Co, gdzie, kiedy w Braniewie i powiecie braniewskim. Kalendarz imprez

2023-04-14 09:04:09(ost. akt: 2023-04-14 09:11:19)
Kaziuki to tradycyjne litewskie święto ludowe obchodzone na cześć św. Kazimierza, patrona Litwy. Z przyczyn kulturowych oraz historycznych organizowane jest też w wielu polskich miastach między innymi w Braniewie.

Kaziuki to tradycyjne litewskie święto ludowe obchodzone na cześć św. Kazimierza, patrona Litwy. Z przyczyn kulturowych oraz historycznych organizowane jest też w wielu polskich miastach między innymi w Braniewie.

Autor zdjęcia: Braniewskie Centrum Kultury

CO: Bieg Pamięci
GDZIE: Braniewo/Frombork
KIEDY: 15 kwietnia

15 kwietnia 2023 odbędzie się cyklicznie organizowany "Bieg Pamięci", którego celem jest upamiętnienie św. Jana Pawła II i wyrażenie wdzięczność za pontyfikat JP II. Wydarzenie propaguje aktywny styl życia i sprzyja integracji lokalnej społeczności. Bieg podzielono na dwie trasy — 18-kilometrowa Frombork-Braniewo i 1-kilometrowa ulicami Braniewa dla rodzin i osób uprawiających nordic walking. Uczestnicy biegu zespołowego w kolumnie na trasie Frombork-Braniewo muszą stawić się o godzinie 12:15 na obowiązkowej odprawie, start biegu planowany jest na godzinę 12:30 z placu przed Bazyliką Archikatedralną Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku (Frombork, ul. Katedralna 13). Jak uprzedzają organizatorzy, bieg na dłuższej trasie odbędzie się tylko i wyłącznie, jeżeli liczba uczestników zapisanych wynosić będzie minimum 25 osób, w przeciwnym razie będzie możliwość przepisania się na bieg rodzinny 1 km. Dla uczestników biegu rodzinnego oraz nordic walking ulicami Braniewa start zaplanowano na godzinę 16:00 z placu ks. Prałata Tadeusza Brandysa (plac przed Bazyliką Mniejszą św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie, ul. Katedralna 3). Warto dodać, że w dniu imprezy, 15 kwietnia, o godzinie 15:00 w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie zostanie odprawiona msza święta. Bieg zakończy się przy Amfiteatrze im. Henryka Mrozińskiego w Braniewie. Na pamiątkę udziału wszyscy uczestnicy otrzymają specjalne medale. Zapisy prowadzone są na stronie internetowej elektronicznezapisy.pl.

CO: Zielona Biblioteka: Twój ogród, Twoja strefa przyjemności
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 18 kwietnia

Biblioteka zaprasza na spotkanie z producentką roślin ozdobnych panią Anną Jurgielewicz-Wilkiel, poświęcone pielęgnacji roślin w ogrodzie. Tematy, które będą poruszane na spotkaniu: Magiczne miejsca tworzą ludzie z pasją; Dobra gospodyni czy zapracowana właścicielka? Kim jesteś w swoim ogrodzie; Zapach, kolor, dotyk, smak - poczuj ogród za pomocą zmysłów; Wyprowadź stres na spacer; UWAGA! Dzieci na nas patrzą; Doceniam zieleń w swojej okolicy. Stare drzewa to prestiż!
Spotkanie odbędzie się we wtorek o 18 kwietnia o 17 w czytelni dla dorosłych.

CO: Powstanie Styczniowe opowiedziane sztuką
GDZIE: Bazylika Rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
KIEDY: 20 kwietnia o 18:30

Wydarzenie „Powstanie Styczniowe opowiedziane sztuką” w Braniewie organizuje Fundacja Kultura, dzięki wsparciu Biura "Niepodległa" w ramach uczczenia 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W spotkaniu udział wezmą: znany dziennikarz TVP – Rafał Patyra oraz popularny wokalista – Maciej Miecznikowski. Spotkanie będzie prowadzone w formie dialogu uzupełnionego wyświetleniami obrazów, szkiców, rysunków i zdjęć nawiązujących do wydarzeń z Powstania Styczniowego. W wyjątkowym roku obchodów uczestnicy poszerzą swoją wiedzę o walce Polaków o własne Państwo w XIX wieku i upamiętnią bohaterów walk o wolność i niepodległość.

