Co, gdzie, kiedy? Sprawdź najciekawsze wydarzenia w Elblągu

2023-04-14 08:31:58(ost. akt: 2023-04-14 09:02:59)
Co robić w Elblągu? Jak spędzić weekend? Jakie wydarzenia odbędą się w najbliższych dniach?

Co robić w Elblągu? Jak spędzić weekend? Jakie wydarzenia odbędą się w najbliższych dniach?

Autor zdjęcia: Dziennik Elbląski

Koncerty, warsztaty, wystawy, festiwal filmowy i spotkania z tańcem... To wszystko i jeszcze więcej w Elblągu! Sprawdźcie kalendarz imprez, który dla Was przygotowaliśmy i zaplanujcie z nami weekend i nie tylko.
14 KWIETNIA
„NIE WIEDZIAŁEM, ŻE JESTEM GWIAZDĄ” WERNISAŻ ADRIANNY LESZCZYŃSKIEJ Z CYKLU SZTUKA I WINO

Kolejna odsłona cyklu Sztuka i Wino tym razem Adrianna Leszczyńska absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Elbląg w latach 2013 i 2014 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku.
O wystawie:
Obrazy, na których przedstawione są postaci znanych kotów z Internetu w charakterystycznych dla nich scenach czy sytuacjach. Przedstawienia te są przeze mnie cytowane ze względu na powtórzenie scen lub motywów pokazanych już w mediach społecznościowych za pomocą zdjęcia lub filmu. Malując je działam podobnie do użytkowników mediów społecznościowych – udostępniam je dalej kolejnym widzom. Jest to jednak przelanie treści z sieci na analog, nie jest to filmik czy obrazek, który przewiniemy dalej. Zostanie on z nami tak długo jak tylko będę go prezentować na ścianie.
Moją intencją jest wpływ na odbiorcę w taki sam lub podobny sposób jak działa to w Internecie – oderwanie myśli od codziennych problemów w momencie oglądania prac, pozytywny odbiór, a może nawet większe zainteresowanie konkretnym bohaterem z obrazu.
Serdecznie zapraszamy do obcowania ze sztuką przy lampce wybornego wina.
Wstęp wolny.

14 KWIETNIA
PRAISE THE SUN | SATYA | MIDNIGHTMARE
The Proffer of Light TOUR

Koncert w ramach trasy promującej album The Proffer of Light zespołu Praise the Sun.
PRAISE THE SUN
Zespół wykonujący muzykę z szeroko pojętego death metalu i metalcore. W 2020 roku zaprezentowali swoją twórczość, wydając EP The Art of Agony. W 2021 roku nie zwolnili tempa i rozpoczęli pracę nad drugą częścią materiału, promując ją singlem Echoes of Pompeii, który otworzył nowy rozdział w twórczości zespołu.
W drugiej połowie 2022 roku zespół zrealizował swój pierwszy LP - "The Proffer of Light".
SATYA
Gdański zespół powstały z inicjatywy Szymona i Tomasza Muzolf. Zaczął formować się w maju 2017 roku, kiedy do składu dołączył basista Wojciech Adamczyk. 8 marca 2018 roku grupę uzupełnił wokalista Filip Cirocki. Dotychczasowy dorobek zespołu to debiutancki album zatytułowany "Pustka", oraz dwa nowe single "Widok z Drogi w Dół" i "Gorzkie Łzy". Skład czerpie garściami z różnych podgatunków muzyki ciężkiej, główne inspiracje to między innymi Korn, Slipknot, Tool, Gojira czy Machine Head. Zespół na żywo pokazuje pazur i swoje niewyczerpane pokłady energii.
MIDNIGHTMARE
Znalezione w popiołach starego nieporządku pięć żywiołów, które tworzą oniryczne połączenie krzyków i melodii. Czy za dnia słyszysz te niepokojące dźwięki? Czy to na pewno nie jest sen?
Czy obudzisz się na czas, czy też zapadniesz głębiej w sen pośród koszmaru?
Wspierają Nas: Strefa Music Art • Pasem po Czole • Metal Music Attack • Mordor Radio • Kvlt • MetalRulez • Bocian Przynosi Płyty • 3 Winyle • Do tańca, nie do różańca
Piątek, 14 kwietnia, godz. 19:00, klub Mjazzga Elbląg

