Elbląg: Remont Groty w parku Planty wyniesie ponad 1,2 mln zł. Kultowe miejsce PRL przechodzi gruntowną rewitalizację. Ślimacza górka będzie obiektem kulturalnym [ZDJĘCIA]

2023-04-11 10:26:51(ost. akt: 2023-07-20 16:41:44)

Autor zdjęcia: EG

Od lat stała pusta i niezagospodarowana. Ale to się niedługo zmieni — słynna Grota przechodzi rewitalizację. Po remoncie "ślimacza górka" wróci do mieszkańców w zupełnie nowej odsłonie — stanie się obiektem kulturalnym oraz miejscem do rekreacji i wypoczynku.
Grota w elbląskim parku Planty to obiekt kultowy. Od lat zamknięta, wciąż żyje w pamięci elblążan, którzy wspominają z nostalgią, że była miejscem, gdzie serwowano przepyszne lody. A były też i rurki z kremem.


Miasto ogłosiło przetarg na rewitalizację Groty zwanej też ślimaczą górką i wyłoniło wykonawcę tego zadania. Rewitalizacja Groty ma kosztować ponad 1,2 mln zł. Prace remontowe już trwają. Wszystko wskazuje więc na to, że w to miejsce znów powróci życie. Jednak dla Groty przeznaczono już nową funkcję i najprawdopodobniej pyszne lody zostanie elblążanom kosztować już tylko w ich pamięci.


— Obiektowi nadane zostaną funkcje kulturalne i rekreacyjne, realizowane m.in. poprzez takie planowane wydarzenia jak kameralne koncerty i plenery malarskie — przekazuje Urząd Miejski w Elblągu.

Zamówienie dotyczące rewitalizacji Groty obejmuje: odnowienie posadzek wejść na wzniesienie oraz istniejących schodów, wykonanie rampy dla osób niepełnosprawnych w biegu istniejących schodów od strony południowej, wymiana posadzek dwóch górnych tarasów widokowych i utwardzenie dolnego tarasu, odrestaurowanie istniejących murków oporowych przy wejściach na tarasy widokowe, montaż oświetlenia LED w murkach oporowych, dostawę i montaż altany z kutych elementów na górnym dużym tarasie widokowym i wykonanie schodów prowadzących na taras dolny od strony ul. Armii Krajowej (etap I) oraz usługę pielęgnacji wykonanych nasadzeń zieleni z wyłączeniem pielęgnacji trawników przez okres 36 miesięcy od daty odbioru końcowego przedmiotu zamówienia (etap II).

Oba tarasy pełnić będą funkcje tarasów widokowych. Taras wyższy wyposażony w ławki i pokryty kutą altaną ozdobną będzie miejscem rekreacji i wypoczynku.

Niższy taras oprócz funkcji tarasu widokowego pełnić będzie funkcję sceny dla występujących animatorów, muzyków, a także wykorzystywany będzie jako miejsce dla plenerów malarskich itp.

Taras niski położony poniżej tarasów widokowych będzie pełnił funkcje sceny lub widowni — w zależności od rodzaju wydarzeń (zajęć sportowo-rekreacyjnych, występów lub zajęć o charakterze kulturalnym typu inscenizacje, performensy artystyczne itp.).