Koszykówka: Basketball Elbląg w finale o II ligę zajął trzecie miejsce

2023-04-24 14:36:51(ost. akt: 2023-04-24 14:47:29)
Zdjęcie ilustracyjne - archiwum

W Poznańskim Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej odbył się jeden z trzech finałowych turniejów o wejście do II ligi mężczyzn. Występujący w tych zmaganiach Basketball Elbląg zajął trzecie miejsce i tym samym nie awansował na zaplecze I ligi.
W finałowym turnieju rywalami Basketballu Elbląg były dwa zespoły z województwa wielkopolskiego Kosz Kompaktowy Pleszew oraz Wiara Lecha Poznań, a także jeden zespół z południa kraju MCKiS Jaworzno. Zespoły grały systemem każdy z każdym, z których dwa najlepsze awansowały do II ligi. W pierwszym dniu turnieju podopieczni trenera Arkadiusza Majewskiego walczyli z drużyną z Pleszewa

• Kosz Kompaktowy Pleszew — Basketball Elbląg 77:60
(17:15, 19:15, 19:20 22:10)

Zespół z Pleszewa, to mistrz III ligi grupy wielkopolsko-zachodniopomorskiej, z którym elblążanie rozpoczęli pojedynek po swojej myśli od prowadzenia w 4 min gry 6:4. Jak się później okazało, było to pierwsze i zarazem ostatnie prowadzenie w tym pojedynku podopiecznych trenera Arkadiusza Majewskiego. Drużyna z Pleszewa lepiej grała pod obydwoma koszami i po pierwszej kwarcie wygrywała 17:15. Druga kwarta była podobna do pierwszej i po 20 min rywal elblążan wygrywał 36:30. Cały czas trwała wyrównana gra. Basketball gonił wynik i doprowadził do remisu 45:45. Mimo słabszej końcówki w wykonaniu elbląskiego klubu wygrali oni tę kwartę 20:19, ale po 30 min na prowadzeniu 55:50 był zespół z wielkopolski. Ostatnia kwarta, która miała zadecydować o końcowym wyniku meczu, przebiegała jednak pod dyktando pleszewian, którzy byli skuteczniejsi, lepiej grali w defensywie i to zadecydowało, że to oni zdobyli pierwsze tak ważne punkty. Wygrali ostatecznie 77:60, choć elblążanie na tak wysoką porażkę nie zasłużyli.

• Basketball Elbląg — MCKiS Jaworzno 75:39
(27:13,17:16, 16:4, 15:6)

Już sam wynik wskazuje, kto rządził na boisku. Od pierwszej do ostatniej minuty gra przebiegała pod dyktando elblążan, a oba te zespoły dzieliła różnica klasy. Najlepszym zawodnikiem tego spotkania był Przemysław Zamojski zdobywca 35 punktów.

• Wiara Lecha Poznań — Basketball Elbląg 68:61
(17:14, 13:17, 22:12, 16:18)

Żeby awansować do II ligi elblążanie, musieli ten mecz wygrać różnicą 11 punktów. Lechici rozpoczęli spotkanie od prowadzenia 3:0 i tę trzy punktową różnicę 14:11 utrzymywali do 7 min, kończąc pierwszą kwartę wynikiem 17:14. Mecz był wyrównany. Goście walczyli twardo w obronie i wyprowadzając szybki kontratak, wyszli na prowadzenie 20:17 i po dwóch kwartach wygrywali 31:30. W trzeciej kwarcie dobrze wszystko po myśli elblążan było do 23 min, kiedy na tablicy wyników pokazał się rezultat 38:38. Od tego momentu Lechici przejęli inicjatywę , zaczęli punktować i po 30 min walki wygrywali 52:43. W ostatnie kwarcie gospodarze kontrolowali przebieg wydarzeń i dowieźli zwycięstwo do końca, Wygrali 68:61 i z pierwszego miejsca awansowali do II ligi.

• Wyniki pozostałych spotkań: Wiara Lecha — MCKiS 92:49. Wiara Lecha — Kosz Kompaktowy 76:73

Kosz Kompaktowy — MCKiS 75:63