15 KWIETNIA
SOBOTA W BIBLIOTECE

Filia nr 5 Kostka, ul. J. Wybickiego 20 (tel. 55 625 60 95)
godz. 10:30 Ja też potrafię – warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają wiosenne eko obrazki wykonane na kartonie techniką collage’u z wykorzystaniem jeansu i innych tkanin, guzików, włóczki, sizalu – informuje Lidia Wojtkowiak, która poprowadzi zajęcia.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6+ (młodsze dzieci zapraszamy z opiekunem).

Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 (tel. 55 625 60 23)
godz. 12:00 Bulajowa sobota: wiosenne wianki (obowiązują zapisy)
Podczas warsztatów stworzymy wianki z kolorowych kwiatów, które ozdobią nasze domy. Na warsztaty zapraszamy dzieci 6+ wraz z opiekunami – zapowiada Żaneta Łyczyszyńska, która poprowadzi zajęcia.

Biblioteka Młodego Czytelnika Bulaj, ul. Zamkowa 1 (tel. 55 625 60 23)
godz. 13:00 Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Mangi dla młodzieży i rozmowa o mandze “Spy × Family” autorstwa Tatsuyi Endo.
O mandze z opisu wydawcy:
Manga przygodowa. Szpieg o kryptonimie „Twilight” musi wykonać specjalną misję i nie dopuścić do wybuchu wojny. W tym celu musi prześwietlić pewnego prominentnego polityka. Aby się do niego zbliżyć musi jednak założyć rodzinę. Znajduje więc żonę i adoptuje sześcioletnią dziewczynkę. Nie wie jednak, że poślubił płatną morderczynię, a nowa córka także skrywa pewną tajemnicę.
(moderatorka klubu: Żaneta Łyczyszyńska; tel. 55 625 60 23)

Filia nr 3, al. J. Piłsudskiego 17 (tel. 55 625 60 85/86)
godz. 12:00 Sobota z biedronką Fionką: rodzinne warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wraz z rodzicami/opiekunami. Inspiracją do zajęć będzie książka autorstwa Benedicte Carboneill pt. „Zawsze wesoło z biedronką Fionką”.

Filia nr 4 Lokomotywa, ul. Ogólna 59 (tel. 55 625 60 90/91)
godz. 12:00-14:00 Potyczki gamingowe: rozgrywki gry Roblox (obowiązują zapisy)
Roblox to edukacyjna gra internetowa, która odbywa się w wirtualnym świecie tworzonym przez samych użytkowników. Gracze samodzielnie tworzą światy, przedmioty, postacie i mapy, mogą łączyć się w zespoły, drużyny i społeczności.
Na rozgrywki zapraszamy dzieci w wieku 8+.

15 KWIETNIA
POKAZOWY TURNIEJ TAŃCA „BAŻANT”

Pokazowy Turniej Tańca „Bażant" na stałe wpisał się w kalendarz imprez tanecznych w Elblągu. Organizowany jest przez Centrum Tańca "Promyk" w Elblągu. Daje możliwości zaprezentowania umiejętności tanecznych nabytych przez najmłdszych tancerzy, którzy uczęszczają na zajęcia taneczne w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach tańca.
Podczas turnieju dzieci nie tylko wykażą się w różnorodnych stylach, również dostaną certyfikat tancerza. Zachęcamy do kibicowania oraz wspierania przyszłych gwiazd sceny tanecznej.
Termin: 15 kwietnia o godz. 16:00
Miejsce: Sala widowiskowo-sportowa CSE "Światowid" w Elblągu.
Kontakt:
- strona: www.promyk.elblag.pl
- tel.: 556110130