CO: Kaziuki - Braniewo 2023
GDZIE: Braniewskie Centrum Kultury
KIEDY: 22 kwietnia o 14

Kaziuki to tradycyjne litewskie święto ludowe obchodzone na cześć św. Kazimierza, patrona Litwy. Wydarzenie to odbywa się w Wilnie od niemal 400 lat. Z przyczyn kulturowych oraz historycznych organizowane jest też w wielu polskich miastach między innymi w Braniewie. Wystąpią: Kapela „Kawalerów Podwileńskich”, Zespół Tańca Ludowego „PERŁA”, Warmia Braniewo, Tęcza Warmii. W czasie będzie można odwiedzić stoiska z tradycyjnymi litewskimi produktami. Imprezę poprowadzi Dominik Kuziniewic, czyli Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek.

CO: Nowości na dużym ekranie
GDZIE: Kino Baszta
KIEDY: do 23 kwietnia

W niedzielę 16 kwietnia o 17 w Kinie Baszta będzie można obejrzeć wersję rozszerzoną filmu "Wszystko wszędzie naraz" (komedia, sci-fi, akcja, 150 min). A w dniach 20-23 kwietnia na dużym ekranie zobaczymy: "Co w trawie gra" (animacja, Chorwacja, dubbing, 82 min) — do 23 kwietnia o godzinie 16, "Święty" (kryminał, Polska, Węgry, 110 min) — do 23 kwietnia o godzinie 18 i "Puchatek: Krew i miód" (horror, W. Brytania, 84 min) — do 23 kwietnia o godzinie 20.

CO: Skrzydlaci mieszkańcy w bibliotece
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: do 30 kwietnia

Do 30 kwietnia w oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie można obejrzeć wystawę pokonkursową konkursu plastycznego pt. Skrzydlaci mieszkańcy krainy buka. — W oddziale dla dzieci zaroiło się od gości, kolorowych ptaków zamieszczonych na planszach tablic. Zrobiło się bardzo wiosennie. Mamy nadzieję, że wiosna nadejdzie szybko, a wraz z nią pojawią się skrzydlaci przyjaciele. Zatem zapraszamy w nasze progi! Dzięki uprzejmości Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej można podziwiać ptasi świat oczami dzieci — przekazuje Biblioteka.

CO: Urodzinowy stół Kopernika
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: do 19 maja

W Nowym Pałacu Biskupim można obejrzeć wystawę Agnieszki Markowicz, którą tworzy urodzinowy stół Mikołaja Kopernika. Przy stole wyjątkowi goście i wspaniała zastawa, a wszystko w hołdzie wybitnemu człowiekowi. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja wejścia na stronie bilety.muzeumfrombork.pl.

CO: Koty Kopernika
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: do 25 maja

Wystawa to prace 16 artystów z Warmii i Mazur, którzy podjęli temat związany z obchodami Roku Kopernika. Temat nietypowy, bo chodzi o koty Mikołaja Kopernika. To, że Mikołaj Kopernik miał koty, potwierdziły nie tak dawno badania jego szczątków odnalezionych w katedrze fromborskiej na początku XXI wieku. Gdy odkryto szkielet, zastanawiano się skąd wziąć materiał DNA pochodzący od wybitnego astronoma. Poszukiwania krewnych nie przyniosły rezultatu, ale w Szwecji znajdowały się od lat księgi pochodzące z biblioteki astronoma. Opiekujący się nimi profesor Göran Henriksson zaproponował przeszukanie ksiąg. Znaleziono w nich włosy, których DNA było zgodne z tym ze znalezionych szczątków. Oprócz włosów znaleziono także sierść kotów: burego i rudego.