Cytaty z wypowiedzi i encyklik papieża Jana Pawła II

2023-04-02 07:00:00(ost. akt: 2023-04-01 08:54:10)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 w wieku 84 lat zmarł papież Jan Paweł II. Był pierwszym od 1523 roku papieżem, który nie był Włochem. Zarządzał Kościołem katolickim przez 27 lat. W tym roku obchodzimy 18. rocznicę śmierci Papieża Polaka.
Jan Paweł II jako pierwszy papież w dziejach odwiedził synagogę, modlił się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie, spotykał się z duchownymi muzułmańskimi i buddyjskimi.

Podczas audiencji generalnej 13 maja 1981 na placu św. Piotra papież został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Sprawca mierzył w głowę, ale wtedy papież schylił się, by wziąć na ręce dziewczynkę. Sara Bartoli miała wtedy 18 miesięcy. Do Rzymu przyjechała z rodzicami tylko dlatego, że nie miał kto zostać z nią w domu w Lariano — 40 km od Rzymu. Papieżowi podał ją proboszcz z ich parafii.

Sara nigdy potem nie spotkała się z Janem Pawłem II, choć media nazwały ją „aniołkiem, który ochronił papieża”. W 20011 roku udzieliła wywiadu „Gościowi Niedzielnemu”. Wtedy miała 31 lat, była matką dwójki dzieci i z mężem Maksymilianem obchodziła 8. rocznicę ślubu.

Po zamachu papież nigdy nie odzyskał pełni sił. Cierpiał m.in. na chorobę Parkinsona, ale do ostatka, nawet gdy miał kłopoty mówieniem, spotykał się z wiernymi.

2 kwietnia 2005 o godz. 15.30 powiedział otaczającym go lekarzom i przyjaciołom: „Pozwólcie mi iść do domu Ojca”. O godz. 19 zapadł w śpiączkę. Lekarz Renato Buzzonetti stwierdził, że śmierć nastąpiła o godz. 21.37 — w 9666 dniu pontyfikatu.

Pogrzeb odbył się w piątek 8 kwietnia. Mszę żałobną, pod przewodnictwem Josepha Ratzingera (późniejszego papieża Benedykta XVI), koncelebrowali arcybiskupi, biskupi, księża i duchowni innych wyznań. Na pogrzeb przyjechało do Rzymu 5 mln osób, w tym 1,5 mln Polaków. Na placu św. Piotra zmieściło się 300 tys. żałobników. Jana Pawła II żegnało 9 koronowanych głów, przywódcy 70 krajów, w tym prezydenci Bushowie i Clinton. Polskę reprezentowali m.in. Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa.

Jan Paweł II został kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Jego grobowiec znajduje się w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra. Umieszczono na nim napis „Sanctus Ioannes Paulus PP II”.

18 maja 2023 roku obchodzić będziemy 103. rocznicę urodzin Papieża Polaka.

Ewa Mazgal


Zostały słowa*...


O pracy:
Człowiek nie jest w stanie pracować, gdy nie widzi sensu pracy, gdy sens ten przestaje być dla niego przejrzysty, gdy zostaje mu niejako przesłonięty. Praca ludzka stoi pośrodku całego życia społecznego. Poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, jeżeli całą dziedziną pracy rządzi właściwy ład moralny.

O miłości:
Człowiek nie może żyć bez miłości. Pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością.

O przyszłości:
Jesteśmy wezwani do budowania przyszłości opartej na miłości Boga i bliźniego. Do budowania cywilizacji miłości. Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią, a nie złorzeczą i błogosławieństwem ziemię zdobywają. Przyszłości nie da się zbudować bez odniesienia do źródła wszelkiej miłości, jakim jest Bóg.

O przyrodzie:
Uwrażliwienie na przyrodę i szacunek dla niej mogą sprzyjać rodzeniu się poczucia solidarności z ludźmi, których środowisko naturalne jest nieustannie zagrożone z powodu wyzysku, nędzy, głodu lub braku oświaty i opieki zdrowotnej. Jest obowiązkiem wszystkich, a w szczególności osób pracujących w sektorze turystyki, staranie się o to, aby te cele stały się rzeczywistością.

O wolności:
Człowiek jest wolny. Człowiek jest wolny także, ażeby mówić nieprawdę. Ale nie jest naprawdę wolny, jeżeli nie mówi prawdy. Chrystus mówi: Prawda was wyzwoli. Życie ludzkie jest więc dążeniem do wolności przez prawdę. To jest bardzo ważne w epoce, którą przeżywamy. Bo zachłystujemy się wolnością, wolnością słowa i różnymi innymi wolnościami, które z tym się wiążą. Zachłystujemy się tą wolnością, której przedtem nam odmawiano tak jak zresztą i wolności religijnej. Ale równocześnie zapominamy o tym wymiarze podstawowym, że nie ma prawdziwej wolności bez prawdy.

*Cytaty z wypowiedzi i encyklik papieża Jana Pawła II