15 KWIETNIA
THE METROPOLITAN OPERA: „KAWALER Z RÓŻĄ”

Sezon transmisji z The Metropolitan Opera trwa w najlepsze! Przed nami rewelacyjna inscenizacja opery Straussa pt. „Kawaler z różą”. Spektakl prosto z Nowego Jorku będzie można obejrzeć w Kinie Światowid już 15 kwietnia o godzinie 18:00.
„Kawaler z różą”, to najbardziej popularna opera Strauss. Znakomite librertto łączy elementy komedii, fantastyki, dramatu, ale też podejmuje wątki filozoficzne i społeczne. Muzyka natomiast, do wyrafinowania Mozarta i epickiej wielkości Wagnera.
W inscenizacji w reżyserii Roberta Carsena pojawią się gwiazdy. Sopranistka Lise Davidsen zadebiutuje na scenie Met w roli Marszałkowej, zaś mezzosopranistka Samantha Hankey – w roli Oktawiana. Partnerować będzie im sopranistka Erin Morley w roli Zofii. Bas Günther Groissböck powróci do Met jako Baron Ochs. Na scenie zobaczymy również Briana Mulligana w roli ojca Zofii, Pana von Faninala. Orkiestrę poprowadzi Simone Young.
Czas: 282 min (2 przerwy)
Twórcy: Simone Young (dyrygentka), Robert Carsen (reżyseria), Paul Steinberg (scenografia), Brigitte Reiffenstuel (kostiumy), Robert Carsen and Peter Van Praet (światło), Philippe Giraudeau (choreografia).

15 KWIETNIA
BLUES BABARIBA DANCING - DISCO Z ZESPOŁEM
HEEEJ!

Zapraszamy na kolejne disco z zespołem na żywo!!!
BLUES BABARIBA DANCING w składzie:
Agata Misiak - śpiew , skrzypce
Tomek Steńczyk - śpiew , gitara
Darek Zaleśny - saksofon
Waldek Franczyk - perkusja
Tomasz Gust - istr. klawiszowe
Będą grać hity, które znacie, lubicie, lub przynajmniej kojarzycie:) Nie zabraknie, Tiny Turner, Moloko, Franka Kimono, Elvisa, Podłogi Kawałka, czy Mniej niż 0!!! Będzie rock'n'rollowo, dyskotekowo i co tam jeszcze wymyślą... a przysięgam.. pomysłów im nie brakuje;)
Start około 21:00, ale bądźcie wcześniej, trzeba się ciut przygotować;)
Rezerwacja stolików - 504 076 402 lub 511 818 488
Sobota, 15 kwietnia, godz. 21:00, klub Mjazzga Elbląg

15-16 KWIETNIA
21. OBJAZDOWY FESTIWAL FILMOWY WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE – ELBLĄG 2023

Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki razem z CS Galerią EL zapraszają na „21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie”. Po raz pierwszy w Elblągu!
Kiedy: Pokazy filmów dokumentalnych odbędą się w terminach 15-16.04.2023
Gdzie: W Centrum Sztuki Galeria EL, w sali Laboratorium.
Koszt: WSTĘP JEST BEZPŁATNY!
Liczba miejsc jest ograniczona.

PROGRAM POKAZÓW FILMOWYCH I WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:
15.04.2023

Rozpoczynamy o godzinie 18:30
– 18:30 – Spotkanie – Pomoc Ukraińcom na granicy.
– 19:00 – Rozjaśnić mrok – Jak mieszkać w domu, którego ściany zburzył rosyjski pocisk? Wojna w Ukrainie z perspektywy cywilów w obiektywie młodych twórców dokumentu.
– 20:30 – Ukraina. Na tropie rosyjskich zbrodni – To dzięki ich zaangażowaniu będzie można kiedyś postawić przed sądem zbrodniarzy w mundurach. Żmudna praca działaczy i śledczych dokumentujących rosyjskie zbrodnie wojenne.
– 21:40 – Mara. Białoruski sen – Alicja w krainie dyktatora. Kronika białoruskich protestów w poetyce sennego marzenia.
– 22:50 – Czas na bunt – Portret pokolenia protestu – młodych ludzi, którzy nie boją się wyjść na ulice w obronie swoich ideałów.

