Elblążanin najlepszym zawodnikiem MP. Przemysław Korsak szykuje się na Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie

2023-06-14 11:57:52(ost. akt: 2023-06-14 11:57:22)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Jest forma, są sukcesy. W dniach 9-11 czerwca na torze regatowym Malta w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Polski seniorów w kajakarstwie klasycznym. Startujący w zmaganiach mistrzowskich zawodnicy UKS Silvant Kajak Elbląg wywalczyli trzy medale.
Tym razem tor regatowy "Malta" w Poznaniu okazał się szczęśliwy dla podopiecznych trenera Wojciecha Załuskiego. W 86. Mistrzostwach Polski wywalczyli dwa złote i jeden srebrny medal oraz kilka dobrych miejsc do klasyfikacji punktowej.

Postacią numer jeden w wyścigach sprinterskich był elblążanin Przemysław Korsak. Najpierw płynąc w duecie z Jakubem Stepunem (AZS AWF Poznań) w K2 na 500 m, para wygrała ogólnopolską kwalifikację do kadry narodowej i w najbliższym czasie będzie reprezentować nasz kraj, 21 czerwca na Igrzyskach Europejskich 2023 w Krakowie, na Zalewie Kryspinów, które mają status mistrzostw Europy.

Ale to był dopiero początek sukcesów elblążanina. W kolejnym wyścigu, tym razem w K1 na 500 metrów, sięgnął po złoty medal i tytuł mistrzowski, osiągając czas 1:50.60 min. Wyprzedził on Sławomira Witczaka (Energetyk Poznań) 1:51.36 oraz Wiktora Leszczyńskiego (MKS Czechowice-Dziedzice)1:52.51.

Po tym zwycięstwie Przemysław Korsak powiedział: — Na torze panował mocny wiatr i to z nim przede wszystkim się ścigałem. Na półmetku miałem już sporą przewagę i na drugiej części dystansu czułem pewność siebie. Cieszy mnie moja postawa na pięćsetce. Liczę na to, że przełoży się ona na wysoką formę w osadach.

Jak się później okazało, wcale się nie mylił. Kolejny sukces Korsak zanotował w K4 na 500 m. Płynąc ze swoimi kolegami klubowymi: Igorem Komorowskim, Tomaszem Pytlakiem oraz Przemysławem Rojkiem, okazali się najlepsi i wywalczyli złoty medal, pokonując w walce o podium dwie osady Posnanii Poznań.

Jakby tego było mało, Korsak wraz z Komorowskim wywalczyli srebrny medal w K2 na 200 m z czasem 35:99 sek. Kajakarze Silvanta przegrali z Jakubem Michalakiem - Wojciechem Traczem (Posnania) 35:39. Trzecie miejsce zajęli: Alex Borucki - Danyło Skalenko (KKW 1929 Kraków) 36:34 sek. W klasyfikacji medalowej wygrał AZS AWF Poznań (8 złotych,7 srebrnych i 4 brązowe) przed Zawiszą Bydgoszcz (7,6,7) oraz AZS Politechniką Opole (3,3,2). Silvant Kajak uplasował się na 8. pozycji (2,1,0).