— To zależy, znam też sporo mężczyzn, którzy są z Wenus i sporo kobiet, które są z Marsa… Generalnie wszyscy jesteśmy z Kosmosu (śmiech).


— Czy mężczyzna powinien w drzwiach przepuszczać kobietę i ustępować jej miejsca w autobusie?
— Nie są to najważniejsze rzeczy, których mogłabym oczekiwać od mężczyzn, a savoir-vivre i dobre maniery powinny nas wszystkich obowiązywać, niezależnie od płci.


— Czy feminatywy powinny stać się normą języka polskiego?
— Tak, to powinna być norma, która nikogo już nie powinna dziwić, obrażać, czy frustrować. Sama bardzo zwracam na to uwagę, również w kontekście komunikacji i promocji Galerii EL, bo uważam, że taki powinien być standard publiczny, a jako osoba, która zarządza instytucją publiczną, mam teraz na to wpływ, ale też odpowiedzialność, żeby do takiego standardu dążyć.


— Czy powinno się zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, a urlop macierzyński i tacierzyński powinny trwać tyle samo?
— Tak. Zgodnie z Artykułem 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw", dlatego dostęp do tych samych świadczeń powinien być równy.

— Czy istnieją zawody typowo męskie lub żeńskie, a jeżeli tak, to jakie?

— Myślę, że jest to bardziej pytanie o przyzwyczajenia i schematy społeczne, w których tkwimy od wieków, dlatego w idealnym świecie wolałabym, żeby takie rozgraniczenia i podziały w ogóle nie były potrzebne, a jako społeczeństwo, żebyśmy równie hucznie i masowo jak 8 marca, świętowali co roku również 10 grudnia, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

— Kto jest lepszym kierowcą — kobiety czy mężczyźni?
— Lepszymi kierowcami są po prostu osoby, które lepiej kierują samochodem (śmiech).

— Czy lepiej czuje się pani w spodniach, czy w spódnicy?

— Najlepiej czuję się, gdy mam na sobie po prostu wygodne ubrania.

Rozmawiała Kamila Kornacka


Fot. archiwum Galerii EL



Fot. Centrum Sztuki Galeria El


Świątynia sztuki w ruinach kościoła? Ten pomysł brzmi odważnie nawet dzisiaj, ale jego realizacji Gerard Kwiatkowski, założyciel Galerii El, podjął się już ponad 60 lat temu. Dziś elbląska Galeria EL stanowi jeden z najważniejszych ośrodków sztuki konceptualnej w Polsce, a tylko w minionym roku odwiedziło ją ponad 10 tysięcy osób. Galeria EL otwarta jest przez cały tydzień, ogromne wrażenie na odwiedzających robi już sam budynek, ale wnętrze ma do zaoferowania jeszcze więcej. Aktualnie w Galerii EL zobaczyć można następujące wystawy: "I love to make you happy" autorstwa Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza, "Skene" Magdaleny Peli, "…przez nie świecisz…" Zbigniewa T. Szmurło i "Własnoręcznie" autorstwa Pawła Błęckiego.