16.04.2023
Rozpoczynamy o godzinie 18:30
– 18:30 – Spotkanie – Wsparcie w sytuacjach dyskryminacji.
– 19:00 – Terapia – Zamknięte środowisko izraelskich ortodoksów i szokujące praktyki pseudo-terapeutów, obiecujących swoim zagubionym klientom „wyleczenie” z homoseksualizmu.
– 20:30 – Tęczowe Sny – Walka o prawa osób LGBT na Bliskim Wschodzie. Konsekwencje pewnego koncertu, który połączył wokalistę Masrou’ Leila – jedyną otwarcie gejowską gwiazdę arabskiego popu i egipską aktywistkę.
– 21:10 – Adopciaki – Największe holenderskie schronisko dla zwierząt. Ludzie, starający się zrobić wszystko by jak najlepiej przygotować psy do adopcji – i ich podopieczni, których trudno nie polubić.

Festiwal jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations.
Partnerzy festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow.
Patroni medialni: OKO.press, ngo.pl

16 KWIETNIA
TANIEC SPORTOWY W ŚWIATOWIDZIE

Występy najlepszych tancerzy z całej Polski będzie można obejrzeć podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Sportowego „Jantar”. Taneczne zmagania odbędą się w niedzielę, 16 kwietnia w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Głównym założeniem Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Sportowego „Jantar” jest stworzenie warunków do rywalizacji dla tancerzy z Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar”, w którym z powodzeniem trenuje się różnego rodzaju formy tańca, w tym sportowy taniec towarzyski. Zawody od lat cieszą się ogromną popularnością wśród tancerzy i na stałe wpisały się do elbląskiego kalendarza imprez.
Na sali widowiskowo-sportowej CSE „Światowid” w Elblągu zaprezentują się pary sportowe z całej Polski, które powalczą nie tylko o turniejowe punkty, ale także o wyższe klasy taneczne. Elbląscy tancerze będą mieli okazję do rywalizacji z zawodnikami innych klubów i porównania swoich umiejętności.
– Kiedy obserwuje się grację i lekkość tancerzy, bardzo łatwo jest zapomnieć, jak wiele pracy poświęcili na doskonalenie swoich umiejętności – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, sędzia i trener taneczny. – Są to lata pracy nad każdym mięśniem, każdym szczegółem postawy, krokiem i gestem.
Podczas turnieju należy zwrócić uwagę nie tylko na piękno i powabność tancerzy, ale także na ogromną wolę walki i determinację zawodników. Na parkiecie będzie się liczył również wyraz artystyczny, strój, makijaż i fryzura – zawodnicy z pewnością będą się prześcigać w pomysłach na oryginalne kreacje.
Zawody zostaną podzielone na trzy bloki ułożone według poziomu umiejętności zawodników, a rywalizować w nich będą pary od 8. roku życia po seniorów. Od godziny 10:00 prezentować się będą początkujący tancerze, od 14:00 średnio zaawansowani, a o godz. 17:30 odbędzie się pokaz tych najbardziej doświadczonych zawodników.
I blok - godz. 10:00
najmłodsze pary z najniższymi klasami tanecznymi
II blok - godz. 14:00
pary średnio zaawansowane
III blok - godz. - 17:30
zawodnicy najwyższych klas tanecznych - czyli B i A
Termin | 16 kwietnia 2023 r. (niedziela), godz. 10:00
Miejsce | sala widowiskowo-sportowa, CSE „Światowid” w Elblągu

