Co grozi za nielegalne zaśmiecanie? Policja ostrzega

2023-03-28 07:00:00(ost. akt: 2023-03-27 14:05:21)
Wywożenie śmieci do lasu, bądź zaśmiecanie terenów zielonych jest szkodliwe zarówno dla roślin, zwierząt, jak i ludzi

Wywożenie śmieci do lasu, bądź zaśmiecanie terenów zielonych jest szkodliwe zarówno dla roślin, zwierząt, jak i ludzi

Autor zdjęcia: KPP Braniewo

Zaśmiecanie lasów to notoryczna przypadłość. Pomimo funkcjonujących uregulowań prawnych przewidujących określone sankcje nie brakuje osób, które nadal wyrzucają śmieci do lasu. Policja prewencyjnie przypomina o karach, jakie mogą grozić za nielegalne zaśmiecanie i ostrzega, że skuteczność w namierzaniu sprawców jest coraz większa.
Czystość lasów jest bardzo ważna. Las zaprasza nas do odpoczynku, wycieczek pieszych i rowerowych oraz do wytchnienia od codzienności. Niestety rzeczywistość jest taka, że niemal w każdym lesie możemy natknąć się na śmieci. Nie zapominajmy, że mamy obowiązek dbać o czystość lasów.

Śmieci w lesie to poważne skutki dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim zwiększają one ryzyko wystąpienia pożarów ze względu na wyrzucane odpady łatwopalne. Miejsca składowania śmieci w lesie są również wylęgarnią toksyn, chorobotwórczych bakterii i szkodliwych składników, które mogą doprowadzić do skażenia gleby, co z kolei przekłada się na zatrucia zwierząt. Zwierzęta żywią się resztkami jedzenia pozostawionymi w lesie, co sprzyja rozwojowi chorób i doprowadza nawet do ich śmierci.

Wywożenie śmieci do lasu, bądź zaśmiecanie terenów zielonych jest szkodliwe zarówno dla roślin, zwierząt, jak i ludzi, ponieważ przez to może dojść do skażenia wody, gleby i powietrza. Są to czyny zabronione i podlegające karze.

Zanieczyszczenie lasu jest uznawane za wykroczenie. W Kodeksie wykroczeń znajduje się zapis mówiący:

Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami, lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych”.

Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny”.

Przypominamy:

• Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Elblągu znajduje się przy ul. ul. Mazurskiej 42. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to specjalnie zorganizowane dla mieszkańców gminy miejsce w ZUO, w którym mogą oni pozostawić posegregowane odpady komunalne z gospodarstwa domowego. Obsługa placu i zagospodarowanie odpadów przekazanych do PSZOK jest sfinansowane z opłat mieszkańców wniesionych do właściwego urzędu za odbiór odpadów. Przekazanie odpadów na PSZOK nie wymaga dodatkowej opłaty. Wyjątek stanowi limitowana ilość gruzu (do 1,5 tony/1 rok/1 gospodarstwo domowe) oraz zużyte opony (do 4 sztuk/1 rok/1 gospodarstwo domowe) – ilości powyżej limitu wymagają dopłaty według cennika.

ZUO Elbląg nie świadczy usługi transportu, dlatego odpady posegregowane w gospodarstwie domowym (papier, szkło, plastik, metal, bioodpady, gabaryty, popiół, styropian, opony, gruz z remontu, odpady niebezpieczne m.in. zużyta elektronika, leki, baterie i inne) należy dostarczyć do zakładu samodzielnie lub za pośrednictwem innej firmy. Każdy mieszkaniec gminy ma obowiązek złożyć pisemne oświadczenie w budynku Wagi.

Właściciele nieruchomości zamieszkałych w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą dostarczać do PSZOK następujące rodzaje odpadów: szkło, papier, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, odpady zielone ulegające biodegradacji, w tym choinki (drzewka i gałęzie świąteczne), przeterminowane lub niewykorzystane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony w ilości nie większej niż 4 sztuki/rok/gospodarstwo domowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, typu gruz, stanowiące odpady komunalne w ilości nie większej niż 1,5 tony/rok/gospodarstwo domowe.

Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą dostarczać do PSZOK następujące rodzaje odpadów: szkło, papier, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, odpady zielone ulegające biodegradacji, w tym choinki (drzewka i gałęzie świąteczne).


• Każdy mieszkaniec Miasta Braniewo – ZA DARMO – może przekazać wyselekcjonowane odpady komunalne do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), który mieści się w Braniewie przy ul. Stefczyka.
Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 14:30.

Również punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) znajduje się przy ul. Morskiej 55 prowadzony przez firmę EMPEGIEKA Sp. z o.o., z którą Gmina Miasta Braniewa ma podpisaną umowę na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych.
Punkt czynny: poniedziałek – piątek w godzinach 7:00 – 17:00, soboty – 10:00 – 13:00

Przyjmowane odpady: tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady ulegające biodegradacji, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, tonery i tusze, resztki farb, żarówki, świetlówki, lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, przeterminowane i niewykorzystane leki, odpady powstające w gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, niekwalifikujące się do odpadów medycznych, chemikalia.

źródło: KPP Braniewo, PSZOK Elbląg