16 KWIETNIA
KABARET ANI MRU-MRU W NAJNOWSZYM PROGRAMIE "MNIEJ WIĘCEJ"
16 kwietnia o godz. 17:00, Teatr im. Aleksandra Sewruka, ul. Teatralna 11

16 KWIETNIA
YANISTAN W ELBLĄGU - KONCERT DUETU KASPROWICZ/MARINCZENKO

Janusz Kasprowicz – znany wrocławski muzyk, kompozytor, autor tekstów i animator kultury. Jest twórcą, liderem, wokalistą i basistą zespołu Projekt Volodia, znanego m.in. z brawurowych aranżacji utworów Włodzimierza Wysockiego, wspólnych koncertów z Mirosławem Baką, transmisji w radiowej Trójce ze studia im. Agnieszki Osieckiej oraz występów na ważnych wydarzeniach kulturalnych w całym kraju. Propagator, znawca i miłośnik twórczości Włodzimierza Wysockiego, juror podczas festiwali, pomysłodawca oraz dyrektor cyklicznego festiwalu odbywającego się od 2011 r. poświęconego twórczości Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem” i wrocławskiego Festiwalu „Pieśniarze Niepokorni” oraz dyrektor artystyczny koncertów m.in. „Nocy Bardów” podczas Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.
Stanisław Marinczenko - “wielowymiarowy” muzyk, multiinstrumentalista (gitary, pianino, buzuki, akordeon, mandolina, harfa…) Aktywnie udzielający się w wielu gatunkach muzycznych, poza piosenką literacką można usłyszeć jego dźwięki w kimatach irlandzkich, elektrogotyku…
Koncert duetu odbiega od stylistyki typowej dla występu bardów. Bogate instrumentarium, t. j. akordeon, buzuki, mandolina i oczywiście gitary, zmienianie przez wykonawców, głównie Stanisława Marinczenko podczas koncertu, niebywale urozmaica brzmienie, które eliminuje monotonność występu, zwłaszcza podczas wirtuozerskich popisów multiinstrumentalisty.
Podczas koncertu duet wykona utwory m.in. Toma Waitsa , Leonarda Cohena, Włodzimierza Wysockiego, The Tiger Lillies.
Cytat jednej z recenzji:
„ … Kasprowicz i Mariczenko czarują widza autentycznym zaangażowaniem w niebanalny przekaz uczuć i wizji artystycznych, sięgając do źródeł, nieraz zapomnianych, nieraz pominiętych. Kasprowicz czaruje głosem zlokalizowanym gdzieś pomiędzy barwną matowością Wysockiego a intelektualną chrypką Waitsa, Mariczenko czaruje instrumentami (gitara, mandolina, buzuki, akordeon) dokumentując zachodnią dekadencję wschodnią perfekcją brzmienia.”
Niedziela, 16 kwietnia, godz. 19:00, klub Mjazzga Elbląg, ul. Kowalska 1-2 C

18 KWIETNIA
DKK DLA SENIORÓW W KOSTCE

18.04 (wtorek), godz. 12:00, Kostka, ul. Wybickiego 20 – DKK dla seniorów i rozmowa o książce Pauliny Jóźwik “Strupki”
Czy tracąc pamięć, tracimy siebie?
O książce z opisu wydawcy:
Hanna Maj żyła po cichu, a jej życie skończyło się na długo przed śmiercią. Choroba sprawiła, że przestała rozpoznawać żyjących, za to coraz częściej odwiedzali ją zmarli.
Pola wraca do rodzinnego domu dzień przed pogrzebem babki. Chce odzyskać wspomnienia, które straciła Hanna. Wchodzi w pamięć jak w pokutę. Co stało się z bratem babki, który pewnego dnia zniknął? Skąd w siostrze Hanny tyle złości i goryczy? Czy Pola zdoła odkryć to, o czym wszyscy w rodzinie milczą?
Paulina Jóźwik pisze z czułością i wrażliwością na drugiego człowieka. “Strupki” to opowiedziana ciepłym szeptem powieść o godzeniu się z życiem, pamięci i rodzinnym domu, którego głos pozostaje w nas na zawsze.
(moderatorki klubu: Anna Romańczuk, Lidia Wojtkowiak; tel. 55 625 60 95/96)

19 KWIETNIA
SIŁA PŁYNĄCA Z NATURY. WARSZTATY ZIELARSKIE W CSE „ŚWIATOWID” W ELBLĄGU

Klub Aktywnego Seniora zaprasza na warsztaty zielarskie „W zgodzie z naturą”, które odbędą się 19 kwietnia w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Tematem spotkania będzie tworzenie szamponów. Wstęp wolny!
Podczas zajęć seniorzy dowiedzą się, jak samodzielnie wykonać szampon z naturalnych składników. Dodatkowo poznają dobroczynne właściwości ziół, wpływające na znakomitą kondycję włosów oraz skóry głowy. Warsztaty zielarskie poprowadzi miłośnik natury, pasjonat i doświadczony praktyk - Ireneusz Otto Zander.
Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji pod adresem mailowym: dorota.grabowska@swiatowid.elblag.pl lub pod numerem tel.: 55 611 20 59.
Termin: 19 kwietnia, godz. 10:00 - 11:30
Miejsce: Pracownia tkacka, CSE „Światowid” w Elblągu

19 KWIETNIA
WARSZTATY WIKLINY PAPIEROWEJ | KLUB AKTYWNEGO SENIORA

Szukasz unikalnych podstawek, koszy czy dekoracji do domu? Zrób je sam, wykorzystując do tego wiklinę papierową! Zapraszamy na warsztaty plastyczne Klubu Aktywnego Seniora, które odbędą się 19 kwietnia w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Wiklina papierowa to ekologiczny materiał, który cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Jest dosyć twardy, a jednocześnie elastyczny i wytrzymały, dlatego idealnie nadaje się do wyplatania drobnych domowych dekoracji, m.in. koszyków czy podkładek na stół. Wykorzystanie wikliny papierowej to także świetny sposób na recykling zalegającej makulatury, np. kolorowych lub czarno-białych gazet.
Jeżeli chcesz poznać tajniki tego rękodzieła – zapraszamy na nasze warsztaty! Spotkanie odbędzie się w środę (19 kwietnia) w godzinach od 12:00 do 14:00 w zaciszu pracowni tkackiej w CSE „Światowid” w Elblągu.
Zajęcia są bezpłatne. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji i zapisy pod adresem mailowym: dorota.grabowska@swiatowid.elblag.pl lub pod numerem tel.: 55 611 20 59.
Termin: 19 kwietnia, godz. 12:00- 14:00
Miejsce: Pracownia tkacka, CSE „Światowid” w Elblągu

19 KWIETNIA
MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA „RODZINA WODNICCY I AKWARELISTKI” W ŚWIATOWIDZIE

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza 19 kwietnia (środa) o godz. 18:00 na wernisaż wystawy pt. „Rodzina Wodniccy i Akwarelistki”. Wystawa ma charakter międzynarodowy – wezmą w niej udział artyści z Polski, Szwecji i Norwegii. Na wystawie będzie można podziwiać wiele technik artystycznych, m.in. malarstwo, tkaninę artystyczną, ceramikę, rysunek czy akwarelę. Wstęp wolny.
Słowo od kuratora wystawy - Krzysztofa Cywińskiego:
„Czy Sztuka nie zna granic? Te i inne podobne pytania zadawane są przy okazji wydarzeń kulturalnych albo w pracowniach artystów na całym świecie. Odwieczny dylemat gnębiący co bardziej wrażliwych odbiorców i twórców. Pytanie bez odpowiedzi? Otóż nie! Sztuka na pewno nie zna granic, to jedyny kosmopolityczny twór wymykający się spod nadzoru, posługujący się uniwersalnym językiem i dla tych, którzy chcą nim władać, stanowiący najważniejszy sposób komunikacji.
A co z twórcami? Tu sprawa wydaje się prosta... oni nie mają wyjścia, są bowiem skazani na życie bez granic. Ta wyjątkowa potrzeba wolności, chęć wyrażania się przez sztukę powoduje zdecydowane reakcje. Rodzina Wodnickich, trzy pokolenia artystów, czy umiłowanie wolności jest w nich tak wielkie, że przekazywane jest na następne pokolenia, a może posiadają oprócz niewątpliwego talentu to coś, o czym wszyscy marzymy, ale nie mamy odwagi po to sięgnąć? Życie artysty nie jest usłane różami, niesie ze sobą porażki, słabości i gniew, ale to wszystko jest tak jakby ze świadomego wyboru. Decyzje raz podjęte pozostają ze wszystkimi konsekwencjami na resztę życia. Skazani na samotność w swoich pracowniach gdzieś w Norwegii, Szwecji, Polsce i innych krajach, próbują realizować swoje wizje, używając wielu technik. Zmagają się z warsztatem, świadomością, pragnąc przekazać obraz ich świata i często im się to udaje, zachwycamy się, dziękujemy i podziwiamy rozrywając granice wyobraźni. Granic tu nie ma, pozostają tylko te geograficzne, polityczne i te, które sobie naznaczymy. Na całe szczęście w sztuce nigdy nie miały miejsca. Ten czas tworzenia często przychodzi po latach, akwarelistki ze Szwecji są tego dowodem. Często praca zawodowa utrudnia realizację marzeń, ale przychodzi taki czas, w którym skrywana pasja wybucha, wraca potrzeba przekroczenia granic, poczucie wolności jest tak silne, że staje się nadrzędne, z tego rodzi się dojrzała twórczość, poparta latami nauki, warsztatami, plenerami, to dowód na to, że można wszystko jeśli się tylko tego pragnie.
Zapraszam Państwa na wyjątkowe wydarzenie artystyczne „Rodzina Wodnickich i Akwarelistki”, takie wystawy zdarzają się bardzo rzadko, dzięki uprzejmości Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Fundacji Sztuka Edukacji, Artystkom i Artystom biorącym udział w tym przedsięwzięciu, możecie Państwo obejrzeć i przeżyć tę wyjątkową chwilę z doskonałą twórczością. Mam nadzieję, że poczujecie to wspaniałe uczucie wolności, powędrujecie w świat sztuki tak wyrachowanej artystycznie, tym razem świat przyjechał do Elbląga i niech tam pozostanie.”
Wystawa będzie czynna do 18 czerwca 2023 r. w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu.
Termin: 19 kwietnia (środa), godz. 18:00
Miejsce: I-II piętro, Galeria Nobilis, CSE „Światowid” w Elblągu

20 KWIETNIA
„W ZGODZIE Z NATURĄ”: MACERATY I MAŚCI

Filia biblioteczna nr 3 przy al. J. Piłsudskiego zaprasza w czwartek 20 kwietnia, o godz. 16:00 na warsztaty z cyklu “W zgodzie z naturą”. O domowym sposobie przygotowywania maceratów i maści z naturalnych składników opowie Ireneusz Zander.
Jak zrobić maceraty z roślin i jak z nich korzystać, przygotowując samodzielnie kosmetyki i maści? Tego dowiedzą się uczestnicy spotkania w filii nr 3.
Spotkanie odbywa się w ramach Klubu Dojrzałego Czytelnika “Życie z Pasją”. Obowiązują zapisy.
Prowadzenie warsztatów: Ireneusz Zander – elblążanin, pasjonat naturalnych metod leczenia z wykorzystaniem ziół, zajmuje się m.in. rzemieślniczą produkcją naturalnych kosmetyków i maści.
Więcej informacji i zapisy: Filia nr 3, al. J. Piłsudskiego 17, tel. (55) 625 60 85